Kolejne miasta oferują darmową komunikację dla uchodźców: Lublin, MZK i Poznań
Transport publiczny w Polsce wspiera uchodźcom z Ukrainy. Najczęściej jest to darmowa komunikacja do której upoważnia ważny ukraiński paszport z datą przekroczenia granicy.
Z kolei w Poznaniu – w przeciwieństwie do innych miast - uchodźcy będą mogli jeździć transportem publicznym na podstawie zaświadczenia
Poznań
Osoby, które skorzystają z pomocy punktu recepcyjnego na MTP lub odwiedzą jeden z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań, od dzisiaj (1 marca) będą mogły otrzymać specjalne zaświadczenie. Na jego podstawie przez 30 dni będą mogły bezpłatnie jeździć komunikacją miejską.
Zaświadczenie z hologramem będzie wydawane po okazaniu ukraińskiego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej w dniu 24 lutego lub późniejszym.
Na podstawie zaświadczenia będzie można bezpłatnie korzystać z transportu miejskiego na wszystkich liniach ZTM w Poznaniu i na obszarze aglomeracji poznańskiej we wszystkich strefach taryfowych. Będzie ono miało taki sam status jak bilet na sieć, a jego ważność będzie wynosić 30 dni.
Zaświadczenie będzie można otrzymać w punkcie recepcyjnym na MTP, w Biurze Obsługi Klienta ZTM pod rondem Kaponiera (czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30 - 17:00) oraz w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM, które są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 20:00:
Ogrody, pętla tramwajowa
rondo Kaponiera - poziom -1,
Dworzec Sobieskiego przy pętli PST na os. Jana III Sobieskiego,
Górczyn, pętla autobusowo-tramwajowa,
Junikowo, pętla autobusowo-tramwajowa,
plac Wiosny Ludów - budynek CH Kupiec Poznański (wejście od ul. Strzeleckiej),
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Dębiec, pętla autobusowo-tramwajowa,
rondo Śródka - dworzec autobusowy,
Dworzec Zachodni PKP
To jedna z wielu form wsparcia, jakie proponuje obywatelom i obywatelkom Ukrainy Miasto Poznań. Cały czas działa miejski punkt zbiórki darów (szczegóły: poznan.pl oraz na profilu @czulypoznan). Każdy, kto chce zaoferować pomoc, może wypełnić ankietę (można ją znaleźć na stronie poznan.pl - przypiętą na żółtym pasku u góry witryny, pod hasłem: Pomagam Ukrainie). Działa też ukraińska wersja miejskiej strony internetowej, na której można znaleźć najważniejsze informacje: https://www.poznan.pl/ua
Międzygminny Związek Komunikacyjny
MZK Jastrzębie-Zdrój od 1 marca wprowadza bezpłatną komunikację autobusową dla osób przybyłych do naszego kraju z terenów objętych działaniami wojennymi.
-„Taką decyzję podjęli jednogłośnie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin członkowskich MZK. Jesteśmy solidarni z narodem Ukraińskim i także w ten sposób chcemy im to okazać – mówi Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK.
Prawo do bezpłatnej komunikacji na wszystkich liniach MZK dotyczy obywateli Ukrainy, który posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży. Bezpłatna komunikacja obejmuje więc Ukraińców, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Obywateli tego kraju przybywających w Polsce od dłuższego czasu (przed inwazją rosyjską) obowiązują standardowe zasady podróżowania. Komunikacja bezpłatna ich nie obowiązuje.
Lublin
Od 28 lutego, na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Lublin, obywatele Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych szukają schronienia w naszym mieście, mogą podróżować nieodpłatnie komunikacją miejską w Lublinie.
Podstawę do bezpłatnych przejazdów stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie. Docelowo, na najbliższą sesję Prezydent skierował uchwałę regulującą kwestię zwolnienia z opłat za przejazdy środkami transportu miejskiego obywateli Ukrainy.
Komentarze