Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowe pojazdy szynowe do pasażerskich przewozów miejskich po II kw. 2009 roku

infotram
21.07.2009 13:45
0 Komentarzy
Pierwsze półrocze 2009 roku było symptomem kontynuacji załamania dostaw na rynku pojazdów tramwajowych w Polsce, który był z góry do przewidzenia i nie ma nic wspólnego ze Światowym kryzysem gospodarczym. Szczęśliwie w drugim kwartale zanotowaliśmy znaczne postępy w przetargach na nowy tabor, co pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość.
Jedyny nowy tabor miejski dostarczył Wagonmasz. Fot. Wagonmasz
W stosunku do pierwszego kwartału sytuacja dostaw nie uległa zmianie. Co prawda oficjalnie w drugim kwartale dostarczono ostatni skład metra z Wagonmasz, jednak z racji rozbieżności źródeł został on już wcześniej zaliczony do zrealizowanych w pierwszym kwartale. W analogicznym okresie zeszłego roku dostarczono 41 nowych jednostek, podczas gdy 12 wagonów metra w tym roku oznacza spadek dostaw o prawie 71%. Jednak jest to odniesienie do rynku ogólnie, podczas gdy w podziale na segmenty ujawnia się w pełni obraz załamania. Bowiem tegoroczne dostawy dotyczyły wyłącznie składów metra, które w pierwszym półroczu 2008 roku nie występowały. Bowiem w zeszłym roku całe zapotrzebowanie było zaspokajane poprzez nowe tramwaje, których od początku bieżącego roku nie dostarczano w ogóle. Natomiast półroczne zapotrzebowanie na naturalną wymianę taboru można szacować na 70 tramwajów. Niestety wcześniejsze zamieszania przetargowe doprowadziły do momentu, gdzie zapowiadane na ten rok sześć tramwajów dla Szczecina zostanie dostarczonych dopiero w 2011 roku (o ile zostanie wyłoniony wykonawca w powtórzonym postępowaniu). Szczęśliwie we Wrocławiu udało się wyłonić dostawcę 16 nowych tramwajów, którym stał się Protram. Dostawy obejmujące 8 tramwajów 205 WrAs i 8 jednostek 204 WrAs mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku, czym przynajmniej częściowo ten segment może ożyć w czwartym kwartale.
 
Wykaz dostarczonych typów i ilości taboru miejskiego do II kw. 2009 roku.
 
Lp
Dostawca
Typ
Trakcja
(przekładnia lub napięcie)
Rozstaw szyn
 
Odbiorca
(użytkownik)
Ilość dostarczonych jednostek
Ilość członów
Długość
Niska podłoga
1
Wagonmasz St. Petersburg
81-572.2 / 81-573.2
Elektryczna
(750V=)
1435mm
Metro Warszawskie
12
1
19,2
nie
  
 
 
 
 
W sumie
12
 
230,4
 
 
Do końca roku Protram ma dostarczyć 8 wagonów 204 WrAs. Fot. R. Piech
Wobec niemal zerowych dostaw w bieżącym roku bardzo pozytywnym jest fakt, że w końcu udało się wyłonić dostawców nowego taboru w dosyć licznych przetargach na następne lata. Pomijając wzmiankowane wcześniej zamówienie dla Protramu nieco zaskakującym był jednostronny komunikat Wagonmasz, jakoby Metro Warszawskie zdecydowało się złożyć zamówienie uzupełniające na kolejne 12 (2 sześciowagonowe pociągi) wagonów metra, które również miałyby trafić do polski do końca bieżącego roku. Jednak te skromne zamówienia przyćmiewają pod wpływem rekordowego przetargu na 186 tramwajów dla Tramwajów Warszawskich. Pojazdy z tego zamówienia będą stanowiły znaczący udział w dostawach aż do 2013 roku, a dzięki temu zamówieniu zostanie wymieniona 1/3 obecnego taboru Tramwajów Warszawskich. Znaczącym zamówieniem jest również ogłoszenie wygranej Pesy w przetargu na dostawę 35 nowych tramwajów dla ZKM Gdańsk, gdzie pozwolą one na zastąpienie połowy obecnych pojazdów! Zamówienia te dołączyły do już znanego kontraktu na 28 tramwajów 19T dla MPK Wrocław.
 
Zestawienie obecnych kontraktów na dostawy szynowego taboru miejskiego
Zleceniodawca / odbiorca
Dostawca
Ilość
Typ
Łączna wartość
(mln zł)
Cena jednostkowa (mln zł)
Dostawy
Uwagi
Metro warszawskie
Wagonmasz
12
81-572
  
2,9
2009
Zamówienie uzupełniające
MPK Wrocław
Škoda
28
19T
267,75
9,5625
2010-11
  
Tramwaje Warszawskie
Pesa
186
120Na
1497
8,048387
2010-13
   
MPK Wrocław
Protram
16
8 x 204 WrAs + 8x205WrAs
33,91
2,119375
2009
Szacunkowa wartość 205 WrAs –2,8 mln zł;204 WrAs1,4 mln zł
ZKM Gdańsk
Pesa
35
120Na
305,5
8,728571
2010-12
   
 
Do końca roku Protram ma dostarczyć 8 wagonów 205 WrAs. Fot. R. Piech
Oprócz pozytywnych zmian w postaci rozstrzyganych przetargów duża aktywność panuje obecnie w kolejnych postępowaniach przetargowych na dostawę nowego taboru. Po tym jak drugi kwartał przyniósł unieważnienie przetargu na 6 nowych tramwajów dla Szczecina, który wygrał Solaris, obecnie toczy się powtórzone postępowanie. Dostawcę 40 nowych tramwajów ma wyłonić także MPK Poznań, natomiast swoje postępowanie ogłosił niedawno Kraków na 24 tramwaje. Oprócz tego pieniądze na nowy tabor mają przyznane: Szczecin (30 jednostek), Tramwaje Śląskie (30 jednostek) oraz Bydgoszcz, gdzie nie sprecyzowano jeszcze wielkości zamówienia. Pozytywną zmianą jest również przetarg na 14 nowych EZT do obsługi WKD, co jest efektem podpisanego kontraktu wieloletniego, w ramach którego ma zostać całkowicie wymieniony tabor spółki określony na 20 jednostek czterowagonowych. Pozostałe 6 jednostek ma zostać zakupione z innych funduszy, stąd konieczność ogłoszenia drugiego postępowania.
 
Przetargi w toku i oczekiwane
Miasto / przewoźnik
Ilość jednostek
Typ taboru
Uwagi
MPK Poznań
40
Tramwaj niskopodłogowy
W toku
MPK Kraków
24
Tramwaj niskopodłogowy
W toku
Tramwaje Szczecińskie
6
Tramwaj niskopodłogowy
W toku
WKD
14
Kolejka miejska
W toku
WKD
6
Kolejka miejska
Przetarg oczekiwany
Tramwaje Szczecińskie
30
Tramwaj niskopodłogowy
Przetarg oczekiwany
Tramwaje Śląskie
30
Tramwaj niskopodłogowy
Przetarg oczekiwany
MZK Bydgoszcz
b/d
Tramwaj niskopodłogowy
Przetarg oczekiwany
 

Dostawy nowego szynowego taboru miejskiego w pierwszej połowie 2009 roku prezentują się nader kryzysowo i jak widać sytuacja w trzecim kwartale utrzyma się na tym niekorzystnym poziomie. Dopiero w czwartym kwartale możemy liczyć na bardzo delikatną poprawę, która nijak nie uratuje straconego dla dostaw roku 2009. Jednak patrząc na duże zamówienia na lata przyszłe możemy być spokojni odnośnie przyszłości transportu szynowego w największych miastach. Niestety nadal w letargu znajdują się małe sieci tramwajowe obsługujące mniejsze miasta, gdzie przez lata niedoinwestowania sytuacja taborowa wygląda już niemal kryzysowo. Nawet zakupy używanego taboru pozwolą jedynie odroczyć problem w czasie o zaledwie kilka lat, stąd bardzo ważnym jest aby i te przedsiębiorstwa rozpoczęły wymianę wyeksploatowanego taboru na nowy, jako jedyny gwarantujący dłuższą jego eksploatację.

Komentarze