Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sejmowy projekt weryfikacji szczepień w pracy. Mamy komentarz MPK Wrocław

infotrans
17.11.2021 11:00
0 Komentarzy
17 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował posłom PiS za projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. „Projekt daje pracodawcom narzędzie do niwelowania zagrożeń epidemicznych” – podkreślił szef MZ.

O opinie na temat tego projektu poprosiliśmy prezesa MPK Wrocław i eksperta prawa pracy Pracodawców RP.

Poselska inicjatywa

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Szef MZ za pośrednictwem Twittera podziękował posłom PiS „za wsparcie inicjatywy polskich przedsiębiorców”. „Projekt ustawy daje pracodawcom narzędzie do niwelowania zagrożeń epidemicznych i tym samym nieprzerwanego prowadzenia działalności” – podkreślił Niedzielski.

Czesław Hoc powiedział wcześniej PAP, że projekt poselski, przygotowany przez grupę posłów PiS, składa się z trzech filarów.

„Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami” – wskazał.

Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. „Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika” – powiedział Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, „będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy”.

Hoc powiedział też o trzecim kluczowym elemencie projektu. „Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje” – wyjaśnił poseł PiS.

Wyraził nadzieję, że projekt będzie procedowany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia.

Zdaniem MPK Wrocław

Zdaniem prezesa MPK Wrocław, Krzysztofa Balawejdera taka ustawa umożliwi pracodawcom weryfikację, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19.

-„Już 16 września apelowałem do prezesa rady ministrów, aby rząd zajął się tym poważnym problemem. Zwracałem w tym apelu uwagę na to, że informacja o zaszczepieniu się konkretnych pracowników jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa załogi oraz osób trzecich – szczególnie w przedsiębiorstwach transportu publicznego, w których kierujący mają co dzień styczność z tysiącami przewożonych osób. Apelowaliśmy, by istniała możliwość przeniesienia niezaszczepionego pracownika np. do takiego działu, w którym nie będzie miał on kontaktu z klientami – i, według medialnych doniesień, taka możliwość zostanie zawarta w proponowanym prawie. Bardzo nas to cieszy – przyznaje Krzysztof Balawejder.

Szef wrocławskiej spółki żałuje tylko, że pierwsze konkretne deklaracje w tej sprawie pojawiły się tak późno – gdy jesteśmy już w przededniu szczytu kolejnej, czwartej fali pandemii. Szkoda też, że projekt jest dopiero wnoszony i sejm nie zajmie się nim na bieżącym (16-17 listopada) posiedzeniu.

-„Tak czy inaczej cieszymy się, że na szczeblu centralnym istnieje świadomość konieczności zapewnienia pracodawcom mechanizmu pozwalającego na zwiększenie bezpieczeństwa epidemicznego w miejscu pracy. Z niecierpliwością oczekujemy na szczegóły planowanych rozwiązań – podsumował prezes MPK Wrocław

Zdaniem Pracodawców RP

-„Obecnie nie ma podstaw do przetwarzania danych o zaszczepieniu pracowników; uregulowanie tej kwestii pozwoli firmom organizować pracę w zależności, czy dany pracownik jest zaszczepiony, czy nie – powiedział ekspert prawa pracy Pracodawców RP mec. Adrian Prusik.

Mec. Prusik podkreślił, że wiedza pracodawców o tym, jaka część ich załogi jest zaszczepiona, może być kluczowa do zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz planowania normalnego toku prowadzenia biznesu. Zauważył, że poziom zaszczepienia społeczeństwa wpływa na podejmowane przez władze środki bezpieczeństwa. „Ta sama potrzeba dostępu do wiedzy jest odczuwana przez firmy” – wskazał ekspert, zastrzegając jednocześnie, że dokładna treść zapowiedzianego projektu przepisów nie jest jeszcze znana.

„Na dziś pracodawca nawet nie może pytać, czy pracownik jest zaszczepiony, nawet jeżeli pracownik chciałby udzielić odpowiedzi dobrowolnie. Brak jest podstaw do przetwarzania takich danych, nawet jeśli pracownicy zapytani przez pracodawcę chcieliby takich informacji udzielać” – zaznaczył mec. Prusik.

Jak mówił, uregulowanie tej kwestii pozwoli firmom organizować pracę w zależności od tego, czy dany pracownik jest zaszczepiony, czy nie. „Ma to znaczenie np. dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, którzy mają kontakt z klientami, a także dla samych klientów. Z kolei w firmach produkcyjnych pracodawca w zależności od tego, ile ma zaszczepionych pracowników, mógłby dostosować środki bezpieczeństwa lub ograniczyć liczbę osób przebywających w hali” – powiedział ekspert Pracodawców RP.

Dodał, że potrzebę przygotowania stosownych przepisów przedsiębiorcy zaczęli sygnalizować w połowie zeszłego roku, gdy wyszliśmy z głębokiego lockdownu. Takie sygnały wzmogły się, gdy Polska zaczęła zamawiać szczepionki i później, gdy wprowadzono przepisy pozwalające, by osób zaszczepionych nie wliczano do limitów w kinach czy hotelach.

Komentarze