Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sejm żąda wsparcia żeglugi śródlądowej w Polsce

infotrans
10.06.2009 22:10
0 Komentarzy

22 kwietnia br. sejmowa Komisji Infrastruktury oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa uchwaliła dezyderat do Prezesa Rady Ministrów w sprawie podjęcia zdecydowanych działań przywracających właściwe wykorzystanie polskich śródlądowych dróg wodnych.
Komisje po wnikliwym i wielokrotnym zapoznaniu się z aktualnym stanem i perspektywami żeglugi śródlądowej w Polsce wyrażają kategoryczne żądanie podjęcia zdecydowanych działań przywracających właściwe wykorzystanie polskich śródlądowych dróg wodnych. Ich obecny stan radykalnie ograniczył transport ładunków masowych, transport pasażerski jak i żeglugę rekreacyjno-turystyczną mniej szych jednostek pływających. Na terytorium Polski wciąż ma swoją siedzibę wielu armatorów śródlądowych. Niektórzy należą do ścisłej europejskiej czołówki pod względem ilości jednostek pływających. Przedsiębiorstwa te w zdecydowanej większości świadczą usługi na zagranicznych wodach śródlądowych.
W Polsce kształci się również – pomimo wielu trudności budżetowych – kadry dla transportu śródlądowego zarówno na poziomie zawodowym jak i wyższym. Jak wynika z danych unijnych, a także obserwacji sąsiedniego, niemieckiego rynku transportowego:
– koszty zewnętrzne transportu wodnego śródlądowego są pięciokrotnie niższe niż w przypadku transportu samochodowego i niemal trzykrotnie niż w przypadku transportu kolejowego,
– koszty zanieczyszczenia powietrza przez transport wodny śródlądowy są siedmiokrotnie mniejsze niż w przypadku transportu samochodowego ( pięciokrotnie mniejsza emisja CO2 ),
– ryzyko wypadków komunikacyjnych w żegludze śródlądowej jest radykalnie mniejsze niż w transporcie samochodowym i kolejowym,
– uciążliwość dla środowiska i człowieka w przypadku transportu wodnego śródlądowego jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku transportu samochodowego i kolejowego.

Sejm żąda wsparcia żeglugi śródlądowej w Polsce

Warto też podkreślić, że Rzeczpospolita Polska przyjęła Zintegrowany Program Działań na Rzecz Żeglugi Śródlądowej ( NAIADES ). Mając na uwadze powyższą argumentację Komisje wnoszą w szczególności o:
1. Rozdzielenie funkcji zarządzania wodami, która pozostałaby w Ministerstwie Środowiska, od funkcji utrzymania śródlądowych dróg wodnych, za którą powinien odpowiadać Minister Infrastruktury. Utrzymanie głównych rzek wiąże się z koniecznością wykonania określonych zadań inwestycyjnych a same rzeki, kanały i zbiorniki stanowią podstawową infrastrukturę techniczną kraju, która utrzymywana powinna być przez Ministerstwo Infrastruktury.
2. Stworzenie wiarygodnych i trwałych podstaw funkcjonowania i rozwoju żeglugi śródlądowej między innymi poprzez ratyfikowanie porozumienia o śródlądowych drogach wodnych międzynarodowego znaczenia, zwanego w skrócie AGN, opracowanego poprzez EKG ONZ w 1996 r., analogicznie do ratyfikowanych już przez Polskę podobnych porozumień, tj. dotyczących transportu drogowego AGR w 1984 r., kolejowego AGC w 1988r. i kombinowanego AGTC w 2002 r.
3. Systematyczne poprawianie parametrów eksploatacyjnych dróg wodnych w pierwszej kolejności tych, które uznane zostały przez europejskie podmioty polityki transportowej za ważne dla integracji europejskiej sieci dróg wodnych (tj. przez EKG ONZ i Komisję Europejską). Do inwestycji priorytetowych na śródlądowych drogach wodnych zaliczyć należy:
– modernizację zabudowy Odrzańskiej drogi wodnej,
– modernizację zabudowy dolnego odcinka Wisły (od Bydgoszczy do Gdańska)
– oraz drogi wodnej Wisła – Odra (od Bydgoszczy do Kostrzyna).
Zakres prac modernizacyjnych powinien zapewniać osiągnięcie na ww. drogach wodnych głębokości tranzytowych 1,8 m. na swobodnie płynących odcinkach przy przepływach średnich niskich z gwarancją 80%. Po wykonaniu priorytetowych inwestycji określona powinna zostać: kolejność i zakres modernizacji pozostałych dróg wodnych, rozbudowa wybranych dróg wodnych w celu uzyskania parametrów szlaków żeglownych o znaczeniu międzynarodowym.
4. Równolegle z modernizacją zabudowy głównych dróg wodnych kraju, zagospodarowanie pozostałych szlaków żeglownych dla żeglugi jachtowej i sportowo-turystycznej, m.in. w ramach inicjatyw społecznych i samorządowych, takich jak:
– projekt turystyczno-rekreacyjny „szlak wodny Króla Stefana Batorego’: Wisła –Kanał Żerański – Zalew Zegrzyński – Narew – Biebrza – Kanał Augustowski (Niemen), autorstwa Stowarzyszenia Dorzecza „Wisła’,
– projekt sieciowy portów i przystani żeglarskich „Pętla Żuławska’, przygotowany przez samorządy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz gminy położone w delcie Wisły,
– projekt rozwoju „Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70 na obszarze Polski’, którego list intencyjny podpisali w lipcu 2008 r. Marszałkowie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
5. Poprawienie warunków funkcjonowania armatorów śródlądowych, m.in. poprzez:
– tworzenie, a następnie właściwe utrzymanie przez administrację drogi wodnej miejsc postojowych dla statków śródlądowych, które powinny być traktowane jako integralny element drogi wodnej,
– tworzenie miejsc odbioru śmieci oraz wód zaolejonych ze statków śródlądowych, np. w Nadzorach Wodnych, będących terenowymi przekaźnikami RZGW.
– zwolnienie z opłat podmiotów pobierających urobek ze śródlądowych dróg wodnych.
Czekamy na odpowiedź Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie.

Komentarze