Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kraków: „Mała karta – ZPORRe zmiany”,

infotrans
10.06.2009 16:05
0 Komentarzy

W poniedziałek (8 czerwca) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się wręczenie nagród w konkursie organizowanym wojewodę małopolskiego pt. „ZPORRE ZMIANY W MAŁOPOLSCE”. Maksymalną liczbę punktów zdobyła Olga Gdula z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie (opiekun Monika Palonek). Olga przygotowała scenariusz spektaklu „Mała karta – ZPORRe zmiany”, którego głównym bohaterem jest Krakowska Karta Miejska. Drugie miejsce zajął Łukasz Błaszków z Powiatowego Zespołu Szkół nr 9 im. Marii Dąbrowskiej w Kętach (opiekun Sebastian Gabryś). Przedstawił reportaż telewizyjny o modernizacji mostu na rzece Sole w Kętach. Trzecim laureatem jest Monika Skipiała z Zespołu Szkół nr 3 im Antoniego Kocjana w Olkuszu (opiekun Grażyna Gzyl). Monika w eseju pt. “Jak ryba w wodzie”opisała przebudowę szkoły podstawowej w Olkuszu ze szczególnym uwzględnieniem przystosowania jej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zwycięzcy wezmą udział w wizycie studyjnej w Brukseli zaplanowanej na połowę czerwca 2009 r. Organizatorzy pokrywają w całości koszt wyjazdu, łącznie z przelotem, zakwaterowaniem i wyżywieniem. Uczestnicy wyjazdu odwiedzą europejskie instytucje, Parlament Europejski i zwiedzą Brukselę. Konkurs zorganizowany został z okazji 5. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Esej, reportaż, wywiad, a nawet fotoreportaż czy film – uczniowie mogli wybrać jedną z tych form. Ich zadaniem było zaprezentowanie zmian, jakie przyniosła inwestycja i wkładu, jaki wniosła ona w rozwój Małopolski oraz jej znaczenia dla mieszkańców.

Laureaci konkursu „ZPORRE ZMIANY W MAŁOPOLSCE Od lewej: Łukasz Błaszków, Monika Skipiała, Olga Gdula.

Zwycięski projekt
Olga Gdula, laureatka pierwszego miejsca, otrzymała dodatkową nagrodę-niespodziankę od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Ponieważ praca Olgi dotyczyła Krakowskiej Karty Miejskiej, MPK postanowiło ufundować dla zwyciężczyni bilet sieciowy na pół roku. Jak przyznała licealistka, karta miejska zwróciła jej uwagę, kiedy zniknęły kolejki sprzed Punktu Sprzedaży Biletów Okresowych przy ul. Podwale. – Dzięki Krakowskiej Karcie Miejskiej można łatwiej i szybciej kupić bilet. Nie trzeba stać w kolejkach, tak jak to było do tej pory. Postanowiłam więc, że do konkursu przygotuję pracę, której głównym bohaterem będzie właśnie KKM –wyjaśnia laureatka Olga Gdula.
To kolejny konkurs związany z projektami unijnymi, w którym zostaje wyróżniona Krakowska Karta Miejska. W zeszłym roku KKM zajęła trzecie miejsce w konkursie „Małopolski lider ZPORR”. Wówczas Zbigniew Palenica, wiceprezes MPK S.A. w Krakowie powiedział: „Trzecie miejsce, które zdobyła Krakowska Karta Miejska w konkursie „Małopolski lider ZPORR”jest tym bardziej cenne, że w ramach ZPORR w Małopolsce zrealizowano ponad 640 inwestycji. Ważne jest również to, że ten nasz wysiłek docenili sami pasażerowie.”System Krakowskiej Karty Miejskiej składa się z 62 automatów, 300 tys. kart oraz 80 czytników do ich kontroli. Wartość całego projektu wyniosła 7,5 mln zł netto, z czego 75 proc. pochodziło z funduszy europejskich a pozostałe 25 proc. zapłaciło MPK S.A. System ruszył 1 września 2007 roku. Każdego miesiąca z automatów korzysta ok. 10 tys. pasażerów.

Krakowska Karta Miejska

Kartą w kartę
Od 4 września 2008 w wybranych automatach można zapłacić za doładowanie Krakowskiej Karty Miejskiej także kartą płatniczą. Właśnie w maju br. zakończyła się ich certyfikacja. Przez ponad pół roku przedstawiciele banku PeKaO S.A. przyglądali się funkcjonowaniu tych urządzeń. W tym czasie czytniki musiały przejść wiele skomplikowanych prób. Eksperci badali m.in. jak zachowają się one w przypadkach użycia różnego rodzaju kart, w tym kart fałszywych. – Bank sprawdził wszystkie czytniki zamontowane w automatach i stwierdził, że są bezpieczne. Tym samym bank nadał tym urządzeniom swój certyfikat. W praktyce oznacza to, że płacenie kartą w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej jest całkowicie bezpieczne –wyjaśnia Dariusz Bojda, odpowiedzialny w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym S.A. w Krakowie za cały system KKM. W związku z tym, że bank przyznał certyfikat czytnikom zamontowanym w automatach KKM, będzie możliwy dalszy rozwój tej wygodnej dla pasażerów krakowskiej komunikacji usługi.- Jeszcze w tym półroczu zamontujemy czytniki w kilku kolejnych automatach –zapewnia Dariusz Bojda. Przypomnijmy, że w Krakowie stoją 63 automaty KKM. Można w nich wykupić bilety okresowe na wszystkie linie oraz bilety jednorazowe. Można to zrobić przez całą dobę. Lista automatów z czytnikami kart płatniczych: Ul. Pawia (obok Galerii Krakowskiej), Pl. Wszystkich Świętych, Ul. Lubicz (obok Dworca Głównego) , Ul. Westerplatte (obok Poczty Głównej), Ul. Dunajewskiego (obok Teatru Bagatela), Ul. St. Grota Roweckiego (pętla autobusowa Ruczaj).

Komentarze