Siła kobiet w komunikacji miejskiej. Pierwsze takie spotkanie
8 marca w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie trwa konferencja pod tytułem „Komunikacja miejska jest kobietą”.
Podczas tego spotkania dowiemy się, jak kobiety radzą sobie w komunikacji publicznej i to zarówno jako kierowczynie autobusów i tramwajów, jak i osoby zarządzające miejskim transportem. Warszawska konferencja pokazuje też, że proces feminizacji branży nabrał dodatkowej dynamiki, co naszym zdaniem może wyjść tylko na korzyść transportu publicznego w naszym kraju. Tak trzymać!
WarszawSka debata
Kobiety stanowią większość (ok. 62 proc.) pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego podczas codziennych podróży. Wiele z nich pracuje również w stołecznych spółkach komunikacyjnych: około 800 w Tramwajach Warszawskich (z czego ok. 300 jako motornicze); 180 w Miejskich Zakładach Autobusowych (m.in. jako kierowczynie czy w nadzorze ruchu), 440 w Metrze Warszawskim (z czego 2 są maszynistkami, a ponad 70 dyżurnymi stacji), natomiast w Szybkiej Kolei Miejskiej 70 kobiet pracuje na stanowisku kierowniczki pociągu. Ale już w Zarządzie Transportu Miejskiego 48 proc. zatrudnionych to kobiety.
-„Transport publiczny w dużej mierze jest kobietą – to kobiety częściej korzystają z tramwajów, autobusów czy metra – odwożąc dzieci do szkoły czy robiąc zakupy. Dlatego chcemy mieć wpływ na to, jak ten miejski transport wygląda i móc go zmieniać. Dla naszego wspólnego komfortu i zdrowia – robimy wszystko, żeby transport w Warszawie był nowoczesny, a sieć połączeń oplatała całą stolicę – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Konferencja odbywa się pod patronatem prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego i matronatem Warszawskiej Rady Kobiet i jest jest transmitowana na profilu Warszawskiego Transportu Publicznego na Facebooku.
Herstorie WTP
W popołudniowej debacie „Herstorie WTP – poznajmy historie kobiet, które na co dzień pracują na rzecz warszawskich pasażerów” wezmą udział m.in. kontrolerki biletów ZTM, motornicze w Tramwajach Warszawskich, dyżurna stacji Metra Warszawskiego, kierowniczka pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej, kierowczyni Miejskich Zakładów Autobusowych oraz pracowniczka służby zabezpieczenia ruchu w spółce Mobilis Warszawa.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W programie również wystąpienia m.in. dyrektorki ZTM Katarzyny Strzegowskiej o zarządzaniu WTP z kobiecej perspektywy i Iwony Wujastyk – przewodniczącej Komisji Infrastruktury i Inwestycji m.st. Warszawy. Odczytany zostanie również list Doroty Kacprzyk – prezeski Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej.
Wydarzeniem zamykającym konferencję będzie debata „Prezeski, Dyrektorki, Zwierzchniczki – jak kobiety kierują miejskim transportem publicznym?” z udziałem: Renaty Kaznowskiej – zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy; Małgorzaty Gutowskiej – dyrektorki Zarządu Transportu Metropolitalnego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii; Anny Kowalskiej – dyrektorki Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie; Aleksandry Michalczewskiej-Kucharskiej – prezeski spółki komunikacyjnej Michalczewski; Katarzyny Strzegowskiej – dyrektorki ZTM w Warszawie i Pauliny Tyniec-Piszcz – dyrektorki Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Komentarze