Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Komunikacja wspiera Ukrainę: Chojnice, Malbork i Płońsk z darmowymi przejazdami

infotrans
18.03.2022 17:00
0 Komentarzy

Malbork i Płońsk podjęły uchwały, które zwalniają z opłat za przejazdy komunikacją miejską.

Pełna lista samorządów i firm, które komunikacyjnie wspierają uchodźców na https://transinfo.pl/infotrans/bezplatny-transport-dla-uchodzcow-z-ukrainy-aktualizacja

CHOJNICE

Migranci z Ukrainy od dzisiaj (18.03) mają bezpłatną możliwość korzystania z komunikacji miejskiej na terenie miasta i gminy Chojnice aż do 30 kwietnia. Oferta dotyczy osób, które przekroczyły granicę po 24.02 i proszone są o dysponowanie swoim zaświadczeniem o nadaniu nr PESEL lub paszportem.

-„W tej chwili po rejestracji nasi goście będą mogli starać się o pracę. Muszą dotrzeć do pracodawców, do różnych firm, również uruchamiamy punkty przedszkolne, naukę języka. Nie mają jeszcze w tej chwili środków finansowych polskich, dopiero je otrzymają za kilkanaście dni i chcielibyśmy ich tak w pewien sposób usamodzielnić i doprowadzić do tego, żeby też poznawali topografię miasta i gminy. Stąd taka decyzja pana wójta i moja, ale pomysł jest pana prezesa MZK - tłumaczy burmistrz Chojnic, Arseniusz Finster.

Malbork

MZK Malbork informuje, iż do odwołania obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów autobusami.

W przypadku kontroli biletowej w autobusach MZK należy okazać paszport potwierdzający datę wjazdu na terytorium Polski (tj. od 24 lutego 2022 r.), kartę pobytu uchodźcy lub inne dokumenty poświadczające obywatelskie ukraińskie.

Płońsk

Rada Miejska w Płońsku przyjęła uchwałę umożliwiającą uchodźcom wojennym z Ukrainy bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej (wejdzie w życie 1 kwietnia), a także zwalniającą z podatku od nieruchomości za rok 2022 wszystkich podatników, którzy przyjmą do swojego mieszkania lub domu uchodźców z terenu objętego wojną.

Radni podjęli również uchwałę w sprawie zakończenia umowy o współpracy partnerskiej z rosyjskim miastem Wołgograd.

MZK z uchwałą i flagami

Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdrój wprowadził od 1 marca wprowadził bezpłatną komunikację autobusową dla osób przybyłych do naszego kraju z terenów objętych działaniami wojennymi w Ukrainie. Teraz podjęta została uchwała w tej sprawie.

-„Taką decyzję podjęli jednogłośnie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin członkowskich MZK. Jesteśmy solidarni z narodem ukraińskim i także w ten sposób chcemy im to okazać – mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK.

Prawo do bezpłatnej komunikacji na wszystkich liniach MZK dotyczy obywateli Ukrainy, który posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży. Bezpłatna komunikacja obejmuje więc osoby, które przekroczyły granicę od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Obywateli Ukrainy przybywających w Polsce od dłuższego czasu (przed inwazją rosyjską) obowiązują standardowe zasady podróżowania. Komunikacja bezpłatna ich nie obowiązuje.  

Jastrzębski Związek zmienił barwy tablic przystankowych na przystankach. 

-„Na znak solidarności z walczącą Ukrainą, Międzygminny Związek Komunikacyjny zdecydował o zmianie kolorystyki części tablic przystankowych - informuje Rafał Jabłoński, pełnomocnik Zarządu MZK do spraw mediów.

Na tablicach pojawiły się ukraińskie akcenty. To zmiana koloru wyświetlanej czcionki (z pomarańczowego na niebieski) oraz ukraińskie flagi widniejących nad rozkładem jazdy, a także nad nazwą przystanku.

Komentarze