Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dworzec Lublin. Były dni otwarte, są podróżni, przewoźnicy zamiejscy i komunikacja miejska

infotrans
24.01.2024 16:01
0 Komentarzy

Flagowa inwestycja gminy Lublin, jaką jest Dworzec Lublin, została oddana w ręce pasażerów 12 stycznia br.

Od tego momentu uruchomione zostały wszystkie funkcjonalności tego nowoczesnego obiektu, a obsługę komunikacyjną rozpoczęli przewoźnicy, którzy kursują w blisko 30 kierunkach. A to dopiero początek.

Dni otwarte

Oficjalnym otwarciem i dniami otwartymi, w których udział wzięli mieszkańcy Lublina i pobliskich miejscowości, swoje funkcjonowanie rozpoczął Dworzec Lublin. Dla odwiedzających przygotowano liczne atrakcje, koncerty, zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, przejazdy Ikarusem, a dla najmłodszych była strefa animacji i warsztatów. Wydarzenie zapoczątkowało przełomowy etap w lubelskim transporcie zbiorowym, nowy dworzec w krótkim czasie stanie się bowiem największym centrum przesiadkowym regionu.

W ramach inwestycji na co dzień podróżni mogą korzystać tutaj z wielu udogodnień i miejsc przeznaczonych dla nich. Do dyspozycji jest poczekania z wygodnymi kanapami, fotelami, stolikami i krzesłami, gdzie można się zagrzać, odpocząć i posilić. Na krótszy pobyt przewidziane zostały także ławki na parterze w hali dworca. Podróżni zakupią bilet w punkcie sprzedaży komunikacji miejskiej oraz regionalnej, krajowej i międzynarodowej. Innowacyjnym rozwiązaniem jest użytkowy dach w formie tarasu widokowego z przestrzeniami rekreacyjnymi i wypoczynkowym oraz traktami spacerowymi. Znajdują się tam stoliki i krzesła oraz hamaki. Z myślą o najmłodszych na części dachu powstał też plac zabaw, który składa się z systemowego parku linowego.

Obecnie dojazd mieszkańcom zapewnia, aż 13 bezpośrednich linii komunikacji miejskiej, w tym 1 linia nocna. Codziennie linie te realizują blisko 700 kursów i przewożą nawet do 10 tysięcy pasażerów komunikacji miejskiej, którzy także korzystają z dobrodziejstw obiektu dworca. Ponadto dodatkowo 19 linii obsługuje okolice dworca czyli ul. Wolską i ul. Kunickiego, realizując blisko 1600 kursów dziennie.

Tak jak miało to miejsce w innych miastach w Polsce, z przeniesieniem przewozów zamiejskich do nowej lokalizacji, odbywa się to stopniowo. ZTM ma za sobą pierwszy etap zmian, po którym obecnie „na starcie” obsługę Dworca Lublin pełni ok. 10% wszystkich przewoźników krajowych (w tym największy przewoźnik Flixbus) kursujących w ok. 30 kierunkach – co stanowi ok. 30% wszystkich realizowanych przewozów.

Ponad połowa przewoźników na dworcu

Ponadto prawie 50 % wszystkich przewoźników (czyli połowa funkcjonujących obecnie na rynku) uzgodniła zasady korzystania z Dworca Lublin tzn. złożyli do ZTM wniosek, otrzymali tzw. promesę czyli przydzielono ich do stanowiska i nadano stosowne uprawnienie o możliwości korzystania z Dworca Lublin. Z dokumentem „promesy” każdy przewoźnik kieruje się do organu wydającego zezwolenie uruchamiając procedurę. W większości przypadków jest to Marszałek Województwa Lubelskiego, ale są też inne organy zezwalające np. Mazowiecki czy Małopolski Urząd Wojewódzki. Ponadto, ten proces wymaga uzgodnień i opinii zarządców przystanków na trasie (gminnych, powiatowych czy wojewódzkich) i formalnego uzgodnienia starostów terenów przez które przebiega linia. Tym samym jest to proces dość złożony i jego czas trwania jest różny w zależności od zasięgu linii czy liczby przystanków.

Krótko mówić w stosunku do połowy przewoźników toczy się postępowanie (została wydana niezbędna dokumentacja przez ZTM).

W efekcie, w lutym – marcu z Dworca Lublin odjeżdżać będzie 60% przewoźników z całego rynku w ok. 70 kierunkach.

Komentarze