Ponad 1600 europejskich miast weźmie udział w 12. edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tegoroczna edycja potrwa od 16 do 22 września pod hasłem 'Czyste powietrze – To Twój ruch!’ Kampania podnosi świadomość na temat
jakości powietrza w miastach i zachęca obywateli w całej Europie do większej transportowej mobilności –przynajmniej na ten jeden wrześniowy tydzień. Ruch miejski to rosnąc źródło zanieczyszczenia powietrza – w szczególności jeśli chodzi o cząstki stałe i dwutlenek azotu. Tegoroczne hasło „Czyste powietrze – To twój ruch’ podkreśla, że wszyscy mogą przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń i że nawet małe zmiany –jak np. dojazd do pracy rowerem czy korzystanie ze środków transportu publicznego –może znacznie poprawić jakość życia w europejskich miastach. Potwierdzając swoje poparcie dla kampanii Janez Potočnik, komisarz ds. środowiska Komisji Europejskiej, stwierdził: -„W tym roku chcemy położyć nacisk na wpływ, jaki transport i nasza codzienna mobilność mają na jakość powietrza, którym oddychamy i tym samym na nasze zdrowie. Poprzez podnoszenie świadomości i oferowanie alternatywnych rozwiązań transportowych, miasta mogą stać się bardziej atrakcyjnym miejscem do życia. Promowanie bardziej zrównoważonego transportu może znacząco przyczynić się do ochrony naszego zdrowia. Czyste powietrze – To Twój ruch!’. Dodamy, że w poprzedniej edycji Tygodnia Mobilności w 2012 r. wzięło udział 2,158 miast, które wdrożyły łącznie 7,717 stałych środków mających lokalnie wzmocnić zrównoważony transport.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, wszystkie samorządy lokalne mogą wziąć podpisać Europejską Kartę Tygodnia Mobilności i opublikować swoje programy na stronie www.mobilityweek.eu . Dzięki temu wezmą udział w konkursie Europejskiego Tygodnia Mobilności na najlepszy program obchodów. To szansa na dołączenie do prestiżowych grona poprzednich laureatów, czyli miast: Zagrzeb (Chorwacja), Bolonia (Włochy), Gävle (Szwecja) i Budapeszt (Węgry). W tym roku na tą nagrodę liczy ponad 1600 miast z 43 krajów, które dzisiaj oficjalnie rozpoczęły kolejną Europejskiego Tygodnia Mobilności . Poniżej wybrane tegoroczne inicjatywy w europejskich miastach:
– Helsinki, Finlandia. PUBLIC TRANSPORT GAME. Zarząd Transportu organizuje publiczną grę transportowego, gdzie pasażerowie są zaproszeni do zwiedzania obszaru metropolitalnego korzystając z transportu publicznego. Niektóre z elementów tras (jak np. tunele) czy pojazdy (testy nowego tramwaju) nie są normalnie dostępne dla zwiedzających.
– Tuluza, Francja. W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności zarząd miasta wprowadza tutaj ambitny pakiet nowych środków promujących zrównoważoną mobilność –m.in. deptak, nowe stacje rowerowe i publiczne punkty ładowania dla samochodów elektrycznych. Inne wydarzenia obejmują: oficjalną prezentację mapy rowerowej, konferencje na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz kampanie promujące wspólne dojazdy i Car-sharing.
– Chemnitz, Niemcy. Miasto przygotowało ambitny europejski program Tygodnia Mobilności we współpracy z regionalnym zarządem transportu Centralnej Saksonii – VMS . Celem jest promowanie transportu publicznego do młodszych pokoleń, oferując obniżenie stawek i organizowanie atrakcyjnych działań jak: wycieczki krajoznawcze, wizyty w muzeum, warsztaty plastyczne itp. Aby podnieść świadomość na temat znaczenia dostępnego transportu publicznego, mieszkańcy zostaną też zaproszeni do szkoleń dla niepełnosprawnych, organizowanych przez lokalnego przewoźnika CVAG.
Pampeluna, Hiszpania. Tutaj Tydzień Mobilności składa się z różnych tematycznych dni, koncentrując się na: rowerze, spacerach, electro mobilności, transporcie publicznym, ekologicznie czystych pojazdach i osobach niepełnosprawnych. 22 września Pampeluna zamknie swoje centralne ulice dla ruchu samochodowego i zaprosi tam mieszkańców oraz turystów, aby mogli cieszyć się czystym powietrzem i uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych oraz edukacyjnych.
Sofia, Bułgaria. Z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności miasto –wraz z holenderskim ambasadorem i jego drużyną –rozpocznie kampanie oferujące lekcje bezpiecznej jazdy na rowerze. Program działań obejmuje również wiele innych wydarzeń rowerowych, takich jak pokazy mody, wycieczki oraz bezpłatne rowerowe dostawy kurierskie. Przez cały tydzień właściciele samochodów elektrycznych i rowerów będą mogli ładować swoje pojazdy w sieci mobilnych punktów. Powstaną też ruchome laboratoria, gdzie będą dokonywane pomiary wpływu transportu na jakoś
powietrza. 22 września Sofia zamknie swoje ścisłe centrum dla samochodów i otworzy go tylko dla pieszych, transportu publicznego i innych alternatywnych środków transportu.
Lublana, Słowenia. Miasto stale dąży do poprawy jakości powietrza i planuje wzmocnić te działania również w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2013 . Przez cały tydzień kampanii mieszkańcy i goście zostaną zaproszeni do udziału w szerokim zakresie działań, które zostaną zorganizowanej na odnowionej strefie tylko dla pieszych. Na deptaku odbędą się warsztaty, pokazy, dyskusje, wycieczki rowerowe, gry edukacyjne, wizyty w terenie, a także spektakle. Aby uczcić Dzień bez Samochodu Lublana zamknie dla samochodów osobowych jedną z swoich głównych dróg, Slovenska Cesta –oczywiście za wyjątkiem transportu zbiorowego .
Komentarze