Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

20-lecie MZDiK i 60 lat radomskiej komunikacji

infotrans
18.09.2013 13:10
0 Komentarzy

Posiedzenie Komisji Transportu Związku Miast Polskich było jednym z najważniejszych punktów obchodów 20-lecia działalności Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu (dawnego Zarządu Transportu Miejskiego) i 60-lecia funkcjonowania transportu zbiorowego w naszym mieście. Obrady zostały poprzedzone uroczystą galą jubileuszową. 1 października 1993 roku to bardzo istotna data dla radomskiej komunikacji. Radomscy radni powołali wtedy Zarząd Transportu Miejskiego. Jego zadaniem było organizacja w mieście transportu zbiorowego. Rozdzielono w ten sposób zadania organizatora komunikacji od zadań przewoźnika, aby umożliwić wejście na rynek przewozowy również innym podmiotom. Z perspektywy czasu można śmiało powiedzieć, że zmiany dokonane 20 lat temu miały znaczenie wręcz historyczne. –„Byliśmy jednym z pierwszych miast w kraju, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. Radom stał się wkrótce wzorem dla innych organizatorów komunikacji miejskiej, którzy podpatrywali zastosowane u nas procedury. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji reprezentuje ten rodzaj służby publicznej, bez którego trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie Radomia. Wiąże się to z ogromem zadań. MZDiK to przecież nie tylko organizacja komunikacji miejskiej, lecz również budowa nowych dróg, remonty istniejących, prowadzenie strefy płatnego parkowania i transport osób niepełnosprawnych – powiedział Kamil Tkaczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, w trakcie gali w Resursie Obywatelskiej. Podczas uroczystości odczytano listy gratulacyjne, życzenia i wręczono prezenty. Szczególnym był sporych rozmiarów obraz, który z okazji jubileuszu sprezentowała załoga MPK w Radomiu. Przedstawia on jedynego w mieście ikarusa. Jubileusz 20-lecia naszej działalności był doskonałą okazją do wręczenia podziękowań dla zasłużonych pracowników, którzy w szczególny sposób przyczyniali się do osiągnięć oraz rozwoju radomskiej komunikacji miejskiej. Otrzymali je:

– Bogusław Kacprzak, kierownik Działu Przewozów Pasażerskich MZDiK (w branży transportowej od ponad 33 lat);
– Grażyna Walkiewicz, kierowniczka Działu Taryfowo-Biletowego MZDiK (pracująca w komunikacji od ponad 37 lat);
– Bogdan Lipa, kierownik Działu Obsługi Transportu Osób Niepełnosprawnych MZDiK (praca w zawodzie od 44 lat);
– Krzysztof Kowal, dyrektor do spraw techniczno-eksploatacyjnych MPK Radom (związany z komunikacją od 30 lat).
Zasłużeni pracownicy komunikacjiObraz z ikarusem od MPK RadomNagrody dla przyjaciół komunikacji
Po raz pierwszy przyznano również nagrody Przyjaciel Komunikacji. Specjalna kapituła tej nagrody zdecydowała o wyróżnieniu poniższych dziewięciu osób, które w swej działalności publicznej wielokrotnie wspierały działania MZDiK:
– Andrzeja Kosztowniaka, prezydenta Radomia;
– Leszka Ruszczyka, wicemarszałka województwa mazowieckiego;
– Adama Karolaka, prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej;
– Andrzeja Porawskiego, dyrektora biura Związku Miast Polskich;
– Leszka Lacha, prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Radomiu;
– Adama Michalczewskiego, właściciela firmy International Transport Spedition;
– Beaty Drozdowskiej, dyrektorki Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia;
– Elżbiety Warchoł, dziennikarki radomskiej redakcji Radia Plus;
– Tomasza Dybalskiego, dziennikarza radomskiej redakcji Echa Dnia.
Uczestnicy jubileuszowej uroczystości wysłuchali trzech prelekcji. Profesor Tadeusz Dyr z radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego omówił uwarunkowania w zakresie systemów publicznego transportu szynowego i autobusowego. Krzysztof Musiał z firmy Solaris Bus&Coach SA (w Radomiu jest obecnie eksploatowanych ponad 70 autobusów tego producenta) prezentował walory autobusów elektrycznych. Dyrektor Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej Michał Dembiński opowiadał natomiast o doświadczeniach w zakresie transportu publicznego na przykładzie Wielkiej Brytanii. Ale nie tylko. Słuchaczy rozbawiła autentyczna opowieść o pewnym Angliku, który przyjechał do Warszawy. Nie znał zbyt biegle języka polskiego, dlatego zaskoczyły go napisy 'trasa zmieniona’ na wyświetlaczach stołecznych autobusów (są one tam stosowane w trakcie objazdów). Brytyjczyk wiedział wcześniej o istnieniu Trasy W-Z i Trasy Łazienkowskiej, więc wywnioskował, że 'Trasa Zmieniona’ musi być bardzo popularnym miejscem, skoro jeździ tam prawie co drugi autobus. A już całkiem na poważnie – Michał Dembiński pochwalił Radom za organizację komunikacji miejskiej podczas tegorocznych pokazów lotniczych Air Show. Jak sam stwierdził, nie miał najmniejszego problemu z zakupem biletu, znalezieniem stosownej informacji, a przede wszystkim z dojazdem i powrotem autobusem z lotniska.
Kronika radomskiej komunikacjiNa scenie szef MZDiK Kamil Tkaczyk
Każdy uczestnik gali otrzymał na pamiątkę 'Kronikę radomskiej komunikacji’ – książkę autorstwa pracownika MZDiK, Marka Ziółkowskiego. Zostały w niej przedstawione najważniejsze wydarzenia związane z transportem zbiorowym, z okresu od 1954 roku aż do chwili obecnej. Publikacji tej nie będzie można kupić w księgarniach. Jest to wydawnictwo okolicznościowe – wydane z okazji 20-lecia MZDiK (dawnego ZTM) i 60-lecia funkcjonowania komunikacji w Radomiu. Posiedzenie Komisji Transportu Związku Miast Polskich trwało dwa dni. Goście z całej Polski zapoznawali się między innymi z elektronicznymi systemami przepływu danych na przykładzie Karty Miejskiej, a także Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w Radomiu. Omawiali również alternatywne źródła zasilania pojazdów komunikacji zbiorowej. Drugiego dnia obrad członkowie komisji zwiedzili Port Lotniczy Radom. Potem dyskutowali na temat połączeń między lotniskami oraz centrami miast.

Komentarze