Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowy system biletowy w Warszawie coraz bliżej. KIO rozstrzyga po raz drugi

infotrans
06.03.2024 10:05
0 Komentarzy

Trwa dialog konkurencyjny ogłoszony przez Warszawski Transport Publiczny, którego przedmiotem jest wdrożenie nowoczesnego systemu biletowego.

Do tego dochodzi dostawą niezbędnych urządzeń do jego funkcjonowania. Postępowanie z racji swojej skali (jeden z największych takich systemów w Europie) napotkało już na swojej drodze kilka trudności. Jak już wcześniej pisaliśmy w InfoTrans, odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej wniosły Mennica Polska i Asseco Data Systems. Okazuje się jednak, że postępowanie to zostało zaskarżone również przez Modeshift Europe AD z Bułgarii. KIO rozstrzygnęła już wszystkie skargi.

Założenia nowego systemu

Przypomnijmy, że Zarząd Transport Miejskiego w Warszawie zakłada, że system biletowy oparty będzie na kontocentryczności, ze szczególnym uwzględnieniem użycia innowacyjnych kasowników biletowych wyposażonych w certyfikowane terminale kart EMV, portalu pasażera, aplikacji mobilnej, jak również systemu centralnego. Wprowadzone mają być również  nowe urządzenia kontrolerskie. Z poziomu systemu możliwe będzie zarządzanie niezbędną infrastrukturą (np. kasowniki w pojazdach, kasowniki w bramkach metra).

W założeniach ZTM w Warszawie architektura systemu będzie otwarta, modułowa i skalowalna z możliwością rozszerzenia platformy o inne usługi miejskie. Integracja z systemami zewnętrznymi będzie umożliwiała dołączanie nowych urządzeń podmiotów zewnętrznych. Pozwoli to na pełne zarządzanie i nadzorowanie danymi w systemie biletowym bez względu na podmioty zewnętrzne i w oparciu o posiadane informacje – planowanie rozwoju zarówno taryfy, jak i przewozów.

System biletowy, oparty na koncie będzie wykorzystywał nowe nośniki biletów, umożliwiał planowanie podróży „od drzwi do drzwi” z wykorzystaniem różnych środków transportu i płatności za usługę, inteligentnej karty (docelowo zastępującej Warszawską Kartę Miejską – WKM). Nośniki (w postaci aplikacji mobilnej, inteligentnej karty oraz karty bankowej EMV) oprócz funkcji identyfikacyjnej będą umożliwiały rozliczanie opłat za usługi transportowe. W przypadku inteligentnej karty oraz aplikacji mobilnej rozliczenia będą dokonywane za pomocą karty płatniczej klienta powiązanej z kontem pasażera.

KIO rozstrzyga odwołania na nowy system biletowy w Warszawie / fot. WTP

Pięciu chętnych

12 stycznia ZTM Warszawa otworzyło wnioski o dopuszczenie do udziału w dialogu konkurencyjnym. Wpłynęły one od następujących podmiotów:

  • Conduent Business Solutions France SAS,
  • Mennica Polska S.A.,
  • konsorcjum firm: Mera – Serwis SGL Sp. z o.o. SKA; Eviden Polska S.A.; Atos Poland sp. z o.o.,
  • Cubic Transportation Systems Limited,
  • Konsorcjum firm: ORANGE POLSKA S.A.; Ridango AS; Integrated Solutions sp. z o.o.

ZTM oceni wnioski złożone przez wykonawców. Następnie zakwalifikuje ich do dialogu w ciągu 25 dni od upływu terminu składania wniosków. Dialog odbędzie się w ciągu 90 dni od przekazania wyników oceny wniosków. Następnie wykonawcy zostaną zaproszeni do składania ofert – przewidywany czas to 30 dni od zakończenia dialogu. I wreszcie ocena ofert ma nastąpić w czasie 30 dni od upływu terminu składania ofert.

KIO rozstrzyga odwołania na nowy system biletowy w Warszawie / fot. WTP

Rozstrzygnięcia KIO

Wśród oferentów nie znalazło się Asseco Data Systems, zaś wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożył drugi odwołujący – tj. Mennica Polska. Przypomnijmy, że ZTM dokonał zmiany OPW na skutek wniesionych odwołań. Można uznać, że odwołanie Mennicy zostało uznane jako uzasadnione, bowiem ZTM zmienił OPW zgodnie z wnioskiem tego wykonawcy. Oprócz tego, ZTM spełnił częściowo jeden z postulatów Asseco. T1o jednak nie było wystarczające dla Asseco, aby ostatecznie wziąć udział w tym postępowaniu. KIO umorzyła oba postępowania, które toczyły się na skutek odwołań złożonych przez Asseco i Mennicę.

Ciekawostką jest natomiast trzecie odwołanie wniesione przez Modeshift Europe AD z siedzibą w Bułgarii. W tym przypadku odwołanie zostało złożone w dniu 22 stycznia, a więc już po otwarciu wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Nie ma wśród nich w/w skarżącego. Nie znamy zarzutów jakie sformułował Modeshift, ale znamy wynik postępowania przed KIO. Izba postanowiła merytorycznie rozpoznać sprawę i oddaliła odwołanie skarżącego.

Więcej informacji o nowym systemie biletowym w Warszawie, jak i o odwołaniach można znaleźć na stronie: https://ztmwaw.ezamawiajacy.pl/pn/ztmwaw/demand/notice/public/111185/details

Komentarze