Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zabytkowy wagon KSW znowu na torach [FILM]

infotram
07.08.2019 15:20
0 Komentarzy

W środę, 7 sierpniana krakowskie torowiska wyjechał historyczny tramwaj doczepny typu KSW z lat30-tych XX wieku, który został odbudowany przez pracowników Stacji Obsługi iRemontów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

Już w najbliższą niedzielę, 11 sierpnia będzie kursował naKrakowskiej Linii Muzealnej nr 0 z ul. św. Wawrzyńca do Cichego Kącika.

Spośród wyprodukowanych w okresie wojny tramwajów do dziśzachowało się zaledwie kilkanaście pojazdów KSW stanowiąc cenne okazy zbiorówmuzealnych. Latem 2017 roku, z uwagi na posiadaną kolekcję pojazdów komunikacjimiejskiej, MPK S.A. w Krakowie otrzymało propozycje przejęcia oryginalnegotramwaju doczepnego KSW pochodzącego z austriackiego Grazu oznaczonego tamnumerem 126. W ciągu kilkudziesięciu lat eksploatacji, pomimo przeprowadzonychnapraw i remontów, nie wprowadzono w nimwiększych zmian ingerujących np. w konstrukcję pojazdu, a wprowadzane zmianydotyczyły głownie podniesienia komfortu przewożonych pasażerów. W Krakowie poprzeprowadzonym remoncie wagon otrzymał oznaczenie z Gdańska gdzie identycznepojazdy przez wiele lat były eksploatowane i często prowadzone z wagonami typuRing, z których jeden także znajduje się w krakowskich zbiorach.

Pierwszy prototypowy wagon KSW (Kriegs Strassenbahn Wagen)powstał w drugim kwartale 1943 roku, w wyniku realizacji projektu produkcjinowego ujednoliconego wagonu tramwajowego dla miast niemieckich. Przy budowiewagonów silnikowych i doczepnych zastosowano najprostsze rozwiązaniakonstrukcyjne oraz jak największe oszczędności w stosowaniu metali kolorowych(np. mosiądzu i aluminium) z uwagi na wojenną reglamentację. Z tego powoduzrezygnowano m.in. z otwieranych okien. Duże szyby montowano za pomocąuszczelek wprost do nadwozia. Cała konstrukcja nadwozia wykonana była ze stalii obłożona prostymi płytami blaszanymi. We wnętrzu poręcze wykonano z rurstalowych. Dla pasażerów przewidziano drewniane siedzenia w niewielkiej ilości,zakładając przewożenie większości pasażerów na stojąco. Zewnętrznej blachynadwozia od strony wewnętrznej nie pokryto żadnym materiałem, a oświetleniestanowiły niczym nie osłonięte żarówki.

Plany produkcyjne zakładały wyprodukowanie 810 sztuk wagonówsilnikowych i 1140 doczep dla miast najbardziej potrzebujących nowego taborutramwajowego. Do końca wojny, czyli do maja 1945 roku, wyprodukowano zaledwie97 wagonów silnikowych w zakładach Fusch w Heidelbergu oraz 101 przyczep wzakładzie Uerdingen. Wyprodukowane wagony trafiły do siedemnastu niemieckichmiast i okupowanej Europy (w tym do Gdańska, Katowic i Poznania). Co wartopodkreślić, wagony z Katowic w 1947 roku stały się wzorem do opracowania polskiej wersji zunifikowanegomodelu, który po wprowadzeniu do eksploatacji był użytkowany na wszystkichsieciach tramwajowych czynnych po 1949 roku, również w Krakowie. W pierwszymokresie wytwarzane w Polsce tramwaje oznaczone symbolem N i ND były dość wiernąkopią wagonów KSW, czego przykładem jest też wagon doczepny ND 502, ale wczasie produkcji wprowadzano liczne zmiany i modyfikacje, które były związane zwcześniej produkowanymi tramwajami, w tym wagonami typu K dla Warszawy.

{https://www.youtube.com/watch?v=eOsC3vhV7fk}


Komentarze