Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

LIDER ITS 2010 – MZK Zielona Góra

infotrans
02.06.2010 17:52
0 Komentarzy

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze otrzymał nagrodę LIDER ITS za 2010 rok za wdrożenie informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym. Szczegóły o tym wydarzeniu tutaj. A wszystko zaczęło się w lipcu 2005r., kiedy MZK podpisał umowę na realizację projektu 'Poprawa jakości i konkurencyjności transportu miejskiego w Zielonej Górze – I etap’ dofinansowanego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego przez Unię Europejską. Obejmował on swoim zakresem m. in. wdrożenie systemu informacji przystankowej w czasie rzeczywistym. W pierwszym etapie jego wdrażania już w grudniu 2006 roku mieszkańcom Zielonej Góry udostępniono informację przystankową dotyczącą 11 lokalizacji. Na 11 najważniejszych przystankach w mieście zainstalowano tablice wyświetlające odjazdy trzech najbliższych autobusów w czasie rzeczywistym (na 9 po dwie tablice złączone plecami i na dwu po jednej tablicy). Schemat działania systemu pokazuje rysunek zamieszczony poniżej.

1_760

System działa bez udziału kierowcy. W pamięci komputera, zainstalowanego wraz z modułami GPS i GPRS/GSM oraz anteną umożliwiającą łączność w każdym pojeździe, zapisane są współrzędne wszystkich przystanków. Pojazd po dojechaniu do danego punktu zlokalizowanego za pomocą GPS-u przesyła informację siecią GPRS/GSM (Polkomtel) do serwera. Koszt przesyłu danych z pojazdu do centrum wynosi 10 zł miesięcznie na pojazd. Serwer posiada informacje o realizowanej pracy autobusu i planowanym rozkładzie jazdy uzyskiwanych z systemów istniejących w MZK. Realizacja rozkładu jazdy jest porównywana z planowanym. Po wykonaniu niezbędnych obliczeń informacja wysyłana jest drogą radiową (z masztu umieszczonego na budynku MZK o częstotliwości 422,5 MHz) do tablic LED o przewidywanym czasie odjazdu autobusu z przystanku.

2_7603_760

Tablice wyposażone są w antenę i radiomodem do przetwarzania informacji z serwera i wysyłania informacji diagnostycznych. Podstawowym składnikiem systemu jest program komputerowy SeasamTRAVELLER fińskiej firmy Seasam. Przez okres około 3 miesięcy system był najpierw „kalibrowany’ to znaczy zbierał i analizował informacje o rzeczywistych przejazdach i realizacji rozkładów jazdy. W tym czasie okazało się, że aby bardziej precyzyjnie przewidywać odjazdy autobusów z przystanków trzeba ustalić lokalizacje kilkunastu „wirtualnych przystanków’ (między kolejnymi przystankami jest skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i nie wiadomo po jakim czasie autobus je opuści, a z poprzedniego przystanku została wysłana informacja, że odjechał np. zgodnie z RJ).
Oprócz informacji o odjeździe autobusów z danego przystanku w czasie rzeczywistym system pozwala na wysyłanie do tablic (pojedynczych, wybranych lub wszystkich) różnych komunikatów dla pasażerów dotyczących np. objazdów, wyłączeń części trasy, wprowadzanych zmian w rozkładzie jazdy itp. Informacje te nie zakłócają wyświetlania odjazdów i są wyświetlane w jednej, przeznaczonej do tego linii na przemian z datą i aktualnym czasem (w postaci scrollowanej).

5_760

W drugim etapie realizacji inwestycji po początkowym dziewięciomiesięcznym okresie eksploatacji systemu postanowiliśmy udostępnić naszym klientom informacje o odjazdach w czasie rzeczywistym z wszystkich naszych przystanków – takie informacje były już w systemie, ale nie były ogólnie dostępne. Od września 2007 roku można za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego uzyskać informacje dotyczące odjazdów autobusów z wszystkich przystanków – 221 na terenie Zielonej Góry i 179 na terenie przyległych gmin. Na tablicach LED wyświetlają się informacje o trzech najbliższych odjazdach autobusów, natomiast na stronie internetowej w tzw. „wirtualnym monitorze’ i w „wirtualnym monitorze GSM’ jest informacja o 10 najbliższych odjazdach autobusów z wybranego przystanku:
– za pośrednictwem komputera – osoba mająca dostęp do Internetu może wybrać odpowiednią stronę WWW i odnajdując nr przystanku, nr linii lub nazwę ulicy (niezależnie czy są tam tablice, czy nie) uzyskać informacje o odjazdach autobusów w czasie rzeczywistym. Dodatkowa funkcja to „wirtualny monitor’. Wyświetlane w formacie pełnoekranowym są na nim najbliższe odjazdy autobusów z wybranego przystanku (10 kolejnych). Może to być monitor LCD połączony z komputerem i
Internetem, umieszczony w zależności od potrzeb czy zainteresowania np. na Dworcu, w punkcie sprzedaży biletów, Centrum Handlowym itd.
– za pośrednictwem telefonu komórkowego – osoba mająca dostęp z niego do Internetu może wybrać odpowiednią stronę i znając lokalizację przystanku (niezależnie czy są tam tablice, czy nie) wyświetlić informacje o odjazdach autobusów w czasie rzeczywistym. Dodatkowo można utworzyć zakładki stron z wybranymi przystankami tak, aby ułatwić korzystanie z informacji.
Firma Seasam House Oy z Finlandii, która dostarczyła nam kompletne rozwiązanie udostępniła powyższe informacje na stronie internetowej:
– „wirtualny monitor’: http://zgora.seasam.com/zg/web,
– dla telefonu komórkowego mającego łącze internetowe: http://zgora.seasam.com/zg/web?view=mobile.

W trzecim etapie wdrażania informacji pasażerskiej skorzystaliśmy z faktu, że posiadany system umożliwia w każdej chwili, bez żadnych dodatkowych warunków, umieszczanie dowolnych tablic świetlnych obsługiwanych przez dowolną sieć łączności na dowolnie wybranym przystanku na terenie naszej działalności. Dzięki temu we wrześniu 2009r. dołączyliśmy do systemu 2 wyświetlacze dwustronne LCD 40′ obsługiwane za pomocą lokalnej sieci Wi-FI, tj. w inny sposób niż pozostałe wyświetlacze.

4_760

Podsumowując:

Zintegrowany system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym wdrażany w trzech etapach:
Etap I – październik – grudzień 2006r. – Projekt systemu, objęcie systemem wszystkich przystanków i wszystkich pojazdów MZK, wykonanie: montaż komputerów pokładowych w 79 pojazdach, dostarczenie i instalacja 11 tablic LED (9 dwustronnych, czterolinijkowych i dwie jednostronne pięciolinijkowe), montaż własnej sieci radiowej oraz instalacja systemu SeasamTRAVELLER wraz z uruchomieniem SIP.
Etap II – wrzesień 2007r. – Udostępnienie wirtualnego monitora w wersji internetowej i w wersji dla urządzeń mobilnych dla wszystkich przystanków obsługiwanych przez MZK ZG.
Etap III – wrzesień 2009r. – Instalacja monitorów LCD 40′ dwustronnych na dwóch przystankach obsługiwanych lokalną siecią Wi-Fi.
Wykonawcą całej inwestycji była firma Seasam House Oy z Finlandii.

Komentarze