Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Program „Active Travel Network” dla mniejszych miast

infotrans
24.01.2013 14:25
0 Komentarzy
Unijny program Active Network Travel dąży się do rozwiązania w małych i średnich miast, gdzie szczególnie negatywny wpływ powodowany jest przez kierowców samochodów, w których znajduje się wyłącznie osoba kierująca.
Większość europejskich miast charakteryzuje się wysokim poziomem wykorzystania motoryzacji i samochodów. Często nawet 25% wszystkich podróży samochodem po mieście pokonywanych jest na dystansie nie dłuższym niż 3 km. Taka odległość bez trudu mieści się w zasięgi możliwości ruchu rowerowego czy pieszego. Dlatego w szczególności w małych i średnich gminach miejskich koncentracja na promowaniu aktywnych trybów podróżowania jest szczególnie istotnym elementem w rozwiązaniu problemów transportowych. Active Network Travel dąży się do rozwiązania w małych i średnich miast, gdzie szczególnie negatywny wpływ powodowany jest przez kierowców samochodów, w których znajduje się wyłącznie osoba kierująca. Celem inicjatywy jest zachęcanie tej grupy ludzi do podejmowania alternatywnych rozwiązań transportowych, takich jak ruch pieszy lub rowerowy. Projekt jest współfinansowany przez URBACT-Programme, który jest europejskim programem wymiany doświadczeń i wiedzy z zakresu wspierania zrównoważonego rozwoju na obszarach miejskich. Program skupia 9 partnerów z 7 krajów UE. Głównymi wyzwaniami projektu są:
– zwiększenie świadomości w zakresie ruchu rowerowego i pieszego poprzez kierowanie decydentów na wdrażanie odpowiednich środków wspierających w/w rozwiązania transportowe;
– wykazywanie, że środki infrastrukturalne nie są wystarczające, aby sprawić, że ludzie zaczną więcej chodzić czy jeździć na rowerze;zachęcanie do stosowanie komplementarnych miękkich środków zarządzania transportem (tj. zarządzania mobilnością).
Głównym obszarem aktywności programu jest tworzenie tzw. lokalnych planów działania (Local Action Plans) dla każdego z miast partnerskich. Plany te koncentrują się na konkretnych rozwiązaniach mających na celu rozwiązywanie zagadnień zidentyfikowanych w trakcie przeprowadzonego wcześniej audytu (Active Travel Audit). Metodologia audytu opiera się na systemie BYPAD, który został zmodyfikowany i wzbogacony dla specyfiki tematu. Szczegółowe informacje na stronie zawierającej wytyczne dla Active Travel Audit oraz odpowiedni kwestionariusz. Każde miasto partnerskie przeprowadziło dodatkowo co najmniej jedną akcję związaną z podnoszeniem świadomości lub kampanię na rzecz wzmocnienia wpływu międzynarodowych szkoleń i wymiany doświadczeń. Wszystkie studia przypadku pochodzące z miast partnerskich zostały przedstawione na stronie Active Travel Network –tutaj. Finalna broszura projektu (do pobrania tutaj)  opisuje sytuację wyjściową, postawione wyzwania oraz podsumowania najważniejszych punktów pochodzących z lokalnych planów działania dla każdego miasta partnerskiego. Do pobrania dostępne są również informacje o działania podejmowanych przez lokalne grupy wsparcia, które funkcjonują na terenie partnerskich miast.

Komentarze