Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Mieszkańcy polubili bilet telefoniczny

infotrans
20.12.2016 11:01
0 Komentarzy

Z przeprowadzonego na zlecenie firmy Visa badania nt. płatności elektronicznych Digital Payments Study 2016 wynika, że liczba osób regularnie korzystających przy dokonywaniu płatności z urządzeń mobilnych ? smartfonów, tabletów czy urządzeń ubieralnych ? dynamicznie rośnie. W Polsce 79% badanych osób zadeklarowało się jako użytkownicy płatności mobilnych. Spośród nich 63% deklaruje, że za pomocą urządzeń mobilnych wykonuje przelewy, a 45% regularnie płaci za towary i usługi.

Wzrost popularności płatności mobilnych zauważalny jest także wśród pasażerów transportu zbiorowego, którzy coraz częściej rezygnują z gotówki przy zakupie biletu. Dostępność smartfonów czy tabletów, znikome koszty transmisji danych sprawiają, że coraz więcej osób ceniących sobie szybkość i wygodę oczekuje wprowadzania nowych rozwiązań płatniczych.

Obecnie na obszarze Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej zakup biletu telefonicznego możliwy jest za pomocą dwóch operatorów: moBiLET i SkyCash. Oba systemy pozwalają na „skasowanie” jednorazowych biletów metropolitalnych ważnych

w pojazdach ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo. Dodatkową zaletą biletu telefonicznego jest jego cena. Jednoprzejazdowe bilety metropolitalne kupione za pomocą aplikacji moBILET lub SkyCash są o 20 gr tańsze od tradycyjnego biletu papierowego.

Ponadto systemy te umożliwiają wniesienie opłat parkingowych w wybranych miastach na obszarze MZKZG, a system SkyCash ? umożliwia także zakup biletów na pociągi SKM.

Od stycznia do września 2016 r. za pomocą obu systemów sprzedano łącznie prawie 600 tys. jednorazowych biletów metropolitalnych. Dla porównania w całym roku 2015 sprzedano 482 tys. tych biletów. PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście za pośrednictwem tego kanału dystrybucji sprzedała od początku roku do września ponad 307 tys. biletów.

Zasada działania obu aplikacji jest podobna i bardzo prosta. Na początek musimy jedną z nich pobrać i zainstalować na telefonie. Możemy to uczynić na kilka sposobów.

Po ściągnięciu i zainstalowaniu aplikacji przy pierwszym jej uruchomieniu będziemy musieli wykonać kilka czynności związanych z rejestracją i ustaleniem haseł.

Ostatnim krokiem, który pozostanie do zrobienia będzie zasilenie konta, z którego będą pobierane opłaty za bilet. Konto możemy zasilić wykorzystując tradycyjny przelew bankowy albo korzystając z serwisów Przelewy24 lub PayU (moBiLET) i Przelewy24 (SkyCash).

Teraz już bez problemu możemy kupować biletu jednorazowe.

Metropolitalny bilet telefoniczny wymaga jednokrotnego nadania ważności (skasowania) niezwłocznie po wejściu do pojazdu miejskiej komunikacji zbiorowej.

Aby skasować bilet należy:

? uruchomić aplikację;

? wybrać środek transportu;

? wybrać bilet (normalny lub ulgowy) ? krok ten występuje w systemie SkyCash;

? wybrać typ biletu (na linie zwykłe albo na linie nocne, pospieszne, specjalne i zwykłe);

? wpisać numer linii;

? wybrać sposób płatności ? krok ten występuje w systemie SkyCash;

? zatwierdzić/skasować bilet ? w systemie SkyCash kasowanie zatwierdzane jest kodem PIN.

W praktyce czynności te trwają kilkanaście sekund. Podczas kontroli biletów pasażer zobowiązany jest do okazania ekranu z wyświetlonym numerem oraz czasem zakupu biletu.

Komentarze