Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Coraz więcej kieszonkowców w transporcie publiczny. „Na żyletkę” lub „na krawca”

infotrans
25.04.2023 12:03
0 Komentarzy

Gliwiccy funkcjonariusze ostrzegają pasażerów komunikacji miejskiej, szczególnie seniorów, przed coraz bardziej aktywnymi na Śląsku kieszonkowcami.

Te niespotykane od lat przypadki tego procederu mogą wskazywać, że istnieje ryzyko pojawienia się całej serii kradzieży w środkach transportu publicznego. Dlatego należy zmóc czujność, a szczególnie dotyczy to osób starszych. Ta właśnie grupa osób w ostatnich kilku dniach padała ofiarami złodziei.

na śląsku

Policja przestrzega szczególnie osoby starsze, przemieszczające się komunikacją miejską i podaje przykład: W ostatnich dniach na Śląsku 84-latek stracił dokumenty. Sprawca działał metodą „na krawca” albo „na żyletkę”.

Zdarzenie to miało miejsce około godziny 14.00 w autobusie sieci Zarządu Transportu Metropolitalnego, kiedy niezauważony przez nikogo sprawca, po uprzednim przecięciu torby na zakupy, skradł etui z dokumentami osobistymi mieszkańca gminy Rudziniec. Pokrzywdzony wsiadł na przystanku przy ul. Kozielskiej. W chwili wsiadania, jak i już w samym pojeździe, panował tłok – to właśnie idealne warunki dla działania kieszonkowców.

W podobnych okolicznościach dwóm starszym paniom skradziono w minionych dniach torebki.

Opisanymi sprawami zajmują się już policjanci, ponieważ jednak nie było świadków ich działalności, póki co pozostają nieznani. Kryminalni analizują już zapisy monitoringów i typują potencjalnych sprawców.

Poniżej przedstawiamy dwa poglądowe filmy przygotowane w ramach współpracy Policji i MPK-Łódź:

Jak nie dać się okraść?

Podziel się tą wiedzą ze swoją babcią lub dziadkiem. Poniżej kilka porad od policyjnych „tajniaków”.

  •  Kobiety powinny nosić torebkę zamknięciem od strony ciała, przez co jej niezauważone otwarcie staje się niemal niemożliwe.
  •  Unikajmy przeciskania się przez tłum. W tłoku złodziejowi najłatwiej jest okraść swoją ofiarę.
  •  Należy być wyczulonym na tzw. sztuczny tłok. Najczęściej kieszonkowcy wykorzystują tę technikę, aby zdezorientować upatrzoną osobę.
  •  Nie należy trzymać wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni. To najczęstsze miejsce, z którego złodzieje wyciągają portfele i telefony.
  •  Podczas zakupów unikajmy przeglądania portfela oraz liczenia gotówki. Po wypłacie z bankomatu znacznej sumy, należy schować pieniądze w przygotowane wcześniej miejsce. Torebka i plecak nie stanowią dla kieszonkowca przeszkody.
  •  Nie powinno się pozostawiać swobodnie pieniędzy, kart kredytowych czy telefonu komórkowego w miejscu publicznym.
  •  Nosząc torebkę, warto skrócić pasek lub mieć ją z przodu, aby widzieć całą powierzchnię. Trzymając torebkę blisko ciała, poniżej ramienia, które blokuje do niej dostęp, utrudniamy kradzież.
  •  Jeżeli mamy plecak, będąc w tłumie, zdejmijmy go z pleców i trzymajmy przed sobą.

Komentarze