Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Przetarg na Inteligentny System Transportu we Wrocławiu

infotrans
23.09.2009 21:51
0 Komentarzy

15 września Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta Wrocławia ogłosił przetarg na wykonanie Inteligentnego Systemu Transportu we Wrocławiu wraz z dostawą urządzeń i oprogramowania wraz z usługą wdrożenia. To część planu reformy wrocławskiej komunikacji zbiorowej, o której prezydent miasta –Rafał Dutkiewicz mówił podczas konferencji prasowej 21 września. Na pierwszy ogień idą rozkłady jazdy: od października tramwaje będą jeździły częściej. MPK bierze się za dystrybucję biletów i obiecuje, że łatwiej będzie można je kupić. Kolejny etap to „zielona fala”. Miasto chce, by tramwaje nie traciły czasu, stojąc na skrzyżowaniach. Dlatego na razie w pięciu miejscach zapewni im zielone światło. Od 1 października tak będzie u zbiegu ulic: Powstańców Śląskich i Wielkiej, Piłsudskiego i Świdnickiej, Sienkiewicza i Piastowskiej, osi Grunwaldzkiej i Polaka oraz Kołłątaja i Piłsudskiego. Tyle na początek, bo prezydent Dutkiewicz zapowiedział, że miasto wkrótce uruchomi także elektroniczny system sterowania ruchem, dzięki któremu tramwaje będą miały zielone światło na każdym skrzyżowaniu. To ma zapewnić Inteligentnego Systemu Transportu, o którym piszemy poniżej.

15 września Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta Wrocławia ogłosił przetarg na wykonanie Inteligentnego Systemu Transportu we Wrocławiu wraz z dostawą urządzeń i oprogramowania wraz z usługą wdrożenia.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie Inteligentnego Systemu Transportu we Wrocławiu w zakresie funkcji kluczowych, przez co rozumie się zaprojektowanie i wykonanie Inteligentnego Systemu Transportu we Wrocławiu wraz z dostawą urządzeń i oprogramowania wraz z usługą wdrożenia oraz robotami budowlanymi niezbędnymi do jego wykonania. W ramach zamówienia należy zrealizować dwa zadania składowe: Zadanie nr 1 – Wykonanie Inteligentnego Systemu Transportu w zakresie Projektu \’ZSTS etap I\’, Zadanie nr 2 – Wykonanie Inteligentnego Systemu Transportu w zakresie realizacji funkcji kluczowych nie-wchodzących w zakres Projektu \’ZSTS etap I\’.
Zadanie nr 1 przewidziane jest do współfinansowania z Funduszu Spójności w Programie Operacyjnym Infra¬struktura i Środowisko, Działanie 7.3 w ramach Projektu „Zintegrowany System Transportu Szynowego w aglomeracji i we Wrocławiu – etap I\’. Natomiast zadanie nr 2 przewidziane jest do współfinansowania z Funduszu Spójności w Programie Operacyjnym Infra¬struktura i Środowisko, Działanie 8.3 w ramach Projektu „Inteligentny System Transportu „ITS-Wrocław\’. Zadanie nr 1 składa się z następujących podzadań składowych:
Podzadanie 1.1. – Wdrożenie sterowania ruchem zapewniającego uprzywilejowanie tramwajów na 5 wskaza¬nych liniach tramwajowych wraz z uruchomieniem w niezbędnym do tego celu zakresie funkcjonowania Centrum Sterowania Ruchem,
Podzadanie 1.2. – Wdrożenie obszarowego sterowania ruchem w obszarze ZSTS wraz z optymalizacją ruchu,
Podzadanie 1.3. – Wdrożenie Dynamicznej Informacji Przystankowej na wytypowanych przystankach w obszarze ZSTS,
Podzadanie 1.4. – Wdrożenie funkcjonowania Centrum Sterowania Ruchem z funkcjami optymalizacji ruchu w obszarze ZSTS oraz wspierania zarządzania transportem zbiorowym (lokalizacja pojaz¬dów i monitorowanie opóźnień, przesyłanie danych pojazd-Centrum, archiwizacja danych o transporcie zbiorowym).
Zadanie nr 2 składa się z następujących podzadań składowych:
Podzadanie 2.1. – Wdrożenie sterowania ruchem zapewniającego uprzywilejowanie tramwajów poza obsza¬rem ZSTS,
Podzadanie 2.2. – Wdrożenie obszarowego sterowania ruchem poza obszarem ZSTS wraz z optymalizacją ru¬chu,
Podzadanie 2.3. – Wdrożenie Dynamicznej Informacji Przystankowej na wytypowanych przystankach poza obszarem ZSTS, zintegrowanej z systemem lokalizacji pojazdów,
Podzadanie 2.4. – Wdrożenie systemu prowadzenia ruchu z wykorzystaniem tablic zmiennej treści zintegro¬wanego z bieżącą informacją o ruchu,
Podzadanie 2.5. – Wdrożenie systemu Informacji o warunkach ruchu (portal, komórki),
Podzadanie 2.6a. – Wdrożenie wideo-nadzoru skrzyżowań na wytypowanych skrzyżowaniach,
Podzadanie 2.6b. – Wdrożenie wideo-nadzoru skrzyżowań na pozostałych skrzyżowaniach,
Podzadanie 2.7. – Wdrożenie funkcjonowania Centrum Sterowania Ruchem w pełnym, niezbędnym dla reali¬zacji całości zadań nr 1 i nr 2 zakresie,
Podzadanie 2.8. – Wdrożenie systemu informacji parkingowej
W procedurze przetargowej zastosowano następujące kryteria udzielenia zamówienia: cena – 30%, warunki finansowania – 20%, stopień wykorzystania istniejącej infrastruktury – 30%, otwartość systemu na rozbudowę – 10%, harmonogram wdrażania – 10%.
I koniec opisu: termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: 5 październik 2009 r. godz. 10:00
15 września Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta Wrocławia ogłosił przetarg na wykonanie Inteligentnego Systemu Transportu we Wrocławiu wraz z dostawą urządzeń i oprogramowania wraz z usługą wdrożenia.
Dwa protesty
Jak to tej pory tylko dwie firmy (Elektrotim i Siemens) zgłosiły protest odnośnie warunków uczestnictwa określonych w SIWZ. I w zasadzie oba dotyczą tego samego: usunięcie skomplikowanych zasad dotyczących dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia poprzez eliminację następujących zapisów w punktach III.2.3A.4. Jak czytamy w uzasadnieniu protestu firmy Siemens: „W postanowieniach sekcji III Zamawiający zawarł wymagania, aby osoby zdolne do wykonania zamówienia, w tym Kierownik Projektu, Zastępca Kierownika Projektu, Główny Analityk, Główny Architekt, Szef Jakości (Kierownik Testów), Specjalista ds bezpieczeństwa posiadali wykształcenie wyższe techniczne, a w przypadku Specjalisty ds. wdrożenia i utrzymania systemów wykształcenie wyższe informatyczne. W przypadku Kierownika Projektu. Głównego Analityka, Głównego Architekta, Szefa Jakości (Kierownika Testów) zawarł również wymaganie, aby osoby te posiadały wykształcenie w zakresie inżynierii oprogramowania. Odnośnie wymogu dotyczącego Głównego Architekta Zamawiający sformułował wymóg posiadania przez niego Certyfikatu IT Architect Open Group lub równoważnego oraz uczestniczenia przez niego w minimum 2 projektach opartych o architekturę SOA,
Zdaniem Protestującego wymagania te są nieadekwatne do przedmiotu zamówienia, znacznie wykraczając ponad potrzeby z nim związane. Wielu obecnych specjalistów „dostępnych\’ na rynku pracy kończyło studia uniwersyteckie lub ekonomiczne, które zawierały rozbudowany zakres wiedzy z zakresu rozwiązań informatycznym, a po ukończeniu studiów odbyty szereg specjalistycznych kursów oraz uczestniczyły w wielu projektach uzupełniając swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną Ich kwalifikacje w niczym nie odbiegają od osób, które ukończyły studia techniczne w zakresie inżynierii oprogramowania.
Tak sformułowany zapis przez Zamawiającego znacząco ogranicza możliwości wykorzystania przez wykonawców dysponowanego przez nich potencjału i tym samym ogranicza konkurencję, preferując w szczególności firmy informatyczne o de facto zasięgu globalnym. Tylko nieliczna grupa specjalistycznych wykonawców może dysponować osobami o tak wysokich, wąskich kwalifikacjach. Tym samym Zmawiający znacznie ograniczył krąg wykonawców, którzy mogą wziąć udział w Postępowaniu. Ponadto – odnośnie wymagań dotyczących Głównego Architekta, z uwagi na zakres zadania określony w materiałach przetargowych, wydaje się bardziej istotne posiadanie przez niego doświadczeń związanych z wykonywaniem projektów zawierających elementy funkcjonalne jakich wymaga Zamawiający. Wskazać należy, iż dokumentacja przetargowa nie określa technologii wykonania elementów rozwiązania i nie wskazuje na konieczność zastosowania architektury SOA.
Należy także (ponownie) podkreślić), ze wymagania te są nieadekwatne do przedmiotu zamówienia Protestujący wykonał w Polsce 2 analogiczne do objętego Postępowaniem zadania, w żadnym z nich nie były istotne tego typu wymagania. Do realizacji ich nie jest niezbędne posiadanie wykształcenia wyższego technicznego, czy też wykształcenia w zakresie inżynierii oprogramowania. Kwestie informatyczne są bowiem drugorzędne. Należy także dodać, że żadne przepisy prawa nie wymagają tego typu kwalifikacji (jak np. uprawnienia budowlane). Jak wskazuje się w doktrynie przepis art. 22 ust. 2 ustawy zawiera zakaz określania warunków udziału w postępowaniu w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Zakaz ten nie oznacza nakazu dopuszczenia do udziału wykonawców bez dokonania ich kwalifikacji – sprawdzenia ich wiarygodności i zdolności do należytego wykonania zamówienia. Natomiast precyzując warunki udziału w postępowaniu, Zamawiający powinien opierać się na obiektywnych przesłankach, tak aby do udziału w postępowaniu był dopuszczony każdy wykonawca zdolny do wykonania zamówienia. Jak wskazuje się w doktrynie, celem unormowania nie jest jakiekolwiek zawężenie kręgu potencjalnych wykonawców, lecz wyłącznie ochrana interesów publicznych.”Czekamy teraz na ruch Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta Wrocławia.

Komentarze