Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Europejski Dzień Numeru 112

infotrans
11.02.2010 18:13
0 Komentarzy

Czwartek 11 lutego, po raz drugi obchodzony jest w całej Unii Europejskiej jako Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W ten sposób zyskuje on większą popularność, a obywatele UE –większe bezpieczeństwo. 112, to bezpłatny, wspólny dla całej Unii Europejskiej numer alarmowy, z którym można się połączyć zarówno z automatu telefonicznego, jak i z telefonu stacjonarnego oraz komórkowego. Służy on do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Wybranie tego numeru z telefonu komórkowego nie wymaga odblokowania klawiatury, karty SIM ani nawet zasięgu. Choć ten numer wprowadzono już prawie dwadzieścia lat temu (w 1991 roku, zgodnie z unijną dyrektywą o usłudze powszechnej), wciąż wielu obywateli państw członkowskich nie wie o jego istnieniu. Dzień Numeru Alarmowego pozwala go reklamować i wyjaśniać zasady jego funkcjonowania. W porównaniu z innymi krajami UE, Polska ma bardzo dobrą znajomość numeru 112 –zapewnia MSWiA.
W zeszłym roku podpisano kolejną umowę na budowę nowoczesnych systemów łączności, zarządzanych niezależnie od operatorów telekomunikacyjnych. Dzięki temu będzie można bardziej racjonalnie wykorzystywać zasoby teleinformatyczne i poprawić efektywność gospodarowania środkami służb ratowniczych. Projekt zakłada podłączenie do jednej sieci 868 lokalizacji istotnych z punktu widzenia funkcjonowania Centrów Powiadamiania Ratunkowego, Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego, a także Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ma też zapewnić w tych lokalizacjach wszystkie niezbędne usługi teletransmisji i łączności głosowej. Ponadto ma zostać powołany operator zarządzający i utrzymujący sieci. Całkowity budżet tego projektu wynosi 165 mln zł, z czego 85 proc., to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Planuje się, że jego realizacja zostanie zakończona w grudniu przyszłego roku.
Dzwoniąc pod numer 112 uzyskujemy połączenie z operatorem lokalnym, który albo sam przyjmie zgłoszenie, albo przekieruje je do pogotowia ratunkowego, policji lub straży pożarnej. Nie wszędzie bowiem zastąpił on dotychczasowe krajowe numery alarmowe, tylko działa równolegle.
Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do zapewnienia możliwości określenia lokalizacji osoby, która dzwoni po pomoc. Może się bowiem zdarzyć, że w sytuacji zagrożenia nie jest ona w stanie podać swojego położenia. Komisja Europejska chciałaby, żeby – obok wspólnej flagi i waluty – numer 112 stał się charakterystycznym symbolem Unii Europejskiej.

Komentarze