Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Koniec przebudowy stacji kolejowej w Oświęcimiu

inforail
12.10.2023 10:45
0 Komentarzy

Zakończyła się przebudowa stacji kolejowej w Oświęcimiu. Jak ocenił w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, dzięki tej inwestycji można mówić o likwidacji wykluczenia komunikacyjnego zachodniej części województwa małopolskiego.

Adamczyk powiedział, że finisz modernizacji w Oświęcimiu oznacza poprawę nie tylko na linii kolejowej Czechowice-Dziedzice – Oświęcim – Trzebinia, ale także Czechowice-Dziedzice – Oświęcim – Spytkowice – Zator – Skawina – Kraków.

System a nie jedna inwestyca

„Mówimy tu o całym systemie kolejowym, a nie tylko o jednej inwestycji” – wskazał. „Dzięki tej inwestycji można mówić o likwidacji po części wykluczenia komunikacyjnego zachodniej części województwa małopolskiego” – podkreślił minister na stacji w Oświęcimiu.

Szef resortu infrastruktury mówiąc o prowadzonej w Polsce modernizacji kolei wskazał, że „to ponad 1 tys. dworców i stacji kolejowych, ponad 200 nowych przystanków”. Podkreślił, że w parze z tym idzie „polityka taborowa” i zapowiedział, że będzie więcej pociągów, bo przybywa pasażerów. „360 mln pasażerów w ubiegłym roku (…) to absolutny rekord w odniesieniu do ostatnich 20 lat” – podał.

Zakończyła się przebudowa stacji kolejowej w Oświęcimiu.
Stacja Oświęcim/foto: PKP PLK

Minister Adamczyk zaznaczył, że koszt modernizacji całej linii to ponad 1 mld zł. „Inwestycja została wsparta środkami europejskim” – dodał.

Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych na trasie z Trzebini do Czechowic-Dziedzic polegały m.in. na przebudowie stacji i przystanków. Efekt prac to krótsze podróże z Małopolski na Śląsk. Pociągi pasażerskie mogą rozwinąć prędkość 120 km na godzinę, a towarowe – 80 km na godzinę.

Modernizacja stacji w Oświęcimiu ruszyła latem ubiegłego roku. Powstały miedzy innymi nowe perony oraz przejście podziemne z windami. Prace objęły tory, sieć trakcyjną, urządzenia telekomunikacyjne i sterowania ruchem kolejowym. A także drogi i dojścia w obrębie stacji oraz odwodnienie. W latach 2018-2020 PKP wybudowało nowy dworzec. (PAP)

Komentarze