Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zielona Góra po elektrycznych testach

infobus
06.11.2014 22:08
0 Komentarzy

Zakończyły się 9 dniowe testy autobusu elektrycznego Solaris Urbino 12 electric w MZK Zielona Góra. Pojazd sprawdził się w miejskim ruchu i wypadł zacznie lepiej jego mniejszy poprzednik (Urbino 8,9). Także kierowcy nie szczędzą pochwał 12-metrowemu elektrobusowi. –„Świetnie się nim jeździ –opowiada kierowca Jacek Newelski. To on „przyprowadził”Solarisa z fabryki producenta w Bolechowie za Poznaniem. To ok. 170 km od Zielonej Góry. Napędzany prądem autobus nie miał problemów z pokonaniem tej odległości. Pewnie mógłby jeszcze pojechać ze 100 km bez ładowania. –„Ma blokadę i nie można jechać szybciej niż 65 km/h –uśmiecha się J. Newelski. –Gładziutko sunie po autostradzie. Jak rusza ma niesamowite przyspieszenie. Akumulatory wyczerpały się w 60-70 procentach. Czyli, bez ładowania spokojnie mógłby jeszcze przejechać kilkadziesiąt kilometrów. Może 100.”Takie optymistyczne opinie to dobry start przed zapowiadaną elektryczną rewolucją w Zielonej Górze. Z pierwszych analiz wynika, że zasięg elektrycznego pojazdu zależał m.in. od warunków atmosferycznych. Przy kiepskiej pogodzie wynosił minimum 120 km, natomiast przy dobrej –maksymalnie 160 km. Jak się okazuje dla MZK to i tak za dużo. –„My planujemy, by baterie wystarczały na ok. 80-100 km”–tłumaczy Barbara Langner, dyrektor MZK Zielona Góra. –W tym modelu akumulatory ważą ok. dwóch ton. To bardzo dużo. Wolimy żeby ich było mniej, dzięki czemu autobus zabierze więcej pasażerów.”Wynik zużycia prądu przez elektrobus w Zielonej Górze zależały również od tego, kto siedział za kierownicą i jaką stosował technikę jazdy. To stawia przed producentami autobusów jeszcze jedno nowe wyzwanie –trening elektrycznej jazdy. Podsumowując –uzyskane wyniki przez MZK potwierdzają konieczność przeprowadzania podobnych i to jak najszerszych testów przez zainteresowane miasta, aby jeszcze przed ogłoszeniem specyfikacji przetargowej dokładnie wiedzieć, co chce się kupić.

 Solaris Urbino 12 electric w Zielonej Górze
Testowa wizyta elektrycznego autobusu to przygotowania, do wielkiego projektu przestawienia komunikacji miejskiej w Zielonej Górze na tabor elektryczny. –„To pierwsze miasto w Polsce, które chce załatwić ten problem kompleksowo i przestawić cały tabor na pojazdy elektryczne. Większość miast raczej myśli tylko o takiej komunikacji w śródmieściu –mówi Zbigniew Kowalski, przedstawiciel Solarisa. – Z tego, co się orientujemy jesteśmy jedynym miastem w Europie, które chce taki projekt zrealizować”–dodaje wiceprezydent Dariusz Lesicki. Zielonogórski projekt zakłada wymianę całego taboru na nowoczesne autobusy elektryczne, modernizację zajezdni MZK i budowę centrum przesiadkowego nieopodal dworca PKP. W sumie ma to kosztować ok. 300 mln zł. Większość tych wydatków ma sfinansować Unia Europejska w ramach gospodarki niskoemisyjnej. A jednym z jej elementów jest niskoemisyjny transport. Polska chce na ten program przeznaczyć miliardy złotych, głownie na remonty i budowę linii tramwajowych oraz na zakup nowego taboru. W Zielonej Górze tramwajów nie ma. Nie ma też trolejbusów. Mogą być jednak elektryczne autobusy.
Prezydent Janusz Kubicki oraz Barbara Langner, dyrektor MZK Zielona Góra
– „Jestem pewien, że uda się nam ten projekt zrealizować. Myślę, że zaczniemy go w roku 2015-16. Na razie czekamy, bo generalnie wszystkie projekty proponowane przez Polskę, również te regionalne muszą zyskać akceptację Brukseli. To powinno nastąpić w ciągu kilku miesięcy –tłumaczy prezydent Janusz Kubicki. –Już niedługo zielonogórzanie będą mogli korzystać z ekologicznych, elektrycznych autobusów. Można wręcz powiedzieć, że przebieramy już nogami, żeby móc je kupić. Żeby były jak najszybciej.”Dzisiaj po Zielonej Górze jeździ 66 autobusów. Po połączeniu miasta z gmina, od 1 stycznia 2015 r. liczba połączeń wzrośnie o ok. 18%, dlatego MZK planuje wydzierżawienie pięciu kolejnych autobusów. Tych elektrycznych będzie 90. Całkiem nowych, prosto z fabryki. Aby w pełni skorzystać z unijnych funduszy została podjęta uchowała o przekształceniu MZK z zakładu budżetowego w spółką handlową. Ma to nastąpić w czerwcu 2015 r. Jak widać operacja „elektryczna Zielona Góra”ruszyła i wszyscy teraz czekają na otwarcie naboru wniosków do lubuskiego RPO.

Komentarze