Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rzeszów: Powstanie Zarząd Transportu Miejskiego

infotrans
13.07.2009 20:40
0 Komentarzy
Władze stolicy Podkarpacia zdecydowały się w końcu na powołanie Zarządu Transportu Miejskiego. Zgodę na utworzenie takiej jednostki wyrazili 7 lipca rzeszowscy radni. ZTM rozpocznie działalność prawdopodobnie 3 grudnia wraz z wejściem w życie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz Rozporządzenia (WE) Nr 1370/07 Parlamentu i Rady Europejskiej.
Temat utworzenia w Rzeszowie ZTM wracał co jakiś czas. O konieczności powołania zarządu było głośno zwłaszcza podczas sytuacji strajkowej w MPK. Później jednak miasto zdecydowało się jedynie na powołanie specjalisty ds. komunikacji umiejscowionego w strukturze Wydziału Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta. Pojawiały się również informacje, że zagadnienia z zakresu transportu miejskiego zostaną przyporządkowane Miejskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni.
W Rzeszowie powstanie ZTMW Rzeszowie powstanie ZTM
Teraz w ratuszu zdecydowano, że ZTM będzie odrębną jednostką. Powołanie zarządu oznacza też zmiany w MPK, które jest obecnie praktycznie monopolistą w obsłudze linii na terenie miasta. Obecnie miejska spółka wykonuje funkcje organizatora komunikacji i przewoźnika, jest też w dodatku kontrolerem własnej pracy. Rozdzielenie tych funkcji wymusza wspomniane unijne rozporządzenie i przygotowywana polska ustawa.
– Zarówno dyrektywa jak i ustawa pomogą w racjonalnym zorganizowaniu transportu miejskiego – mówi Zbigniew Rudnicki, główny specjalista ds. komunikacji w Urzędzie Miasta. – Pozwoli też na rozstrzygnięcie niejasności i sporów do jakich dochodzi dziś między samorządami.
Ta ostatnia kwestia jest odczuwalna zwłaszcza w Rzeszowie gdzie od dłuższego czasu nie udaje się wypracować długofalowego rozwiązania dotyczącego dofinansowania przez podmiejskie gminy przewozów świadczonych przez miejskie MPK na ich terenie.
Zarząd przejmie część obowiązków wykonywanych obecnie przez MPK: organizację komunikacji, opracowywanie rozkładów jazdy, nadzór ruchu, kontrolę biletów, sieć dystrybucji biletów.
– Zajmie się też opracowaniem nowego układu komunikacyjnego miasta – wyjaśnia Rudnicki.
MPK zostanie sprowadzone do roli przewoźnika. I będzie jednym z przewoźników, bo jak deklarują władze miasta celem utworzenia ZTM jest również otwarcie rynku dla konkurencji. Powołanie zarządu ma stworzyć jednakowe i przejrzyste zasady dla wszystkich firm transportowych. Chodzi głównie o jasny system rozliczeń, przez stawkę za tzw. wozokilometr, a nie częściową refundację ulg w przejazdach.
Pierwsze przetargi na obsługę linii zostaną ogłoszone w roku przyszłym.MPK będzie musiało konkurować z innymi firmami ceną i jakością usług. I tak też cele powołania ZTM wyjaśniali radnym na ostatniej sesji przedstawiciele ratusza.
– Ustawa to tylko jeden z powodów. Dobra organizacja transportu to potrzeba chwili. Chodzi między innymi o jasny system rozliczeń finansowych – mówił wiceprezydent Marek Ustrobiński. – Jesteśmy ostatnim miastem wojewódzkim, które nie ma zarządu transportu.
Część radnych interesowała się w tym kontekście przyszłością znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej MPK.
– Co stanie się z pracownikami MPK jeśli przegra ono przetarg na obsługę linii? – pytała radna Marta Niewczas z Rozwoju Rzeszowa. – Uważamy, że MPK będzie wygrywać przetargi i usługa będzie coraz tańsza i lepsza – odpowiedział prezydent Tadeusz Ferenc.
Jak zapewniali prezydenci, ceny biletów nadal będą ustalać radni, nie zmienią się też ulgi. Zmieni się tylko dystrybutor biletów, które obowiązywać będą we wszystkich pojazdach przewoźników działających w sieci ZTM.
Powołanie Zarządu Transportu Miejskiego jest też istotne wobec zbliżającej się realizacji przez miasto dużego projektu integrującego komunikację miejską Rzeszowa i okolic oraz wprowadzenia nowego środka transportu, czyli szynobusów. Dodajmy, że władze miasta myślą też o nadziemnych systemach transportowych.
W tej chwili sprawami, które przejmie ZTM w MPK zajmuje się około 60 osób. Przynajmniej część z nich ma znaleźć zatrudnienie w nowej jednostce. O to także dopytywali radni.
– Organizacja zarządu jest moim zdaniem prosta – stwierdził prezydent Ferenc. – Są budynki i są ludzie.
Wiadomo jednak, że przejście do pracy w ZTM nie może odbyć się automatycznie. MPK jest miejską spółką, zaś zarząd będzie jednostką miejską podlegającą zasadom ustawy o pracownikach samorządowych. A to oznacza m.in. organizację konkursów przy zatrudnianiu na poszczególnych stanowiskach. Powołanie ZTM oznacza również konieczność dalszej restrukturyzacji MPK.
Ostatecznie w głosowaniu większość rzeszowskich radnych poparła utworzenie Zarządu Transportu Miejskiego. Jego organizacja ma zająć kilka miesięcy.

Komentarze