Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kryzys na rynku usług kontroli biletów? Przykład Bielawy

infotrans
26.01.2022 13:00
0 Komentarzy

Bielawa chce, ale nie może zapewnić kontrolowania biletów w środkach komunikacji zbiorowej organizowanej przez gminę.

Do tej pory (mimo drugiej już próby) nie udało się znaleźć firmy, która by takie usługi chciała świadczyć. W ponownym przetargu, który został unieważniony, nie złożono żadnej oferty. I wszystko to mimo faktu, że umowa z wykonawcą miała być podpisana na okres 1 095 dni (3 lat). Wydawałoby się więc, że to łakomy kąsek dla oferentów. Co zatem poszło nie tak?

Zainteresowanie przetargiem

Nic nie wskazywało na brak ofert w przetargu, tym bardziej, iż w toku postępowania do zamawiającego wpłynęły pytania z wnioskiem o zmianę SIWZ. Pytania od wykonawców dotyczyły możliwości zatrudnienia kontrolerów na umowę zlecenie oraz doprecyzowania niektórych zapisów specyfikacji. Najpoważniejszy zarzut dotyczył jednak postawienia „zaporowych warunków” udziału w postępowaniu. Wykonawca, który postawił taki zarzut wskazał, że młoda firma może mieć większe doświadczenie niż firma już działająca od kilku lat.

W odpowiedzi na zarzut zamawiający wskazał, że „celem ww. zamówienia publicznego jest wyłonienie profesjonalnej firmy, która dysponuje doświadczeniem, zapleczem kadrowym i logistycznym (…). Ponadto, założenie zatrudnienia pracownika z doświadczeniem nie przemawia za doświadczeniem firmy”. W przetargu nie dość, że nie pojawił się nowy gracz na rynku kontroli biletów, to w dodatku zamówieniem nie były zainteresowane znane nam firmy. Na rynku usług kontroli biletów jest to rzadko spotykana sytuacja, szczególnie gdy dotyczy to 3 letniego kontraktu. Zapewne wkrótce możemy się spodziewać trzeciego podejścia do znalezienia wykonawcy.

Obowiązki wykonawcy

Przypomnijmy, że zamawiający szuka firmy, która będzie zobowiązana m.in. do:

  • wystawiania dokumentów określających wysokość opłaty za jazdę bez ważnego biletu lub za jazdę bez dokumentów uprawniających do przejazdów ulgowych,
  • wystawiania pasażerom wezwania do uiszczenia opłaty za jazdę bez ważnego biletu lub bez dokumentów uprawniających do przejazdów ulgowych oraz do uiszczania opłaty dodatkowej,
  • wystawiania pasażerom wezwania do uiszczenia opłat za zawiniony przez pasażera dowóz do komisariatu policji lub siedziby straży miejskiej,
  • windykowania należności z tytułu opłat za jazdę bez ważnego biletu lub bez dokumentów uprawniających do przejazdów ulgowych.

Zasady kontroli

Kontroler przystępujący do kontroli biletowej i w trakcie jej prowadzenia musi posiadać przypięty w dobrze widocznym miejscu dla pasażera identyfikator. Kontrola winna być prowadzona w zespole przynajmniej dwuosobowym, składającym się z upoważnionych kontrolerów. Wygląd kontrolerów w trakcie prowadzenia kontroli musi być schludny, a sposób wykonywania kontroli kulturalny. Stosowanie przemocy w stosunku do pasażera jest zabronione. Pasażerowi, który nie posiada biletu, odmawia uiszczenia opłaty dodatkowej i okazania dokumentu umożliwiającego ustalenia tożsamości, kontroler będzie mógł utrudnić opuszczenie pojazdu i wezwać straż miejską, policję – na miejsce zdarzenia. Kontrolerzy mogą rozpocząć kontrolę, w momencie gdy pojazd jest w ruchu.

Bezpośrednio przed podjęciem czynności sprawdzających, kontroler powinien uzyskać wydruk kasownika na tzw. kontrolce. Na żądanie, kontroler powinien umożliwić pasażerowi poznanie swojego numeru służbowego oraz udzielić informacji o miejscu i terminach składania reklamacji. W trakcie wykonywania czynności służbowych kontroler zobowiązany będzie udzielić wyjaśnień na pytanie dotyczące taryfy, rodzajów biletów, przepisów porządkowych i opłat dodatkowych. Kontrolerzy nie będą mieć uprawnienia do wydawania poleceń obsłudze pojazdu – za wyjątkiem zwrócenia się o zablokowanie kasowników lub zwrócenia się do obsługi pojazdu o dowiezienie do siedziby policji lub straży miejskiej.

Komentarze