Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZKM Iława ma kolejne autobusy elektryczne. Polska premiera MAXI Zonsonów

infobus
10.02.2024 09:05
0 Komentarzy

Pod koniec grudnia 2023 r. flotę Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie wzmocniły dwa fabrycznie nowe autobusy elektryczne marki Zonson / Granton.

To kolejne po Ciechanowie pojazdy chińskiego producenta w Polsce, natomiast o ile mazowieckie elektrobusy należą do kategorii MIDI, tak najnowsze nabytki ZKM to już konstrukcje 12-metrowe. Tym samym ZKM Iława posiada już całkiem pokaźną liczbą e-busów z Chin. Przypomnijmy, że wcześniej spółka nabyła – od firmy Busnex Poland – dwa e-busy Yutong E8.

Kolejne dwa

O zamówieniu na zakup autobusów elektrycznych zorganizowanym przez Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie pisaliśmy  już wcześniej w Infobusie. W przetargowym finale Zonson (reprezentowany przez MMI) pokonał zarówno Yutonga, jak i markę Ikarus, oferując cenę 4.912.620 PLN brutto za dwa e-busy, co daje jednostkową cenę za autobus Zonson na poziomie 1.997.000 PLN netto. Dodajmy, że ten kontrakt zrealizowany został jeszcze w ramach unijnego projektu „Zrównoważony rozwój komunikacji publicznej w Iławie ” w ramach Regionalnego Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Z podobnego źródła miasto zakupiło dwa elektrobusy Yutong E8, które są od 2022 roku eksploatowane liniowo.

Z kolei zadanie przetargowe na dostawę ładowarki wygrała spółka Elektrometal  z Cieszyna na sumę 174.906,00 PLN brutto.

Przekazane Zonsony mieszczą 82 pasażerów i dysponują bateriami o pojemności 385 kWh każdy. To przekłada się na zasięg ok. 200 km. Takie przynajmniej są zapewnienia polskiego przedstawiciela. Pojazdy aktualnie są uzbrajane w polskie komponenty, takie jak biletomaty oraz oklejane logotypami miasta i ZKM. Zakłada się, że na dniach powinny wyruszyć na iławskie linie.

Jeden z nowych autobusów ZKM Iława (Fot. Mateusz Partyga)
Jeden z nowych autobusów ZKM Iława (Fot. Mateusz Partyga)

-„Założenie jest takie, aby już w lutym zaczęły swoją normalną pracę i ruszyły w miasto” – przekazał portalowi „Infoiława.pl” prezes ZKM Iława Maciej Jaszczuk, który kieruje zakładem od początku 2023 r. w ramach trzyletniego kontraktu menadżerskiego. Na stanowisku prezesa ZKM zastąpił Romana Smolińskiego, który przeszedł na emeryturę.

Iławski standard

Poszukiwane parametry dwóch kolejnych elektrobusów dla Iławy były następujące:

  • długość od 11 m do 12,30 m
  • wysokość całkowita maks. 3,5 m wraz z klimatyzacją szerokość 2,5 – 2,55 m
  • liczba miejsc do przewozu pasażerów ogółem: min. 70, w tym 20-25 miejsc siedzących pasażerskich (bez kierowcy).
  • liczba drzwi pasażerskich – trzy – w układzie 2-2-2.
  • autobus niskopodłogowy, bez stopni wejściowych we wszystkich drzwiach konstrukcja pojazdu i zastosowane rozwiązania mają gwarantować co najmniej 10 lat eksploatacji przy założeniu średnio 70.000 km rocznego przebiegu.
Jeden z nowych autobusów ZKM Iława (Fot. Mateusz Partyga)
Jeden z nowych autobusów ZKM Iława (Fot. Mateusz Partyga)

  • silnik/silniki o napędzie elektrycznym – umieszczone centralnie lub silnik elektryczny umieszczony przy osi napędowej o sumarycznej mocy szczytowej min. 160 kW, umożliwiające osiąganie przez pojazd obciążony w dopuszczalnego maksymalnego ciężaru całkowitego zmiany prędkości od 0 do 60 km w czasie 28 sekund, zmiany prędkości od 0 do 40 km/h w czasie 15 sekund, zmiany prędkości od 0 do 20 km/h w czasie 6 sekund.
  • bateria trakcyjna – o minimalnej pojemności 220 kWh, pozwalająca na wykonanie trasy o długości minimum 150 km w warunkach przy maksymalnym wykorzystaniu urządzeń grzewczych zimą oraz klimatyzacji latem oraz przy pełnym obciążeniu.
  • zużycie energii elektrycznej wg testu E SORT 2 nie większe jak 100kWh/100 km. ładowanie akumulatorów w systemie Plug-in z wtyczką COMBO2 za pomocą dwufunkcyjnej ładowarki zewnętrznej. Moc ładowarki będzie nie większa niż 80 kW, a czas ładowania nie dłuższy niż 6 godzin.
Jeden z nowych autobusów ZKM Iława (Fot. Mateusz Partyga)
Jeden z nowych autobusów ZKM Iława (Fot. Mateusz Partyga)

Komentarze