ZTM Warszawa i Mobilis o efektywności komunikacji
Zgodnie znajnowszym Barometrem Warszawskim, rekordowy odsetek mieszkańców stolicy (aż89%) ocenia funkcjonowanie komunikacji miejskiej dobrze lub bardzo dobrze. Nataką opinię wpływa przede wszystkim przekonanie warszawiaków o stałej poprawiejakości transportu zbiorowego w mieście. Zokazji Międzynarodowego DniaBez Samochodu, Zarząd Transportu Miejskiego oraz największy prywatny przewoźnikw stolicy, Mobilis, promują wspólnie komunikację autobusową i prezentują jejefektywność.
Zgodnie z szacunkami ZTM, wszystkimi pojazdami komunikacji publicznej wWarszawie podróżuje obecnie ponad miliard pasażerów rocznie. Oprócz dwóch liniimetra, tramwajów, SKM, pociągów czy rowerów miejskich, warszawiacy chętnie korzystająz rozwiniętej siatki połączeń autobusowych. Biorąc pod uwagę pracę przewozową(liczbę wozokilometrów), pojazdy te mają obecnie największy udział w komunikacjizbiorowej w Warszawie (51 proc.) Dzięki systematycznemu wprowadzaniu buspasóworaz uruchamianiu parkingów typu P+R, korzystanie z komunikacji autobusowej wWarszawie jest bezpieczne, sprawne i efektywne.
Mniej samochodów to mniej stresu, spalin ikorków
Przeprowadzone w 2015 r. Warszawskie Badanie Ruchu wykazało,że jednym samochodem porusza się po warszawskich ulicach średnio 1,3 osoby. W dwóch autobusach(9-metrowym i 18-metrowym) zmieści się tyle osób, ile zwykle podróżuje poWarszawie ponad 140 samochodami. Podróżowanie komunikacją miejską to równieżwybór zdecydowanie bardziej ekologiczny. Samochód ze średnią liczbą pasażerów1,3 emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę, natomiast nowy autobus zsilnikiem wysokoprężnym, którym jedzie średnio 80 osób ? 0,006 g/km tlenkuwęgla na osobę. Efektywność i ekologiczność komunikacji miejskiej ZTM iprzedstawiciele Mobilis zobrazowali eksperymentem z udziałem 100 kierowców,którzy na parkingu P+R Połczyńska wysiedli ze swoich samochodów i przesiedli się do dwóch autobusów z nowego taboru Mobilis.
Parkuj i przesiądź się do komunikacji
Napopularność komunikacji publicznej wpływa nie tylko jakość i nowoczesność taboru autobusowego, ale również siećparkingów typu Parkuj i Jedź, które funkcjonują w Warszawie już od 2007roku. Czternaście obiektów oferuje ponad 4,2 tys. miejsc parkingowych, a ich średniezapełnienie dochodzi do 80 proc.
„Doświadczeniawielu miast wskazują, że promocja transportu zbiorowego w większym stopniuprzyczynia się do ograniczenia korków niż budowa nowych dróg czy mostów. Taidea jest wcielana w życie również w Warszawie” ? podsumowujeKatarzyna Strzegowska, Zastępca Dyrektora ZTM w Warszawie.
„Ważnymelementem systemu zrównoważonej i inteligentnej komunikacji miejskiej są parkingitypu Parkuj i Jedź. Znajdują się one przede wszystkim w sąsiedztwie głównychwęzłów przesiadkowych ? przy stacjach metra i kolejowych. Kierowcy mogądojechać samochodem do parkingu, zostawić auto i kontynuować podróż komunikacjąmiejską. W taki sposób możemy realnie wpłynąć na ograniczenie liczby samochodówwjeżdżających do centrum miasta” ? dodaje Katarzyna Strzegowska.
Do podróżowania komunikacją miejskązachęca nowy tabor
Warszawiacypodróżujący komunikacją autobusową przyzwyczaili się już do rosnącego komfortupodróży, który zwiększa się m.in. dzięki inwestycjom w nowy tabor. Kursujące powarszawskich ulicach pojazdy są coraz nowsze i posiadają coraz więcejudogodnień dla pasażerów. Średni wiek autobusów, które przewożą pasażerów wWarszawie, skrócony został z 10,8 roku (2006 r.) do 6,66 roku (2015 r.). Podkoniec lipca 2016 r. na warszawskie ulice wyjechało 100 fabrycznie nowych, praktycznienieemitujących spalin autobusów Mobilis, największego niezależnego operatorakomunikacji miejskiej w stolicy.
„Z okazji Dnia Bez Samochodu chcemy wspólniepokazać, że autobusy w mieście są dużo bardziej efektywnym i ekologicznymśrodkiem transportu niż samochód osobowy. Poruszanie się autobusem jest tańsze,bezpieczniejsze i szybsze dla pasażerów, a także pozwala uzyskać znaczneoszczędności dla miasta liczone w rachunku ciągnionym, tj. uwzględniającymwszystkie czynniki kosztotwórcze, poczynając od straty czasu spędzonego wkorkach, aż po koszty związane z zanieczyszczaniem środowiska ? powiedziałDariusz Załuska, Prezes Zarządu Mobilis Sp. z o.o.
„Cieszymysię, że wraz z nowym taborem możemy zaoferować pasażerom bardzo wysoki komfortpodróży. Autobusy z naszego najnowszego taboru mają szereg udogodnień:klimatyzację, monitoring, biletomaty, ekrany LCD z informacją pasażerskąoraz system głosowego zapowiadania przystanków, napisy w alfabecie Braille'a. Jakwiemy, zawsze bardzo istotnym elementem realizowania usługi transportowej jestaspekt ludzki, dlatego również dokładamy wszelkich starań, by nasi kierowcy zostaliwszechstronne przeszkoleni, w tym również w zakresie kontaktu z pasażerami”? dodaje Dariusz Załuska.
Zakochaj się w Warszawie komunikacyjnej ? już dziś
Wyposażeniewarszawskich autobusów zmieniało się z biegiem lat. Od 2013 roku wszystkiepojazdy dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz podróżujących zwózkami dziecięcymi. Pierwszeniskopodłogowe autobusy pojawiły się na warszawskich ulicach w 1994 roku.Obecnie to już standard, czego przykładem są nowe Mercedes Conecto G.
„Cieszymysię, że mieszkańcy Warszawy i odwiedzający Warszawę mogą jeździćnowoczesnymi, komfortowymi i przede wszystkim bezpiecznymi autobusami. Autobusymarki Mercedes-Benz są optymalnym rozwiązaniem dla pasażerów, w tym osób oograniczonej mobilności, kierowców oraz operatora. Pojazdy te posiadają ponadtoinnowacyjny moduł rekuperacyjny, dzięki któremu znacznie obniżone zostajezużycie paliwa, a tym samym emisje, czyli obciążenie środowiska naturalnego”? podkreśla Antonio Cavotta, PrezesZarządu EvoBus Polska.
Kluczową rolę odgrywa również sprawny system monitoringu, który istotnie zwiększapoziom bezpieczeństwa w pojazdach. Warunek ten spełnia już niemal trzy czwarte autobusów(72,14%) kursujących po warszawskich ulicach.
„W pojazdach Solaris Alpino system monitoringuskłada się aż z 7 kamer, które rejestrują obraz zarówno z przestrzenipasażerskiej, ale także z kabiny kierowcy. Monitorują wszystko, co dzieje się przedautobusem, za nim i z boku. Co równie istotne, pojazdy te spełniają najbardziejrestrykcyjne normy emisji spalin. Tym samym są niezwykle przyjazne dlaśrodowiska i w istotny sposób przyczyniają się do poprawy jakości życia wnaszych miastach” ? tłumaczy Krzysztof Musiał, Regionalny DyrektorSprzedaży w Solaris Bus & Coach.
Współczesne autobusyto także multimedia, zaawansowane technologie i systemy, ułatwiającelokalizację taboru oraz wyświetlanie informacji pasażerskiej.
„W obszarze systemów informacji pasażerskiejdokonał się olbrzymi skok jakościowy. Pamiętamy czasy, gdy autobusy jeździły zinformacją o numerze i kierunku jazdy na zwykłych planszach. Produkcjępierwszych elektronicznych tablic informacyjnych rozpoczęliśmy ok. 27 lat temu.W nasze najnowocześniejsze rozwiązania wyposażyliśmy 108 nowych autobusówMobilis, które od ponad miesiąca kursują po ulicach Warszawy” ? tłumaczy Anetta Knitter, Prezes ZakładuElektronicznego SiMS, który jest dostawcą systemów dynamicznej informacjipasażerskiej.
Z kart historii ? Ikarus iJelcz „ogórek”
Do 1978r. warszawskakomunikacja miejska oparta była na popularnych „ogórkach”, czyli kultowych autobusachmarki Jelcz. Ich następcą i jednocześnie najdłużej eksploatowanym w stolicy modelempojazdu był symboliczny już Ikarus 280, którym na dobre przestaliśmy jeździć w2013 r. Ogromny wzrost w zakresie długości linii i liczby pojazdów miał miejscem.in. w przypadku autobusowej komunikacji nocnej. W ciągu 20 lat długość liniinocnych wzrosła ponad 2,5-krotnie: z 319,1 km w 1995 roku do 833,8 km wpaździerniku 2015 roku. Liczba autobusów przeznaczonych do obsługi komunikacjinocnej zwiększyła się z 57 w 1995 roku do 99 w 2015 roku.
„
Komentarze