Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czym jeździć po Gdyni? A może chodzić?

infotrans
02.12.2016 20:39
0 Komentarzy

Zarządzanie mobilnością (z ang. Mobility Management), zgodnie z definicją stworzoną przez Europejską Platformę Zarządzania Mobilnością (European Platform on Mobility Management), jest koncepcją obejmującą promowanie zrównoważonego transportu oraz zarządzanie zapotrzebowaniem na korzystanie z samochodów poprzez zmianę postaw i zachowań komunikacyjnych podróżujących.

Definicja została opisana w dokumencie pt.”Zarządzanie mobilnością: definicja. Definicja zarządzania mobilnością oraz kategoryzacja środków zarządzania mobilnością zatwierdzona przez konsorcjum MAX i EPOMM”

Podstawę zarządzania mobilnością tworzą tzw. „miękkie” środki, takie jak:

1) INFORMACJA I KOMUNIKACJA, w tym:

a) usługi obejmujące dostarczanie informacji i wskazówek dotyczących podróży, dostarczane z wykorzystaniem różnych technologii przed podróżą oraz w jej trakcie.

Przykładem takich działań zrealizowanych już w naszym mieście są np.:

? TRIP PLANERY (zawierające: interaktywną mapę Trójmiasta wraz z zaznaczonymi schematami linii komunikacyjnych, planer podróży transportem publicznym bazujący na rzeczywistych czasach odjazdu pojazdów z przystanku, aktualny rozkład jazdy, informacje o zakłóceniach w pracy transportu zbiorowego, informacje o zmianach rozkładów jazdy, oraz zmianach wynikających z ewentualnej przebudowy sieci dróg lub urządzeń transportu zbiorowego, informacje o kosztach połączeń)

? Tablice informacji pasażerskiej na przystankach komunikacji miejskich,

? Tablice zmiennej treści,

? Tablice informacji parkingowych,

? Aplikacje i strony internetowe np. Jak dojadę?

b) kampanie promocyjno-edukacyjne, zachęcające do korzystania z alternatywnych sposobów podróżowania: pieszo, rowerem oraz/lub korzystania z transportu publicznego (często połączone z promowaniem zdrowego stylu życia).

Od 2012 r. Gdynia uczestniczy w realizacji inicjatyw mających na celu zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego transportu oraz promowanie tychże sposobów poruszania się po mieście.

Wśród akcji edukacyjno-promocyjnych prowadzonych przez Miasto należy wymienić m.in.:

? Europejski Dzień Bez Samochodu

? Rowerowy Maj

? European Cycling Challenge

? Pieszy Autobus

? Odprowadzam Sam

? Do pracy jadę rowerem

? Parkingową (r)ewolucję

2) ORGANIZACJA USŁUG, między innymi:

a) system personalizowanej pomocy w podróży (PTA – Personalised Travel Assistance), umożliwiający podróżującym sprawdzenie, w jaki sposób mogą ograniczyć korzystanie z samochodu, w odniesieniu do konkretnego schematu poruszania się.

b) usługi w zakresie carpoolingu, świadczone w danym regionie lub obszarze, mające na celu łączenie osób podróżujących w tym samym kierunku, tak aby podróż odbyła się jednym samochodem, udostępnionym przez jedną ze stron.

c) usługi w zakresie carsharingu w danym obszarze (oraz elastyczny system wynajmu rowerów).

W ramach tych usług oferowana jest alternatywa dla posiadania własnego samochodu (lub roweru), polegająca na wynajmie samochodów lub innych pojazdów znajdujących się w wygodnych dla danej osoby miejscach na danym obszarze.

Dzięki systemowi wstępnej rejestracji, a często wymaganego członkostwa w pewnego rodzaju klubie, taki sposób współdzielenia sprawia, że proces rezerwowania i wynajmowania przebiega bardzo szybko (zwykle realizowany jest przez Internet), a samochód udostępniany jest w systemie komunikacji zdalnej.

Do tej pory przeprowadzono wstępne analizy dla wdrożenia systemu carsharing w naszym mieście, a założenia są następujące:

? ok. 250 samochodów elektrycznych

? 60 km2 objętych usługą

? miejsca parkingowe wyposażone w gniazda do ładowania

? zerowa lub ryczałtowa opłata parkingowa

? możliwość korzystania z buspasów

Docelowo system ten miałby mieć wymiar metropolitalny.

d) edukacja w zakresie mobilności – mobilność i sposób zarządzania mobilnością w celu ograniczenia korzystania z samochodu stają się elementami programów nauczania w szkołach i innych instytucjach.

e) tworzenie planów mobilności dla instytucji firm, szkół itd.

W ramach realizacji projektu unijnego CIVITAS DYN@MO Gdynia zobowiązała się stworzyć pilotażowy Plan Mobilności dla zakładu pracy. Zdecydowano się objąć nim Zarządu Dróg i Zieleni – jednostkę budżetową miasta odpowiedzialną za realizację projektu.

f) stosowanie poprzez organizacje i inne podmioty pewnych środków w celu ograniczenia potrzeby podróżowania poprzez zastąpienie podróży systemem telekomunikacji oraz/lub przez reorganizację pracy.

W ramach tychże działań podjętych przez Miasto warto wspomnieć m.in.:

? rowery służbowe/bilety na środki transportu zbiorowego udostępniane urzędnikom zatrudnionym w Urzędzie Miasta Gdynia oraz jednostkom budżetowym podległym, mające na celu zachęcenie do korzystania z alternatywnego sposobu poruszania się po mieście w ramach wykonywanych podróży służbowych.

? zaplecze sanitarne dla urzędników zatrudnionych w Urzędzie Miasta Gdynia oraz jednostkach budżetowych podległym, mające na celu zachęcenie do korzystania z alternatywnego sposobu poruszania się po mieście w ramach wykonywanych podróży służbowych.

? optymalizacja wykorzystania samochodów służbowych przez urzędników zatrudnionych w Urzędzie Miasta Gdynia oraz jednostkach budżetowych podległym, mająca na celu zachęcenie do korzystania z alternatywnego sposobu poruszania się po mieście w ramach wykonywanych podróży służbowych.

3) KOORDYNACJA DZIAŁAŃ RÓŻNYCH PARTNERÓW.

W celu realizacji i koordynacji działań związanych z zarządzaniem mobilnością w Mieście, w jednostce budżetowej Miasta Gdynia – Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni, wyodrębniono komórkę do tychże działań – Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością.

Komentarze