Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Inflacja dotyka też usługi kontroli biletów. Przykład Słupska

infotrans
22.12.2021 12:00
0 Komentarzy
Słupsk znalazł wykonawcę do kontroli biletów w pojazdach słupskiej komunikacji miejskiej i windykacji nałożonych opłat dodatkowych.

Wybrana firma będzie kontrolowała bilety przez okres 12 miesięcy – nie wcześniej niż od dnia 08 stycznia 2022 roku.

REWIZOR ZOSTAJE

Zaskoczenia nie było, bowiem do zamawiającego zgłosiła się tylko firma Rewizor, która zaproponowała świadczenie usług za cenę 619 920,00 PLN. Miasto zamierzało przeznaczyć na kontrole biletów kwotę 620 000,00 PLN. Rewizor wpasował się w punkt ze swoją ceną, a formalności stało się zadość. Zamawiający poinformował, że oferta firmy została wybrana jako najkorzystniejsza.

Przy okazji tego przetargu cofnijmy się w czasie o 2 lata, kiedy również Rewizor w przetargu na taką samą liczbę kontroli, lecz na okres 2 lat zaproponował cenę 1 033 200,00 PLN. Oznacza to, że 2 lata temu roczna kontrola biletów kosztowała miasto 516 600,00 PLN. Aktualnie jest to kwota 619 920,00 PLN, a więc o 20% wyższa niż 2 lata temu. Jak widać inflacja dotknęła każdy dział gospodarki, w tym także usługi kontroli biletów i windykacji należności.

KONTROLA BILETÓW

Kontrole biletów odbywać się będą przez wszystkie dni robocze, w soboty, niedziele i święta, w każdym miesiącu kalendarzowym danego roku, z wyłączeniem 22 września i 1 listopada każdego roku. Miesięczna liczba kontroli ma wynieść minimum 2 000. Będą one przeprowadzane w składzie jednoosobowym lub zespołach dwuosobowych, na wszystkich liniach, z uwzględnieniem terenów podmiejskich Gminy Słupsk (wiejskiej) i Gminy Kobylnica.

Poprzez „kontrolę biletów” zamawiający rozumie wejście osoby/osób dokonujących kontroli biletów do pojazdu słupskiej komunikacji miejskiej i sprawdzenie, czy wszyscy pasażerowie znajdujący się w pojeździe, w danym momencie, wnieśli opłatę za przejazd, posiadają ważny bilet papierowy lub elektroniczny na przejazd, przewóz bagażu, zwierząt oraz dokumenty stwierdzające prawo do przejazdu ulgowego lub bezpłatnego. Wykonywanie czynności kontrolnych może się odbywać tylko wówczas, jeżeli kontroler posiada trwały wyróżnik (identyfikator) w widocznym dla pasażera miejscu. Kontrola biletów przeprowadzana będzie za pomocą urządzeń kontrolerskich, w które to wykonawca na własny koszt wyposaży każdego kontrolera. W przypadku ujawnienia w czasie kontroli pasażera bez biletu za przejazd lub bez dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego lub bezpłatnego, kontrolerzy będą mieli obowiązek pobrać właściwą opłatę za przewóz oraz opłatę  dodatkową. Wpływy z tych opłat, uiszczonych przez pasażerów będą stanowić wyłączny dochód zamawiającego.

MANDATY, ODWOŁANIA, WINDYKACJA

Oprócz kontroli biletów i nakładania opłat dodatkowych do obowiązków wykonawcy i kontrolerów należeć ma:

  • prowadzenie całkowitej windykacji opłat – przy minimalnym miesięcznym wskaźniku wynoszącym 0,45 liczonym według wzoru (liczba pasażerów, którzy uiścili opłatę dodatkową w danym kwartale/liczba pasażerów, na których opłata dodatkowa została nałożona w danym kwartale),
  • prowadzenie postępowań odwoławczych od nałożonych opłat dodatkowych oraz właściwej należności za przewóz,
  • wystawianie mandatów przy pomocy czytników elektronicznych (urządzeń kontrolerskich) w oparciu o system informatyczny umożliwiający takie działanie,
  • prowadzenie dokładnej dokumentacji, łącznie z ewidencją osób spisanych za jazdę bez ważnego biletu,
  • niezwłoczne przedstawienie zamawiającemu pisemnych raportów z ujawnienia biletów fałszywych lub innych podrobionych dokumentów związanych z przewozami,
  • zapewnienie na terenie Słupska, lokalu do prowadzenia biura obsługi pasażerów, wyposażonego w łączność telefoniczną i łączność internetową, do przyjmowania interesantów w sprawach odwołań, bądź w innych sprawach związanych z działaniami wykonawcy.

Komentarze