Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Od 15 grudnia znowu limity w transporcie publicznym. 75% pojemności!

infotrans
07.12.2021 12:56
0 Komentarzy
Utrzymanie się wysokiej liczby zakażeń, przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się wariantu Omikron, wymaga podjęcia stanowczych działań – stwierdził we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Konferencję prasową poświęconą zmianom w obostrzeniach szef MZ rozpoczął od omówienia aktualnej sytuacji epidemicznej. Dla nas najważniejsza wiadomość to powrót limitów w zakresie zajętości miejsc w transporcie publicznym.

75 procent

Zgodnie z tym co przekazał dzisiaj minister zdrowia, od 15 grudnia będzie obowiązywał nowy limit w zakresie pojemności środków transportu publicznego. To 75% wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 25% miejsc siedzących niezajętych.

Oznacza to, że przeciętnie, w zależności od typu pojazdu z autobusu/trolejbusu przegubowego będzie mogło skorzystać ok. 110 pasażerów, a ze standardowego ok. 65.

Do podanych limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. To identyczne obostrzenia, jakie obowiązywały w Polsce po 6 czerwca 2021 r.

Tym samym od 15 grudnia na każdych drzwiach pojazdów pojawią się plakaty przypominające o obu zasadach (możliwość zajęcia 75% wszystkich miejsc).

Fgaacyiwqaeimav 1
Fgaacyiwqaeimav 2

Aktualna sytuacja

„Tydzień temu wprowadziliśmy nowe obostrzenia, sytuacja się ustabilizowała, liczby zakażeń z tygodnia na tydzień są na bardzo zbliżonym poziomie” – wskazał minister.

Podał, że średni poziom zakażeń to obecnie to ok. 23 tys. „Ten poziom – codziennie 23 tys. nowych zakażeń, zainfekowanych osób – utrzymuje się już od półtora tygodnia. To sytuacja bardzo niepokojąca, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach, czy dniach, są informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji omikron” – zaznaczył minister.

Zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. „Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. (…) Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. (…) Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie” – podał.

W pozostałych województwach odnotowywane są – jak kontynuował – wzrosty. „Bilans jest taki, że od ponad półtora tygodnia jest stabilna sytuacja i, niestety, nie widać wyraźnych sygnałów spadku liczby zakażeń” – zaznaczył.

„Scenariusz, w którym mamy do czynienia z utrzymaniem tak wysokiej liczby zakażeń, jeszcze przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się mutacji omikron (…) wymaga podjęcia stanowczych działań” – podkreślił minister.

Fgabniix0auhrdk 1
Fgabniix0auhrdk 1

od 15 grudnia

Od 15 grudnia obniżone zostają limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. „Zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę” – zaznaczył.

Dodał, że także od 15 grudnia zostają obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. „Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę” – mówił.

Kraska dodał, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

„Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane” – poinformował Kraska. (PAP)

Z kolei od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i szkołach średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnej – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Kraska poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i szkołach średnich obowiązywać będzie nauka z trybie zdalnym. „Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym” – podkreślił.

Fgay0 Exmaetgpo
Fgay0 Exmaetgpo 1

Zminne limity

-„Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów, które w tej chwili obowiązują mniej więcej na poziomie 50 proc. do 30 proc., czyli wszystkie te miejsca, w których do tej pory było limitowanie do 50 proc. uczestnictwa, zostaną obniżone do 30 proc. Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu to nie ma absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu” – powiedział.

Dodał, że rząd chce „wykorzystać zbliżający się okres ferii do tego, żeby nieco wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach”.

„Zdecydowaliśmy się, żeby te kilka dni, które poprzedzają z jednej strony ferie świąteczne – mówię tutaj o okresie od 20 do 23 grudnia – ale też okres postferyjny, kiedy mamy Święto Trzech Króli to będą te dni, w których będziemy mieli zdalną naukę. Oczywiście tę zdalną naukę zakończymy 9 stycznia. Od 10 będzie powrót do normalnego trybu szkolnego. Niemniej intencją, jaką tutaj chcemy osiągnąć, jest wydłużenie tego okresu, kiedy nie dochodzi do transmisji, interakcji między dziećmi” – wyjaśnił szef MZ.

Niedzielski wspomniał także o testowaniu. „Tutaj przede wszystkim będziemy przygotowywali się do tego rozwiązania, gdzie każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu. Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się na taki test zapisać, wybierając opcję, że jest to test pracowniczy. Ale oczywiście wybranie tej formy testowania nie będzie powodowało (…) kierowania na domyślną kwarantannę” – zaznaczył. (PAP)

Fgay3ghxoaaaxzq
Fgay3ghxoaaaxzq 1

Trzy grupy

Rząd chce, aby od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych, czy też nauczyciele, byli poddani obowiązkowemu szczepieniu przeciwko Covid-19.

-„Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że „perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy”. (PAP)

Fgay4ykwqae2xue 1
Fgay4ykwqae2xue 2

Komentarze