Polska z pierwszą nagrodą w konkursie MobilityWeek. Zwycięstwo GZM!
Po latach startów polskich miast w unijnym konkursie European Urban Mobility Awards 2022 w końcu udało nam się wygrać! Dzięki GZM.
Tej sztuki dokonała Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia, która tym samym domknęła dzieło zapoczątkowane przez Kraków, a w ostatnich latach kontynuowane przez Wrocław. Gratulacje! Mamy nadzieje, że to osiągnięcie zachęci kolejne miasta z naszego kraju do składania ciekawych projektów w konkursie European Urban Mobility Awards. Droga została przetarta!
GZM
23 marca w Gandawie wręczono dwie nagrody: EUROPEANMOBILITYWEEK 2022 i po raz pierwszy w historii - MOBILITYACTION. Braga (Portugalia) zdobyła pierwszą nagrodę , a polska metropolia tą drugą. Zaczynamy oczywiście od GZM!
W 2022 roku Komisja Europejska wprowadziła nagrodę MOBILITYACTION Award. Nagroda skupia się na kampanii MOBILITYACTIONS, która jest otwarta dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorstw, inicjatyw obywatelskich, instytucji edukacyjnych i gmin promujących zrównoważoną mobilność przez cały rok. W szczególności nagroda MOBILITYACTION nagradza uczestników, którzy wykazują się doskonałością w zarządzaniu mobilnością, w tym planami mobilności, a także środkami i strategiami, które mają znaczący wpływ na zrównoważoną mobilność.
Jury MOBILITYACTION wybrało Metropolię GZM za kompleksowe podejście do przekształcenia parkingu uniwersyteckiego w zieloną, przyjazną pieszym przestrzeń. Angażując profesjonalistów z sektorów transportu publicznego, rowerowego, rozwoju społecznego, zrównoważonej mobilności i polityki miejskiej, polska metropolia współtworzyła transformację parkingów, która ma na celu nie tylko korzyści dla uczelni, ale także zmniejszenie ruchu ulicznego i zachęcenie mieszkańców do korzystania z przestrzeni. Pierwsze badania pokazują, że coraz więcej osób z kampusu i spoza niego odwiedza ten obszar. Ponadto, projektanci miejscy chcą wdrożyć dostępne rozwiązania transportu publicznego w całym kampusie.
Pozostali finaliści w tej kategorii to Ar2gether (Rzym, Włochy) i UCB Pharma (Braine L'Alleud, Belgia). Poniżej zobaczcie ceremonię wręczenia nagród w Gandawie:
Braga
Nagroda EUROPEANMOBILITYWEEK przyznawana jest władzom lokalnym, które wyróżniały się w podnoszeniu świadomości na temat zrównoważonej mobilności w miastach. Nagroda jest bezpośrednio związana z aktywnym udziałem władz lokalnych w kampanii, która obejmuje:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- organizację działań ukierunkowanych na zrównoważoną mobilność podczas głównego tygodnia wydarzeń w dniach 16-22 września,
- wdrożenie jednego lub więcej stałych środków transportowych oraz,
- organizację wydarzenia - „Dzień bez samochodu”.
Ubieganie się o tę nagrodę było możliwe tylko przy spełnieniu trzech wyżej wymienionych kryteriów.
Braga zaimponowała jury swoim zaangażowaniem w podnoszenie świadomości na temat zrównoważonej mobilności wśród mieszkańców, szkół wyższych, lokalnych firm. Podczas głównego tygodnia kampanii, od 16 do 22 września, portugalskie miasto współpracowało z ponad setką firm, aby udostępnić ulice dla pieszych i zbudować interaktywne tereny zielone. Zorganizowano również „Mobilne safari” z udziałem 30 firm, aby zilustrować znaczenie dekarbonizacji i wpływu zrównoważonej mobilności na klimat i środowisko. Przeprowadzono także aktywne zajęcia ruchowe dla osób w każdym wieku – takie jak gimnastyka i jazda na rowerze. Miasto rozpoczęło również pierwszą fazę wdrażania usługi rowerów publicznych.
Pozostali finaliści w tej kategorii to Sofia (Bułgaria) i Zagrzeb (Chorwacja).
Ukraina
Podczas ceremonii w Gandawie wyróżnienia otrzymały także Czernihów, Kamieniec Podolski, Lwów, Połtawa i Użhorod za udział w kampanii 2022 pomimo trwającej wojny.
Komentarze