Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dzień bez Samochodu w Polsce

infotrans
02.09.2009 14:32
0 Komentarzy

Wiele atrakcji czeka na mieszkańców polskich miast w Dniu bez Samochodu i całym Tygodniu Zrównoważonego Transportu (16-22 września). Bezpłatne przejazdy autobusem. Darmowe wypożyczanie rowerów. Policjanci rozdający zakładki do książek podczas kontroli drogowych. Rajdy i pokazy akrobacji rowerowych. Zielone bilbordy przy głównych arteriach miast. Te i wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców miast Polski w Dniu bez Samochodu i całym Tygodniu Zrównoważonego Transportu (16-22 września) odbywających się pod hasłem „Popraw klimat swojego miasta”i koordynowanych przez Ministerstwo Środowiska.
16 września na ulice kilkudziesięciu miast Polski wyjadą autobusy ozdobione kolorowymi naklejkami zachęcającymi do korzystania z komunikacji miejskiej. W 11 miastach, w centrach i na drogach wylotowych, zobaczymy zielone bilbordy z hasłem „Nie jeżdżę samochodem do kiosku”.
Z okazji Dnia bez Samochodu (22 września) zarówno największe miasta Polski jak i te małe zaoferują swoim mieszkańcom coś specjalnego. W wielu miejscowościach część ulic zostanie zamknięta dla samochodów osobowych. W zamian na tej przestrzeni odbędą się pikniki rodzinne i festyny. Najwięcej atrakcji przewidzianych jest dla najmłodszych „ekologów”: zajęcia plastyczne, konkursy, sadzenie drzewek, pokazy filmów, atrakcyjne nagrody. W działania zaangażowani zostaną też policjanci i straż miejska –jednak nie po to by karać ale zachęcać kierowców do rezygnowania z jazdy samochodem, zwłaszcza na krótkich dystansach i wybrania autobusu, tramwaju lub roweru.
W wybranych salonach Empiku osoby kupujące książki dostaną specjalne zakładki „ZACZYTANI…w autobusie i w tramwaju”. Jazda komunikacją miejską nie musi być nudna. Droga do pracy komunikacją publiczną to doskonała okazja do zanurzenia się w ulubionej lekturze. Samodzielna podróż samochodem kosztuje więcej pieniędzy i nerwów, a także szkodzi środowisku.
Kiedy w tym tygodniu usiądziemy przy komputerze, zajrzyjmy na Naszą Klasę – wszyscy zwolennicy transportu przyjaznego środowisku będą mogli wyrazić swoje poparcie dla akcji dołączając jej profil do grona swoich znajomych w największym portalu społecznościowym.

Logo tegorocznej Kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez SamochoduLogo tegorocznej Kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez SamochoduLogo tegorocznej Kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu

Kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu to największa taka inicjatywa w Europie. W tym czasie tysiące miast i miasteczek z całego kontynentu łączy się we wspólnych działaniach na rzecz ochrony środowiska. Stwarza ona okazję do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w zakresie komunikacji publicznej, pieszej i rowerowej oraz promocji miasta jako miejsca przyjaznego środowisku naturalnemu.
W Polsce kampania koordynowana jest przez Ministerstwo Środowiska. Więcej informacji o kampanii oraz miastach uczestniczących można znaleźć na stronie internetowej www.mos.gov.pl
Portal TransInfo.pl również przyłącza się do akcji promowania tej europejskiej akcji i będziemy informować o imprezach w poszczególnych miejscowościach. Ogółem do imprezy w tym roku zgłosiło się w tym roku 80 miast (w zeszłym roku było ich o 4 więcej, w tym m.in. Wrocław). Ale jak dodaje Magdalena Cheda z Departamentu Edukacji Ekologicznej Ministerstwo Środowiska –lista nie jest jeszcze zamknięta. Cały czas jest uzupełniana o nowe miasta i ich aktywności. Ostateczną liczbę uczestników poznamy zapewne na planowanej przez Ministerstwo konferencji prasowej, jednak kiedy zostanie ona zorganizowana i kto weźmie w niej udział – tego jeszcze nie wiadomo.

Komentarze