Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Asseco uporało się z awarią systemu Transport GZM. Migracja jeszcze trwa

infotrans
02.10.2023 17:01
0 Komentarzy

2 października, czyli w pierwszym dniu pełnego działania systemu Transport GZM, doszło do awarii uniemożliwiającej korzystanie z części jego funkcji – podała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Parę godzin później GZM przekazało dobre wiadomości: -„Awaria modułu AOZ systemu centralnego, powodująca niestabilną pracę systemu i utrudnienia w zakupie biletów, została usunięta”. Przypomnijmy, że Transport GZM jest nowym sposobem rozliczania się za korzystanie z metropolitalnego transportu publicznego.

I po awarii

Jak przekazała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, można już korzystać z podróży Start/Stop i korzystać z biletów pakietowych zakupionych w nowym systemie.

-„Osoby, których telefony działają w systemie Android, jeśli dalej odczytują w aplikacji “błąd pobrania danych” – prosimy o odinstalowanie i ponowne zainstalowanie aplikacji. Prosimy również o zweryfikowanie, czy posiadacie Państwo najnowszą wersję aplikacji.  

Dzisiaj, na profilu Transport GZM miał miejsce webinar, podczas którego omówiono główne funkcjonalności nowego systemu i proces wygaszania systemu ŚKUP. Zobaczcie!

Co z migracją?

-„W dalszym ciągu trwają pracę nad dokończeniem migracji dla wcześniej założonych (przed 1 października) kont w systemie Transport GZM, na tą chwilę wszyscy pasażerowie, którzy założyli konta w Transport GZM przed 1 października powinni już na swoich kontach widzieć kartę ŚKUP w sekcji „identyfikatory”. Czekamy, aż wykonawca zakończy sukcesem proces migracji biletów. Według zapewnień Asseco powinno to stać się w ciągu 48 godzin – przekazało GZM.

Migracja dla nowo zakładanych kont działa na portalu transportgzm.pl. Dla nowo zakładanych w portalu kont migrują się dane, bilety i ulgi, działa możliwość zmigrowania pieniądza elektronicznego do konta w nowym systemie lub wypłacenia go na wskazany rachunek bankowy.

-„Jeśli chcecie dokonać migracji ze ŚKUP, nie zakładajcie kont przez aplikację, tylko w portalu. W aplikacji ten proces nie jest dostępny, niezależnie od dzisiejszej awarii – dodało GZM.

-„Jeżeli widzicie już w portalu kartę ŚKUP, ale nie widzicie biletów, które były na niej zapisane – spokojnie, nie denerwujcie się. Podróżujcie z kartą ŚKUP, to że nie widać biletów w portalu nie oznacza, że zniknęły z karty, są dla nas cały czas widoczne. Nie będzie z tym problemu podczas kontroli biletów” – zapewnia GZM.

2 października, czyli w pierwszym dniu pełnego działania systemu Transport GZM, doszło do awarii uniemożliwiającej korzystanie z części jego funkcji – podała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
fot. GZM

Historia Transport GZM

Prace nad portalem i aplikacją Transport GZM trwają od wielu miesięcy. Pierwotnie uruchomienie tych rozwiązań zapowiadano na styczeń 2023 r.

Dotychczasowy system ŚKUP był zamówiony przez związek komunalny będący poprzednikiem Zarządu Transportu Metropolitalnego, czyli obecnego organizatora komunikacji w GZM. System ŚKUP od początku był krytykowany przez mieszkańców jako podatny na awarie, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny.

Przetarg na wykonanie modyfikacji rozwiązania GZM ogłosiła w grudniu 2020 r. W połowie 2021 r. rozstrzygnęła postępowanie na Transport GZM, wybierając jedyną ofertę dotychczasowego wykonawcy ŚKUP, firmy Asseco, za 122,8 mln zł brutto.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje komunikację miejską na swoim terenie poprzez własną jednostkę budżetową: Zarząd Transportu Metropolitalnego, który jest jednym z największych organizatorów transportu zbiorowego w Polsce.

Na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz 15 kolejnych z nią sąsiadujących wysyła 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na ok. 7 tys. przystanków(PAP)

Komentarze