Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

3M zwiększa zatrudnienie. Także w transporcie

infotrans
17.08.2016 13:39
0 Komentarzy

ABB szacuje, że w okresie 2015?2018zwiększy zatrudnienie o około tysiąc osób, do ponad 5 tys. pracowników ? takżew zakresie projektów transportowych.

W związku z dalszym rozwojem kompetencji wobszarach takich jak IT, sprzedaż, rozwój produktu, funkcja wsparcia i R&DABB szacuje, że w okresie 2015?2018 zwiększy zatrudnienie o około tysiąc osób,do ponad 5 tys. pracowników. Polska to jeden z głównych rynków dla ABB. 60proc. wytwarzanych w kraju produktów trafia na eksport, głównie do Szwajcarii iinnych krajów europejskich, a także do Ameryki i Afryki.

Na koniec 2015 roku ABB Polska, globalnylider w zakresie technologii energetyki i automatyki, zatrudniał 3,6 tys.pracowników, dziś jest ich ponad 4 tys. W ciągu kolejnych dwóch lat liczbapracowników przekroczy 5 tys. Jak wyjaśnia prezes Paweł Łojszczyk, pierwszykierunek rozwoju firmy to produkcja. I zapowiada dalsze inwestycje w FabrykęTransformatorów w Łodzi, w Fabrykę Aparatury Wysokich i Średnich Napięć wPrzasnyszu, a także w Zakład Systemów Rozdzielczych Niskich Napięć weWrocławiu.

? Drugi kierunek naszych inwestycji toinnowacje, czyli systemy sterowania, tam, gdzie możemy poprawić efektywnośćnaszych klientów, gdzie ich linie produkcyjne mogą więcej wyprodukować zamniejsze pieniądze ? mówi agencji Newseria Biznes Paweł Łojszczyk, prezes ABBPolska.

ABB od wielu lat lokuje się w czołówcenajbardziej innowacyjnych firm na rynku. Globalne wydatki koncernu na rozwój iinnowacje w ubiegłym roku wyniosły 1,5 mld dolarów przy obrotach na poziomieokoło 40 mld dolarów. Tym obszarem działalności w Grupie ABB zajmuje się 8 tys.pracowników koncernu. ABB ma siedem globalnych centrów rozwojowych na świecie,cztery z nich są zlokalizowane w Europie, w tym jedno w Krakowie.

Krakowskie Centrum Badawcze ABB działa od1997 roku. Pracują w nim absolwenci polskich i zagranicznych uczelni,specjaliści z wielu dziedzin z doświadczeniem w międzynarodowych projektach.Naukowcy realizują przede wszystkim projekty z dziedziny elektroenergetyki ienergoelektroniki, elektroniki, sterowania, diagnostyki i monitoringu oraztechnologii materiałowych.

? Zadaniem siedmiu centrów badawczych,również krakowskiego, jest patrzenie na technologie przyszłe, na generacje N+1i N+2. Każde z tych centrów działa globalnie. My też mamy mandat na pewne obszarytechnologiczne, w których działamy w Krakowie. Współpracujemy z naszymiobszarami biznesu w Polsce, ale opracowywane u nas technologie są zwyklewdrażane globalnie ? wyjaśnia Marek Florkowski, dyrektor Centrum Badawczego ABBw Krakowie, a zarazem dyrektor technologii ABB Polska.

Jednym z ostatnich produktów centrumbadawczego, który był zrealizowany przy współpracy z zakładem ABB wAleksandrowie Łódzkim, jest system rekuperacji energii hamowania pojazdówszynowych (pociągi, tramwaje, metro), którego pierwsza instalacja pilotażowadziałała w Łodzi, a niedawno podobny system został zainstalowany w warszawskimmetrze. Szacuje się, że dzięki niemu możliwe jest obniżenie zużycia energii ookoło 10?15 proc.

Przy współudziale naukowców z Krakowa,którzy od blisko 20 lat rozwijają nowatorskie systemy monitorowania dlaurządzeń/produktów grupy ABB, powstał system diagnostyczny do monitorowaniasilników elektrycznych, również niskonapięciowych. Zaprezentowany na targach wHanowerze Smart Sensor wyposażony jest w mikroprocesor, zestaw czujników iniezależne zasilanie, a ze względu na jego budowę może zostać zamontowany w jużdziałających maszynach, dzięki czemu nie trzeba ingerować w ich działanie.Naukowcy ABB podkreślają, że to rozwiązanie może ograniczyć przestój pracysilników nawet do 70 proc. i wydłużyć ich cykl życia o 30 proc., jednocześnieobniżając zużycie energii o jedną dziesiątą.

Naukowcy w Krakowie tworzą równieżminiaturowe obwody drukowane do zastosowań przemysłowych. Dzięki tejtechnologii możliwe jest bezawaryjne działanie mikrosensorów, które w ostatnichlatach są coraz powszechniej wykorzystywane w przemyśle. Naukowcy intensywniepracują także nad technologią bezprzewodowego przesyłu energii.

Osiągnięcia ABB zostały zaprezentowanepodczas ubiegłotygodniowego Dnia Nauki i Technologii zorganizowanego przezfirmę. Z pracami naukowców można było się zapoznać w laboratoriach tematycznychna terenie centrum. Organizacja wydarzeń tego typu to jedna z form promocji współpracybiznesowo-naukowej. Centrum szeroko współpracuje z uczelniami i absolwentamikierunków technicznych, przykładem jest wieloletnie partnerstwo z AkademiąGórniczo-Hutniczą w Krakowie.

? Wspólnie z AGH realizujemyprzedsięwzięcie, jakim jest specjalne laboratorium nowych technologii welektroenergetyce. Od wielu lat prowadzimy zajęcia na tej uczelni nakierunkach, które są pokrewne ABB. Wyposażyliśmy stanowiska w najnowszy sprzęti na nim uczymy studentów. Organizujemy też wspólne działania z kołami naukowymi.Ponadto uczestniczymy w Festiwalu Nauki, który w Krakowie jest ściśleakademickim przedsięwzięciem ? wymienia Marek Florkowski.

ABB od kilkunastu lat organizuje takżeKonkurs o Nagrodę ABB, w którym wybierane są najlepsze prace naukowe (magisterskie,inżynierskie i doktorskie) z dziedzin pokrewnych działalności koncernu. Łącznasuma nagród w konkursie wynosi 60 tys. zł. W ten sposób ABB chce wspieraćmłodych zdolnych naukowców.

? Jednocześnie przypatrujemy się poprzezten konkurs ciekawym opracowaniom, jakie powstają. Mamy w historii tegokonkursu absolwentów, którzy do nas dołączyli, są naszymi pracownikami. Mamyosoby, które prosiły nas o rekomendację i pracują w innych światowychkoncernach ? mówi Florkowski.

Laureatem tegorocznej, XIV już, edycjikonkursu został Mariusz Zdanowski z Politechniki Warszawskiej.

? Biorąc udział w konkursie, chciałempokazać zawarte w mojej pracy doktorskiej pomysły i rozwiązania szerszemu gronuludzi z przemysłu ? wyjaśnia Mariusz Zdanowski. ? Te rozwiązania są pewnegorodzaju konkurencją dla obecnych rozwiązań w dziedzinie energetyki odnawialneji układów przekształcania energii elektrycznej pochodzącej z turbin wiatrowych,tudzież z modułów paneli fotowoltaicznych. Rozwiązanie to jest konkurencyjnepod względem zarówno gabarytów, ponieważ dążyłem do miniaturyzacji, jak i podwzględem uzyskania lepszych parametrów energetycznych i większej sprawnościukładu.

Komentarze