Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dwa nowe przystanki dla Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

inforail
18.07.2024 12:45
0 Komentarzy

Dwa nowe przystanki Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej – Szczecin Łasztownia i Szczecin Dunikowo – zostały udostępnione podróżnym. Obecnie oddanych jest 22 z 40 przystanków, które wchodzą w skład SKM.

Przystanek Szczecin Łasztownia (linia kolejowa nr 273 Wrocław – Szczecin) powstał przy ulicy Heyki, a przystanek Szczecin Dunikowo (linia kolejowa nr 351 Poznań – Szczecin) w pobliżu ulic Kobaltowej oraz Owsianej. To okolice strefy ekonomicznej.

Spis treści:

  1. Gdzie dokładnie zlokalizowane są nowe przystanki Szczecin Łasztownia i Szczecin Dunikowo oraz jakie udogodnienia zostały na nich wprowadzone dla podróżnych?
  2. Jakie są cele Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i w jaki sposób realizacja projektu ma wpłynąć na komunikację między centrum Szczecina a okolicznymi miastami?
  3. Jakie prace są obecnie prowadzone na linii kolejowej nr 406 w kierunku Polic i kiedy planowane jest zakończenie modernizacji tej linii?
Dwa nowe przystanki Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej – Szczecin Łasztownia i Szczecin Dunikowo – zostały udostępnione podróżnym. Obecnie oddanych jest 22 z 40 przystanków, które wchodzą w skład SKM.
Nowy przystanek w Szczecinie/foto: PKP PLK

Co na przystankach?

W ramach inwestycji na peronach powstały m.in. wiaty, ławki oraz energooszczędne oświetlenie LED. Na przystanku Szczecin Dunikowo jest bezpieczne przejście pod torami, a osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mogą korzystać z pochylni i ścieżek naprowadzających. Na przystanku Szczecin Łasztownia zamontowano dwie windy.

„Miejmy świadomość, jaki to jest złożony i trudny projekt dziesięciu partnerów. Realizowany jest na 118 km linii kolejowych i przy 40 przystankach. Każde z nich to odrębna budowa. Skoordynowanie tych prac, zadań, najpierw w czasie projektowania, a później w czasie realizacji to ogromne wyzwanie” – powiedział dyr. biura Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Roman Walaszkowski.

„Jesteśmy w momencie, w którym kończymy oddawanie infrastruktury do użytku mieszkańców na trzech liniach: w kierunku Goleniowa, Stargardu i Gryfina” – dodał.

Na liniach kolejowych w stronę Gryfina, Stargardu oraz Goleniowa można korzystaćz dwóch przebudowanych peronów na stacji w Gryfinie, peronów na stacji Szczecin Podjuchy, peronu nr 1 na stacji Daleszewo, peronu nr 2 na przystanku Czepino oraz z nowych przystanków: Goleniów Park Przemysłowy, Szczecin Żydowce oraz Szczecin Trzebusz.

„Celem Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej jest stworzenie osi łączącej centrum Szczecina z okolicznymi miastami sąsiedzkimi. Dbamy o każdego pasażera, dlatego na przystanku Szczecin Łasztownia zamontowaliśmy windy, a na przystanku Szczecin Dunikowo pasażerowie mogą korzystać z pochylni, które ułatwią poruszanie się wszystkim korzystającym z kolei” – poinformowała zastępca dyr. Regionu Zachodniego CRI PKP PLK Agata Lewandowska.

Całość SKM to 40 przystanków. Oddanych jest obecnie 22, kolejne 18 – na linii 406 (kierunek Police).

Na linii kolejowej nr 406 w stronę Polic wykonawca prowadzi prace torowe na odcinkach Szczecin Pomorzany – Szczecin Turzyn, Szczecin Turzyn – Szczecin Niebuszewo, Szczecin Niebuszewo – Szczecin Gocław oraz Szczecin Skolwin – Police. Prowadzone są również prace przy budowie peronów w lokalizacjach: Szczecin Pomorzany, Cmentarz Centralny, Szczecin Turzyn, Szczecin Żelechowa, Szczecin Drzetowo, Szczecin Golęcino, Szczecin Skolwin, Szczecin Skolwin Północny oraz Police.

Zakończenie zasadniczych prac na linii kolejowej nr 406, w ramach zadania „Modernizacja linii kolejowej nr 406 na odcinku Szczecin Główny – Police”, planowane jest do końca 2025 roku. Zakończenie inwestycji, wraz z uzyskaniem wymaganych decyzji i pozwoleń, planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego półrocza 2026 roku.(PAP)

Komentarze