Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Niemcy spodziewają się 8 mln uchodźców. Policja chce specjalnych stref na dworcach

infotrans
22.03.2022 10:00
0 Komentarzy

-"Szacunki wskazują obecnie, że konieczne będzie przyjęcie 8 mln uchodźców z Ukrainy - powiedziała w poniedziałek minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

Z kolei niemiecki związek zawodowy policjantów (GdP) domaga się utworzenia specjalnych stref na dworcach kolejowych, by chronić ukraińskich uchodźców wojennych przed handlarzami ludźmi i przestępcami seksualnymi.

8 milionów

Jeszcze dwa tygodnie temu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell mówił, że spodziewanych jest 5 mln uchodźców.

"Myślę, że musimy być bardzo świadomi, że ponad 3 mln ludzi już uciekło, ale ucieknie (jeszcze) wiele, wiele milionów" - powiedziała cytowana przez agencję dpa Baerbock.

W pierwszych dniach wojny uciekali głównie ci, którzy mieli samochód lub krewnych w innych krajach europejskich - wskazała minister. Wraz ze wzrostem brutalności wojny rosyjskiej przybywa jednak coraz więcej ludzi, "którzy nie mają w Europie nikogo, którzy nie mogą nic ze sobą zabrać".

W opinii Baerbock rozwój wydarzeń sprawia, że konieczne jest rozmieszczenie ludzi w całej Europie. "Musimy rozdzielać uchodźców z granicy zewnętrznej (UE) bezpośrednio do krajów europejskich. Każdy musi przyjąć uchodźców" - podkreśliła Baerbock.

Zaproponowała "solidarny most lotniczy" i oceniła, że liczba uchodźców skierowanych do każdego kraju musiałaby wynosić "setki tysięcy". Ponadto uchodźcy powinni być również rozmieszczani po drugiej stronie Atlantyku.

specjalne strefy

W Niemczech związek zawodowy policjantów (GdP) domaga się utworzenia specjalnych stref na dworcach kolejowych, by chronić ukraińskich uchodźców wojennych przed handlarzami ludźmi i przestępcami seksualnymi. Policja zauważyła, że podejrzani osobnicy podchodzą do młodych kobiet, zanim jeszcze funkcjonariusze nawiążą kontakt z uchodźcami.

"My i inne władze musimy jako pierwsi rejestrować i wyjaśniać" - powiedział we wtorek dziennikowi "Rheinische Post" przewodniczący GdP Andreas Rosskopf.

Według niego policja federalna zauważyła, że podejrzani osobnicy podchodzą do młodych kobiet i dzieci w bardzo ukierunkowany sposób, zanim jeszcze funkcjonariusze nawiążą kontakt z uchodźcami. "Dlatego pilnie potrzebujemy stref ochronnych na dworcach kolejowych" - wyjaśnił związkowiec.

Unijna instytucja policyjna Europol również ostrzega przed handlarzami ludźmi - informuje we wtorek telewizja ARD. Europol wyjaśnia, że handlarze udają wolontariuszy.

"W perspektywie krótkoterminowej największym zagrożeniem jest to, że przestępcy mogą uprowadzać ofiary pod pretekstem obietnicy transportu, darmowego zakwaterowania, pracy lub innych form natychmiastowej pomocy" - ostrzega Europol. Oprócz dworców kolejowych, koncentrują się także na przejściach granicznych, ośrodkach recepcyjnych i dworcach autobusowych.

Graniczny ruch

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,141 miliona osób - poinformowała 22 marca Straż Graniczna.

-"Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,141 mln osób. Wczoraj tj. 21.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 30 tys. podróżnych - to spadek o 11 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (33,8 tys.). Dzisiaj do godz. 07.00 rano 3,9 tys. - spadek o 32 proc." - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

SG dodała, że od 24 lutego w przeciwnym kierunku - z Polski do Ukrainy wyjechało 274 tys. osób.

Ruch graniczny osób przekraczających granicę pieszo i samochodami osobowymi odprawiany jest na bieżąco – poinformował we wtorek PAP rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz. W poniedziałek do Polski dotarło 16,7 tys. osób, wyjechało zaś 6 tys. osób.

Spośród 16,7 tys. osób, które w poniedziałek przekroczyły granicę do Polski, najwięcej, bo 8,9 tys. przez przejście w Medyce, w tym pieszo 2,8 tys. i koleją 3 tys. Przez Korczową do Polski przybyło 5,2 tys. osób, w tym pieszo 1,2 tys.; Budomierz 1,8 tys., w tym pieszo 0,4 tys. zaś przez przejście w Krościenku 0,8 tys., w tym pieszo 0,2 tys.

W poniedziałek przez przejścia graniczne w regionie wjechały cztery specjalne pociągi oraz 98 autokarów. Ppor. Zakielarz dodał, że na Ukrainę, przez podkarpackie przejścia graniczne, przejechało 6 tys. osób.

-"Miniona doba bez incydentów. Ruch zmalał, ale straż graniczna jest czujna. Nie tylko na przejściach granicznych, ale też na tzw. granicy zielonej. Stale obserwujemy sytuację po drugiej stronie granicy i będziemy działać adekwatnie do potrzeb" – zapewnił rzecznik BiOSG.

Wtorek jest 27. dniem agresji Rosji na Ukrainę. (PAP)

Komentarze