Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

FALA po miesiącu: Ustabilizować system. Lepsza sprzedaż w Gdańsku niż w Gdyni

infotrans
20.03.2024 12:03
0 Komentarzy

Pomorski system biletowy FALA niebawem przekroczy 100 000 operacji finansowych wykonanych przez pasażerów. Czas na pierwsze podsumowanie.

Po miesiącu od testowego uruchomienia systemu, spółka InnoBaltica (odpowiedzialna za wdrożenie FALI) przedstawiła pierwsze dane z dotychczasowych testów publicznych.

co wiemy?

Minął miesiąc odkąd urządzenia Systemu FALA zostały uruchomione we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w gminach, które uczestniczą w tym regionalnym projekcie. Spółka InnoBaltica, odpowiedzialna za wdrożenie systemu, przedstawiła pierwsze dane z dotychczasowych testów publicznych.

-„Oczywiście, w skali transportu publicznego choćby w samym Trójmieście to mała próba, ale dla procesu wdrażania FALI to już bardzo cenne dane. Takie liczby operacji i transakcji nie są po prostu możliwe do osiągnięcia w ramach testów zamkniętych. Statystyki pozwalają nam na wstępne, bardzo ostrożne wnioski na temat zachowań podróżujących – wyjaśnia Radomir Matczak, prezes InnoBaltiki.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki priorytetem w obecnym, testowym etapie, jest ustabilizowanie systemu i usuwanie lub marginalizowanie pojawiających się błędów. Z perspektywy podróżującego mowa tu np. o problemach z logowaniem, zawieszających się urządzeniach, długim czasie oczekiwania na komunikat w urządzeniach, czy niepoprawnej geolokalizacji (wyświetlanie niewłaściwych przystanków).

-„Oczekujemy od wykonawcy wyraźnej poprawy w tych sprawach. Następnie skupimy się na przekonywaniu większej liczby pasażerów do korzystania z usług. Czynimy to metodą małych, sukcesywnie stawianych kroków – zapewnia prezes InnoBaltiki.

System FALA - pasażerowie preferują zakup biletu kartą płatniczą
System FALA – pasażerowie preferują zakup biletu kartą płatniczą

IM PROŚCIEJ – TYM LEPIEJ

Aż 86% zakupów biletów pasażerowie czynią w najprostszym trybie, czyli przykładając swoją kartę płatniczą do czytnika lub falomatu, które znajdują się w każdym pojeździe komunikacji miejskiej w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Chojnicach, Słupsku, Pucku, Władysławowie i Lęborku,  a także w powiązanych z nimi liniami podmiejskimi.

-„Do takiej czynności można, ale nie trzeba posiadać konta FALA. Jest to wariant najwygodniejszy, więc zgodnie z przewidywaniami stał się on liczbowo dominujący. Gdy wykonawca upora się ze zleconymi przez nas poprawkami w aplikacji to możliwe, że także ten kanał sprzedaży biletów zyska na popularności. Niemniej, już teraz można zakładać, że falomaty i czytniki staną się głównym „kasownikiem” dla klienta Systemu FALA – zapowiada Radomir Matczak. 

Struktura sprzedaży biletów wskazuje, że

  • 89% dotychczasowych transakcji dotyczy biletów jednorazowych,
  • 9,5% to bilety czasowe (75 minut, dobowe),
  • 1,5% stanowią bilety okresowe (od dwutygodniowych do rocznych).

InnoBaltica wraz z wykonawcą – Asseco Data Systems – przygotowują się do poszerzenia testów o funkcję „optymalizacji”, w ramach której system automatycznie przy przesiadkach i wielu podróżach dziennie będzie zamieniał bilety jednorazowe na czasowe, czyli korzystniejsze cenowo dla pasażera. Z czasem statystyki mogą więc ulec zmianie.

System FALA - pasażerowie preferują zakup biletu kartą płatniczą
System FALA – pasażerowie preferują zakup biletu kartą płatniczą

Liczby fali

Pełna flota pojazdów komunikacji miejskiej włączonych do systemu została osiągnięta 21 lutego 2024 r.

Dane uwzględniają publiczne testy systemu do dnia 18 marca 2024 r. Liczby podane są w zaokrągleniu

SYSTEM FALA NA POMORZU

  • 87 000 – suma biletów wszystkich rodzajów zakupionych w ramach testów systemu
  • kanały sprzedaży: aplikacja 11% transakcji, portal 1%, urządzenia w pojazdach (czytniki kart i falomaty) 88% 
  • struktura sprzedaży: 89% transakcji – bilety jednorazowe, 9,5% czasowe, 1,5% bilety okresowe
  • 86% operacji kartami płatniczymi na urządzeniach / 14% operacji z kontem FALA

UŻYTKOWNICY / INFRASTRUKTURA

  • 22 000 założonych kont w systemie
  • 14 500 pobrań aplikacji
  • 6 400 zamówionych/odebranych Kart FALA
  • 1 300 kart płatniczych ustawionych jako stały identyfikator do konta w systemie
  • 4 400 urządzeń dostępnych w pojazdach

SYSTEM FALA W TRÓJMIEŚCIE

  • Linie ZTM Gdańsk

48 000 biletów zakupionych w ramach Systemu FALA (wszystkie rodzaje)

  • Linie ZKM Gdynia

15 000 biletów zakupionych w ramach Systemu FALA (wszystkie rodzaje)

System FALA - pasażerowie preferują zakup biletu kartą płatniczą
System FALA – pasażerowie preferują zakup biletu kartą płatniczą

Komentarze