Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Francuski transport dalekobieżny z paszportem szczepionkowym

infotrans
24.01.2022 17:00
0 Komentarzy

Od 24 stycznia zaczął obowiązywać we Francji paszport szczepionkowy zamiast paszportu sanitarnego.

Dostęp do wielu miejsc publicznych i transportu dalekobieżnego dla osób od 16. roku życia uzależniony jest teraz od zaszczepienia przeciwko koronawirusowi.

Do publicznych miejsc

Paszport szczepień określa dostęp m.in. do miejsc rekreacji, barów i restauracji, hoteli, targów, seminariów oraz transportu dalekobieżnego.

Dokument może być również wymagany w domach towarowych i centrach handlowych na podstawie decyzji prefekta, jeżeli uzasadnia to wzrost liczby zakażeń Covid-19 w danym departamencie. Właściciele i pracownicy takich przybytków mają obowiązek weryfikacji tożsamości osób okazujących paszport szczepień. Pracownicy, którzy obsługują klientów, mają również obowiązek okazywać paszport szczepionkowy w miejscu pracy. Obowiązek ten od kilku miesięcy dotyczy już lekarzy i innych pracowników służby zdrowia.

Negatywny wynik testu wystarczy natomiast, aby mieć dostęp do szpitali, domów opieki i imprez politycznych

Paszport szczepionkowy może być aktywowany już po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, pod warunkiem, że zostanie ona podana przed 15 lutego, a druga w ciągu kolejnych 28 dni. Do tego czasu, w celu uzyskania dostępu do miejsc objętych działaniem paszportu, trzeba będzie okazywać dodatkowo negatywny wynik testu sprzed 24 godzin. Okres między drugą a trzecią dawką (lub dawką przypominającą), aby zachować ważność dokumentu, zostanie skrócony z siedmiu miesięcy do czterech miesięcy od 15 lutego.

Przeciwko oszustom

Zaostrzone zostały we Francji sankcje przeciwko oszustom. Okazanie cudzego paszportu szczepień lub przekazanie przepustki komuś innemu jest karane przy pierwszym wykroczeniu grzywną w wysokości 1000 euro, w porównaniu do 135 euro wcześniej. Posiadanie fałszywego paszportu podlega karze trzech lat pozbawienia wolności i grzywnie w wysokości 45 tys. euro. Kary te wzrastają do pięciu lat pozbawienia wolności i grzywny w wysokości 75 tys. euro w przypadku posiadania kilku fałszywych dokumentów.

Można uniknąć kary po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki w ciągu 30 dni od naruszenia prawa.

Osoby w wieku 12-15 lat nadal obowiązuje paszport sanitarny.

Komentarze