Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sejm za otwarciem rynku dla zagranicznych przewoźników

inforail
14.02.2020 10:45
0 Komentarzy

Krajowy rynekkolejowych przewozów pasażerski zostanie otwarty na międzynarodową konkurencjędzięki znowelizowanej w czwartek przez Sejm ustawie o transporcie kolejowymoraz niektórych innych ustaw.

Za nowelą głosowano 440 posłów, jedna osoba była przeciw, a11 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej, bo w 2007 roku dla konkurencji otwarty zostałrynek kolejowych przewozów towarowych, a w roku 2010 – rynek pasażerskichprzewozów międzynarodowych.

Przyjęta nowelizacja wdraża unijną dyrektywę dotyczącątransportu kolejowego.

„Wspomniana dyrektywa otwiera na konkurencję równieżkrajowe rynki przewozów pasażerskich przyznając uprawnienie do sprawiedliwegodostępu do infrastruktury kolejowej we wszystkich państwach członkowskich wcelu prowadzenia kolejowych przewozów pasażerskich” – mówił posełsprawozdawca Aleksander Mrówczyński (PiS).

Dzięki nowym przepisom ograniczona będzie możliwośćwywierania wpływu na zarządcę infrastruktury przez przewoźników kolejowych lubpodmioty sprawujące nad nimi kontrolę. Zakazane będzie łączenie określonychfunkcji lub zajmowanie stanowisk jednocześnie u zarządcy infrastrukturykolejowej i przewoźnika kolejowego. Ograniczona zostanie ponadto możliwośćzlecania zadań zarządcy infrastruktury innym podmiotom – wskazał resort.

Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz wzajemnego udzielaniapożyczek między zarządcą infrastruktury a przewoźnikiem.

Nowe przepisy wprowadzają też możliwość prowadzenianegocjacji w zakresie opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej orazobowiązek współpracy i informowania innych zarządców infrastruktury, jeśliwystąpią zakłócenia, które mogą mieć wpływ na ruch transgraniczny.Zaproponowano też zmiany w zakresie monitorowania punktualności oraz rekompensatz powodu opóźnienia pociągu.

Dzięki noweli UTK będzie sprawować nadzór nad negocjacjami,których przedmiotem są opłaty za dostęp do infrastruktury oraz nad zawieraniemi wykonywaniem umowy dotyczącej współpracy zarządcy infrastruktury iprzewoźnika.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po dwóch miesiącach odogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zacznąobowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia.


Komentarze