Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Od 2025 do 2027 roku bez dalekobieżnej średnicy w Warszawie, cały ruch przez dworzec Gdański

inforail
12.08.2023 10:45
0 Komentarzy

PKP PLK złożyła do Prezesa UTK wniosek o wyrażenie zgody na uprzywilejowanie odcinka Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia. To fragment linii kolejowej nr 448 dla przewozów wojewódzkich.

Ma ona obowiązywać na cały okres modernizacji linii kolejowej nr 2, począwszy od rocznego Rozkładu Jazdy 2024/2025.

Wniosek

Wniosek złożono w trybie art. 29b ustawy o transporcie kolejowym. Zgodnie z przepisami zarządca infrastruktury kolejowej, po konsultacji z zainteresowanymi stronami może wskazać odcinki linii, na których określony rodzaj przewozów będzie uprzywilejowany. Warunkiem takiego wyznaczenia jest również zapewnienie dla pozostałych pociągów tras alternatywnych. To też zapewnienie możliwości wykorzystania pozostałej zdolności przepustowej przez pozostałe pociągi oraz uzyskanie zgody Prezesa UTK.

W związku z planowaną modernizacją linii kolejowej nr 2 i przewidzianą całkowitą przerwą w ruchu pociągów na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia w okresie od czerwca 2025 r. do września 2027 r., zdaniem PKP PLK zasadne będzie skierowanie ruchu dalekobieżnego na trasy alternatywne przez stację Warszawa Gdańska. Ma ona pełnić rolę stacji zastępczej za stacje Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia.

Stacja Warszawa Zachodnia

PKP PLK przeprowadziła konsultacje z zainteresowanymi przewoźnikami kolejowymi. Zamierza udostępniać pozostałą wolną zdolność przepustową – jeśli będzie dostępna – na linii  448 dla pozostałych pociągów. Deklaruje też zapewnienie tras alternatywnych dla pozostałych pociągów. Zasady przydzielania zdolności przepustowej oraz organizacji ruchu proponowane przez PKP PLK dostępne są w załączonym pliku.

Prezes UTK prowadzi obecnie postępowanie administracyjne w sprawie wyrażenia zgody na opisane rozwiązanie. Z uwagi na skalę i charakter zmian, jakie będą miały miejsce w Warszawskim Węźle Kolejowym, Prezes UTK postanowił skonsultować proponowane przez PKP PLK rozwiązania z przedstawicielami rynku kolejowego.

Komentarze