Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowy Kodeks Wyborczy z bezpłatnym transportem? Kto za to zapłaci?

infotrans
27.12.2022 10:02
0 Komentarzy

21 grudnia grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym

Przewiduje on m.in. nowe obwody w miejscowościach poniżej 500 mieszkańców, zmiany związane ze sposobem ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji, a także bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu. To główne założenia poselskiego projektu noweli Kodeksu wyborczego.

zmiany profrekwencyjne

-„Te nowe zasady tworzą pewne zobowiązania dla samorządowców, gmin, które muszą przygotować lokale wyborcze, ale nie ma zmiany reguł, jeśli chodzi o kandydowanie i kandydatów, więc myślę, że te zmiany nie powinny budzić emocji. To zmiany profrekwencyjne, w kierunku transparentności, skierowane do seniorów i osób niepełnosprawnych” – powiedział PAP przedstawiciel wnioskodawców projektu, poseł Marek Ast.

Zamieszczony na stronach Sejmu projekt wraz z uzasadnieniem liczy 70 stron.

-„Bezpośrednim powodem niniejszej inicjatywy legislacyjnej w zakresie zmiany prawa wyborczego jest konieczność podjęcia działań, które wpłyną na zwiększenie frekwencji w wyborach przeprowadzanych na terytorium RP oraz transparentność i przejrzystość całego procesu wyborczego” – podkreślono w tym uzasadnieniu.

Projekt przewiduje także, że wójt gminy wiejskiej lub wiejsko–miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego „w celu wzięcia udziału w głosowaniu dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego”.

-„Przewóz jest dla wyborców bezpłatny, a przy jego planowaniu uwzględnia się wszystkie miasta, osiedla, wsie, osady, kolonie i przysiółki położone w obrębie stałego obwodu głosowania” – zaznaczono.

fot. UM Warszawa

Dla niepełnosprawnych

Ponadto inny z projektowanych przepisów przewiduje, że „wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (…) oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosownia kończy 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania (…) do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania”.

-„Zadania związane z zapewnieniem bezpłatnego transportu na wybory wyborcom niepełnosprawnym i co najmniej 60-letnim oraz bezpłatnego przewozu pasażerskiego osób w celu wzięcia udziału w głosowaniu na terenie gminy jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, które finansuje wojewoda” – przewidziano.

Komentarze