Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Punkty obsługi pasażerów, czyli być bliżej pasażerów

infotrans
04.10.2013 10:40
0 Komentarzy

W najnowszym magazynie ZTM Warszawa –iZTM 10/2013 –opublikowano ciekawy artykuł o punktach obsługi pasażerów w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. Prezentujemy ten mini-przewodnik zaczynając oczywiście od stolicy: -„W Warszawie na początku była jedna kasa –w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego, przy ul. Senatorskiej 37, czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00 –17.00… Można tam było kupić bilety oraz przyjmowano m.in. zwroty biletów, skargi i wnioski, odwołania od wystawionych wezwań za jazdę bez ważnego biletu. Największe kolejki ustawiały się 25. dnia każdego miesiąca i kończyły 5. dnia w następnym miesiącu. To wtedy sprzedawano kartonikowe bilety miesięczne, ważne od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. Oczywiście sprzedawano tam również inne bilety. Nie były to jedyne miejsca, w których pasażer mógł kupić bilety. Mógł je nabyć m.in. w centrali ruchu mieszczącej się wówczas przy ul. Corazziego, w punkcie przy pl. Unii Lubelskiej (w słynnej rogatce), na pętlach w ekspedycjach Tramwajów Warszawskich (pl. Narutowicza) i Miejskich Zakładów Autobusowych (pl. Wilsona, kiedyś Komuny Paryskiej). Stopniowo rozszerzano sieć sprzedaży biletów na kioski, placówki pocztowe, sklepy spożywcze. W ten sposób dotarliśmy do roku 2001. 1 października tego roku wprowadzono nowy system opłat, czyli elektroniczną Warszawską Kartę Miejską. Przez jakiś czas działały równocześnie dwa systemy –pasażerowie mieli do wyboru tradycyjny miesięczny, czyli mały kartonik z paskiem magnetycznym i kartę elektroniczną. Po Warszawie mogliśmy jeździć już metrem. I to był tylko krok do decyzji o tworzeniu Punktów Obsługi Pasażerów. Pierwszy powstał na stacji metra Świętokrzyska (w roku 2002), za rok otwarto POP na stacji metra Ratusz Arsenał (2003), a za dwa lata –na stacji metra Plac Wilsona (2004). To był strzał w dziesiątkę –wielokrotnie zwiększyła się dostępność biletów! Początkowo POP-y działały od ponie-działku do piątku, ale we wrześniu 2007 roku na stronie Zarządu Transportu Miejskiego ukazała się informacja o tym, że będą pracowały również w soboty! W tym samy roku otwarto jeszcze POP na stacji Marymont. W 2008 roku POP-y otwarto na stacjach metra Młociny i Centrum. Kolejne powstały w roku 2011: w nowej siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego przy ul. Żelaznej 61 i na stacji metra Dworzec Gdański. Rok później otwarto pięć POP-ów: drugi punkt na stacji metra Centrum, na Dworcu Wschodnim (od ul. Lubelskiej) i na Lotnisku im. Chopina oraz na stacjach metra Służew i Imielin. W ten sposób pasażerowie mają obecnie do dyspozycji 13 Punktów Obsługi Pasażerów.

Warszawski POPWarszawski POPWarszawski POPWarszawski POP
W Gdańsku funkcjonują trzy Punkty Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego oraz jeden punkt typowo reklamacyjny i jeden sprzedaży hurtowej biletów jednorazowych. Punkty Obsługi Klienta zajmują się przyjmowaniem wniosków o wydanie karty miejskiej imiennej oraz Karty Dużej Rodziny, doładowywaniem kart miejskich imiennych i na okaziciela, hurtową i detaliczną sprzedażą biletów jednorazowych. Można w nich także złożyć reklamacje. W POK-ach jest również możliwość otrzymania faktur na bilety kupione za pośrednictwem automatów biletowych (faktury są wystawiane na podstawie posiadanego paragonu zakupu biletu). Wszystkie POK-i są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Jeden z punktów jest zlokalizowany w tunelu Dworca PKP Gdańsk Główny. Dogodne położenie w samym centrum miasta, skupiającym większość linii autobusowych i tramwajowych, w bezpośrednim sąsiedztwie dworców: PKP, PKS i SKM, przekłada się na dużą liczbę obsługiwanych klientów. Punkt ten został dostosowany do najważniejszych potrzeb tysięcy pasażerów, którzy potrzebują szybko kupić bilet jednorazowy lub równie szybko chcą doładować kartę miejską biletem okresowym. Oprócz tego można tu również złożyć wniosek o wydanie karty miejskiej.
POK w Gdańsku POK w Gdańsku

Komentarze