Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Branża transportowa zawiesi protest na granicy z Ukrainą. Od zaraz

infotrans
16.01.2024 15:03
0 Komentarzy

16 stycznia organizatorzy zgromadzeń przed drogowymi przejściami granicznymi w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej podpisali porozumienie, na mocy którego zawieszają protesty do 1 marca 2024 r.

-„Podpisaliśmy porozumienie z przedstawicielami polskiej branży transportowej; jego efektem będzie zaprzestanie do 1 marca br. protestu na drogowych przejściach granicznych w trzech miejscowościach: Korczowa, Hrebenne, Dorohusk – poinformował 16 stycznia minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dla transportu publicznego oznacza to większe bezpieczeństwo na drogach przygranicznych i lepsza przepustowość dla autokarów ma liniach międzynarodowych.

siedem punktów

Na mocy tego porozumienia protestujący polscy przewoźnicy drogowi oraz Ministerstwo Infrastruktury podjęli wzajemne ustalenia, mające na celu stworzenie warunków do kontynuacji działań, zmierzających do rozwiązania problemów polskiej branży transportowej oraz przywrócenia równowagi na rynku międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy w relacjach Polska-Ukraina. Porozumienie zawiera siedem punktów, obejmujących w szczególności:

  • prace legislacyjne zmierzające do zmian w prawie krajowym,
  • propozycje zmian do umowy UE-Ukraina,
  • monitorowanie realizacji dokonanych uzgodnień strony polskiej ze stroną ukraińską m.in. w zakresie usprawnienia odprawy granicznej pojazdów powracających z Ukrainy bez ładunku,
  • wzmocnienia systemu kontroli polskich służb w zakresie wykrywania nieuprawnionych i nieobjętych Umową UE-Ukraina przewozów
  • oraz prowadzenie analiz w konsultacji ze stroną publiczną w zakresie możliwości wsparcia finansowego.

Porozumienie ma także na celu wprowadzenie zmian ustawowych w kierunku wyeliminowania niezgodnych z prawem praktyk (uruchomienie systemu SENT, doprecyzowanie obowiązków spedytorów, nadawców i odbiorców w zakresie zlecania przewozu drogowego podmiotom nieuprawnionym oraz wzmocnienie systemu sankcji z tego tytułu). Punkt piąty porozumienia, a więc zaproszenie przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka przedstawicieli Komitetu Protestujących do prac w Zespole do spraw rozwiązania problemów na polsko-ukraińskiej granicy powołanego w Ministerstwie Infrastruktury został zrealizowany podczas konferencji prasowej.

Polscy przewoźnicy zawieszają protesty przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą
Polscy przewoźnicy zawieszają protesty przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą

Zdaniem ministerstwa

„Mamy porozumienie. Porozumienie, które było wyczekiwane nie tylko przez polskich przewoźników, ale wielu przedsiębiorców w Polsce, w Komisji Europejskiej, w Ukrainie. Mamy to” – poinformował podczas konferencji prasowej minister infrastruktury.

Jak dodał, efektem porozumienia będzie zaprzestanie protestu na drogowych przejściach granicznych w trzech miejscowościach: Korczowa, Hrebenne, Dorohusk.

„Protest będzie zaprzestany do 1 marca. Nie oznacza to końca dialogu. Wręcz przeciwnie. Zaczynamy bardzo intensywne, konstruktywne rozmowy, które mają dać konkretny efekt – realizację postanowień” – powiedział Klimczak.

Jak mówił, porozumienie „jest efektem konstruktywnej współpracy z przewoźnikami”. Jednocześnie minister zaapelował do strony ukraińskiej o jak najszybsze wypełnienie wszystkich dotychczas wypracowanych uzgodnień, które znalazły się w treści porozumienia, a leżą w gestii ukraińskiej tj.

  • uruchomienie w ramach pilotażu (na 1 miesiąc) na DPG Dorohusk-Jagodzin rejestracji w e-kolejce pojazdów ciężarowych bez ładunku w ramach osobnego strumienia i wydzielenie dla pojazdów na pusto 4 odrębnych pasów ruchu;
  • całkowite wyłączenie w ramach pilotażu (na 1 miesiąc) z systemu e-kolejka na DPG Malhowice-Niżankowice wszystkich pustych pojazdów powracających z Ukrainy;
  • ponowienie apelu do ukraińskich przewoźników o nierealizowanie odpraw pojazdów na DPG Dołhobyczów-Uhrynów;
  • ustanowienie równych dla przewoźników z Polski i Ukrainy zasad funkcjonowania e-kolejki;
  • wydłużenie okresu pobytu pojazdów ciężarowych zarejestrowanych zagranicą na terytorium Ukrainy z 20 dni do 60 dni oraz dążenie do zapewnienia pełnej wzajemności;
  • rozpoczęcie prac po stronie ukraińskiej ukierunkowanych na usunięcie przedstawicieli polskich przewoźników i ich firm z list sankcyjnych i osób niepożądanych na Ukrainie.
Polscy przewoźnicy zawieszają protesty przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą
Polscy przewoźnicy zawieszają protesty przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą

Terminarz negocjacji

  • 29 grudnia 2023 r. odbyło się pierwsze posiedzenie powołanego przez ministra infrastruktury międzyresortowego Zespołu do spraw rozwiązania problemów występujących na granicy polsko-ukraińskiej, związanych z wykonywaniem międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy.
  • 8 stycznia 2024 r. odbyły się natomiast cztery spotkania w tej sprawie: dwa z przedstawicielami transportowców z udziałem ministra Dariusza Klimczaka – Komitetem Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu oraz Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych oraz dwa w formacie polsko-ukraińskim z udziałem wiceministra Pawła Gancarza. Wcześniej,
  • 5 stycznia 2024 r. wiceminister Paweł Gancarz wziął udział w rozmowach z protestującymi przewoźnikami w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, których celem było wypracowanie porozumienia zawieszającego protest.
  • 16 stycznia organizatorzy trwających od 6 listopada 2023 r. zgromadzeń przed drogowymi przejściami granicznymi w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej podpisali z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem porozumienie, na mocy którego zawieszają protesty do 1 marca 2024 r.

Komentarze