Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznań: Zmienią się ceny biletów

infotrans
03.09.2009 16:56
0 Komentarzy

Zmienią się ceny biletów komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Miejskiego przygotował nowe taryfy. Pasażerowie więcej mają płacić za sieciówkę i przejazdy do 15 minut. Jednak po ostatniej awanturze wywołanej podwyżkami cen biletów, poznańskie władze poszły po rozum do głowy i obecna propozycja jest bardziej wyważona. Zakłada nie tylko podwyżkę opłat, ale przewiduje także obniżenie niektórych cen biletów. Co więcej, wprowadza nowe bilety, które dotychczas nie były dostępne w Poznaniu. Zbigniew Rusak, szef Zarządu Transportu Miejskiego jest zwolennikiem corocznych podwyżek cen biletów, zwłaszcza długookresowych (o stopę inflacji). Jego zdaniem, w ten sposób uda się uniknąć tak drastycznych podwyżek, jaka miała miejsce ostatnim razem (sieciówka podrożała z 65 do 81 złotych).
–Łatwiej jest znieść i zaakceptować podwyżkę o 3 czy 4 złote, niż kilkanaście –mówi Zbigniew Rusak. Uważa jednak, że nie wszystkie bilety powinny kosztować więcej. Są takie, które dzisiaj są mało popularne, ponieważ zbyt dużo kosztują.
–Bardziej atrakcyjny powinien być dla pasażerów bilet półgodzinny –uważa dyrektor. –Średni czas podróżowania komunikacją miejską to w Poznaniu 18-20 minut. Pasażerowie często liczą, że uda im się przejechać tę trasę na bilecie 15-minutowym. Atrakcyjna cena półgodzinnego mogłaby ich skłonić do zakupu właśnie takiego. Stąd pomysł, by bilety 15-minutowe kosztowały więcej niż teraz (2,40 zł), a bilety półgodzinne mniej (3 złote).
Bardziej atrakcyjnymi ZTM chce uczynić także bilety godzinne, 24-godzinne i tygodniowe. Mają stanieć odpowiednio o: 1,20, 1,20 i 2 złote. Znacznie tańsze mają być również bilety, które trzeba kasować na liniach pospiesznych oraz w autobusach, jeśli decydujemy się na podróż powyżej 10 przystanków.
–Chcemy też wprowadzić nowe bilety. Na przykład grupowy, na którym mogłoby podróżować pięć osób: dwoje dorosłych i troje dzieci –dodaje Rusak. Z naszych informacji wynika, że miałby on być ważny przez 24 godziny.
Zdaniem Rusaka warto też pomyśleć o biletach 48- i 72-godzinnych. Jak się jednak dowiedzieliśmy, już teraz proponuje, by wprowadzić bilety weekendowe (na dwa dni).
Informacje dotyczące nowych taryf udało nam się zdobyć nieoficjalnie. Zarówno ZTM, jak i prezydent nie chcą ujawniać szczegółów. Przyznają jednak, że taki projekt powstał. Zdaniem Mirosława Kruszyńskiego, zastępcy prezydenta Poznania odpowiedzialnego za komunikację miejską, ceny biletów powinny być tak kształtowane, by jak najlepiej służyły komunikacji miejskiej. Pytany jednak o propozycje konkretnych rozwiązań, odpowiada dyplomatycznie, że nie ujawni ich, dopóki nie zapoznają się z nimi radni i dodaje, że obecnie są one konsultowane. Z kim? Z pewnością nie z opozycją w Radzie Miasta Poznania.

Komentarze