Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Przyspieszyć miejską elektromobilność. Czyste strefy!

infotrans
26.10.2020 18:00
0 Komentarzy

Obowiązkowe strefy czystego transportu w dużych miastach,możliwość tworzenia pasów na drogach dla elektryków, a także ułatwienia winstalacji punktów ładowania w budynkach wielorodzinnych – to niektóre zrozwiązań, które zdaniem MKiŚ mają przyspieszyć rozwój elektromobilności wPolsce.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowychRady Ministrów opublikowane zostały założenia projektu noweli ustawy oelektromobilności i paliwach alternatywnych. Projekt miałby zostać przyjętyprzez rząd w pierwszym kwartale 2021 roku.

Obowiązek powyżej 100 tys. mieszkańców

Nowe przepisy doprecyzują m.in. zasady tworzenia strefczystego transportu.

Zgodnie z nowymi przepisami wyznaczenie takich strefbędzie obowiązkowe w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Takie strefy będziemożna tworzyć we wszystkich gminach, niezależnie od liczby osób w nichmieszkających.

Zgodnie z projektem, wprowadzone mają zostać specjalneoznakowania dla pojazdów, które będą mogły poruszać się w takich strefach.

Jak przekonuje resort klimatu i środowiska, nowe prawopozwoli też w przejrzysty i sprawny sposób tworzyć uprzywilejowane pasy ruchudla autobusów i pojazdów elektrycznych na drogach szybkiego ruchu w miastach, wmiejscach gdzie występują stałe utrudnienia w jego płynności. W ten system mająbyć wciągnięte samorządy oraz GDDKiA.

Punkty ładowania i opłaty

Projekt regulować ma również procedurę mającą na celuinstalację w budynkach wielorodzinnych punktów ładowania. Projekt określi wjakich sytuacjach wspólnota bądź spółdzielnia mieszkaniowa będzie mogła odmówićinstalacji prywatnego punktu poboru energii przez mieszkańca oraz przyłączeniago do sieci poprowadzonej w nieruchomości. W nowych przepisach pojawić się maprzepis mówiący o konieczności przeprowadzania ekspertyz dotyczących możliwościprzyłączeniowych budynku, tak by np. wspólnota mieszkaniowa musiała wyrazićzgodę na instalację punktu, w przypadku gdy moce przyłączeniowe w budynku na topozwalają.

W wykazie prac legislacyjnych czytamy ponadto, że noweprzepisy pozwolą także na zwolnienie z opłat drogowych i środowiskowych dlapojazdów niskoemisyjnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t(samochody ciężarowe i autobusy).

UDT i carsharing

Po zmianie przepisów rozszerzone zostaną uprawnieniainspektorów UDT o możliwość przeprowadzania kontroli okresowych i doraźnych.”Uprawnienia kontrolne dla UDT zostaną poszerzone o możliwośćprzeprowadzania kontroli doraźnych w przypadku podejrzenia wystąpieniazagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników, z uwagi na awarie lub uszkodzeniapowstałe w trakcie eksploatacji stacji oraz punktów ładowania” -wyjaśniono.

Projekt przewiduje ponadto obowiązek uzyskiwaniaindywidualnych kodów identyfikacyjnych dla operatorów ogólnodostępnych stacjiładowania i dostawców usługi ładowania.

Nowe przepisy – jak dodano – mają upowszechnić takżecarsharing, czyli krótkoterminowy najem samochodów. Użytkownicy korzystający ztakich pojazdów mają być np. zwolnieni z opłat za parkowanie.

„W krajowych przepisach nie ma obecnie prawnieuregulowanej definicji tej formy najmu, dlatego propozycja takiego przepisuzostała dodana do projektowanych zmian. Dodatkowo, stworzony został systemzachęt dla użytkowników oraz operatorów zajmujących się świadczeniem takiejusługi, m.in. zwolnienie z obowiązku opłaty za parkowanie w przestrzenimiejskiej oraz możliwość poruszania się po buspasach” – poinformowano.

W wykazie wskazano również, że nowe przepisy mają na celutakże „określenie zasad korzystniejszej amortyzacji dla pojazdówniskoemisyjnych w aspekcie finansowym”. „Zaproponowane rozwiązania sąkorzystniejsze od obowiązujących dla pojazdów spalinowych, a co za tym idziesłużą promocji pojazdów niskoemisyjnych” – czytamy. (PAP)

Komentarze