Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Katowice witają uchodźców na Dworcu Autobusowym

infotrans
11.03.2022 17:00
0 Komentarzy

Punkt powitalny dla uchodźców działa w budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach.

Urząd Miasta Katowice przedstawił 8 marca  pierwsze statystyki dotyczące skali pomocy, jaką objęto uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.

Na dworcu

Blisko 1300 osób z Ukrainy obsłużył od początku swojej działalności punkt powitalny, zlokalizowany na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej. Można tam otrzymać ciepły napój i posiłek. Rozdawane są także kosmetyki i jedzenie dla zwierząt. Udostępniony został węzeł sanitarny, jest też kącik dla dzieci.

-"Zdecydowaliśmy się na uruchomienie kilku punktów na terenie Katowic, by udzielać niezbędnej pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przyjeżdżają do miasta. Dziś widzimy, że te punkty świetnie się sprawdzają i odpowiadają na zapotrzebowanie" – ocenił prezydent Katowic Marcin Krupa.

-"Pamiętajmy, że nie wiadomo, jak długo wojna na Ukrainie będzie trwała. Nasza pomoc jest potrzebna nieustannie - i to w różnym zakresie. Dlatego bardzo proszę o dalsze wspieranie, oczywiście w miarę własnych możliwości, wszelkich zbiórek" – dodał.

W punkcie dziennej pomocy doraźnej, przy ul. Wita Stwosza 7, codziennie przygotowywanych jest 200 śniadań, obiadów i kolacji. Liczba wydawanych posiłków w najbliższych dniach jeszcze wzrośnie. Punkt pomocy doraźnej, działający przy skrzyżowaniu ul. Młyńskiej z Pocztową, niemal każdego dnia jest zapełniony. Nocujące tam osoby są na bieżąco kierowane do innych miejsc zakwaterowania.

Cały czas rozszerzana jest baza łóżkowa dla obywateli Ukrainy. Do akcji włączane są kolejne obiekty na terenie Katowic. W tej chwili miasto uruchomiło 300 miejsc noclegowych. Zdecydowana większość z nich jest zajęta.

Z kolei w głównej hali kolejowego dworca w Katowicach działa punkt informacyjno-doradczy, uruchomiony i obsługiwany przez pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Przed miejscami wydawania żywności i środków czystości są niewielkie kolejki. Nieopodal punkt pomocy medycznej, na środku hali stolik z gorącą kawą i herbatą, drożdżówkami, soczkami i wodą.

Katowice dla Ukrainy

Na portalu społecznościowym założonej dobę po wybuchu wojny w Ukrainie grupie "Katowice dla Ukrainy" jest już 3,5 tys. osób, które nawzajem się wspierają i pomagają. To swoista tablica ogłoszeń, która pozwala wymieniać się tematami dotyczącymi przyjmowania uchodźców.

Dzięki współpracy wielu podmiotów skoordynowano działania wolontariuszy i uruchomiono 3 magazyny, w których są rzeczy dla uchodźców: w Szkole Podstawowej nr 64 w katowickiej dzielnicy Ligota, na Osiedlu Franciszkańskim i na ulicy Grabowej 1. Ten ostatni punkt to miejsce szczególne, ponieważ przypomina sklep, z tą różnicą, że uchodźcy nie płacą za rzeczy, które tam na nich czekają.

Pomysłodawczynią i koordynatorką tego miejsca jest Katarzyna Majchrzak ze stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic. "Tworzymy miejsce, w którym goście z Ukrainy mogą otrzymać bezpłatną pomoc, ale też poczuć trochę normalności, jak w prawdziwym sklepie. Mogą wybrać rozmiar ubrania, zdjąć bluzkę z wieszaka i ją przymierzyć, nie śpieszyć się. To nasza misja, by choć na chwilę zapomnieli, że to darmowa pomoc" – podkreśla Katarzyna Majchrzak.

Wciąż pojawiają się nowe potrzeby i zamówienia do magazynu, jak kosmetyki dla kobiet, czy buty w dużych rozmiarach zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, przejściowe i sportowe, nie zimowe.

Fundacja Index do Przyszłości założyła specjalne konto na zbiórki pieniężne niezbędnych rzeczy dla uchodźców, jak leki czy materiały trudno dostępne w magazynach. Nr konta, na które można wpłacać środki na konto Fundacji Index do Przyszłości:84109011860000000134358559, koniecznie z dopiskiem: DAROWIZNA - KATOWICE DLA UKRAINY.

Działają telefony dla osób potrzebujących i chcących udzielić pomocy: 604 099 095 - dla osób z Ukrainy oraz 796 258 987 - dla Polaków. (PAP)

Komentarze