Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ze Starachowic na Węgry: 164 gazowe autobusy MAN

infobus
31.03.2022 09:00
0 Komentarzy

Jeszcze w tym roku węgierski państwowy przewoźnik Volánbusz odbierze gigantyczną partię nowoczesnych i ekologicznych autobusów marki MAN.

Kontrakt opiewa na łącznie 164 nowe autobusy Lion’s City 12G na sprężony gaz ziemny (CNG), które zostaną wyprodukowane w zakładzie MAN Bus Starachowice.

Kilka miast

Przypomnijmy, że latem 2021 roku Volánbusz ogłosił dwa przetargi na zakup 164 nowych autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Najkorzystniejszą ofertę w obu tych zamówieniach przedstawiła firma MAN Kamion és Busz Kereskedelmi Kft.

Zgodnie z podpisaną 28 lutego umową, MAN wzmocni flotę węgierskiej firmy transportowej o niskopodłogowe, dwuosiowe, pojazdy Lion’s City 12G. Wszystkie pojazdy będą napędzane silnikami CNG z normą Euro 6. Zdaniem przewoźnika, sprężony gaz ziemny powoduje niższą emisję CO2 i sadzy w porównaniu z paliwami konwencjonalnymi. Ponadto silniki gazowe pracują znacznie ciszej niż ich wysokoprężne odpowiedniki, co zmniejsza emisję hałasu.

  • 164 autobusy powiększą flotę Volánbus jeszcze w 2022 roku, w tym:
  • 75 szt. trafi Budapesztu, do obsługi aglomeracyjnych linii;
  • 10 szt. do Szeged (start od końca lata);
  • 40 szt. do Szolnok (start wrzesień)
  • 39 szt. do Zalaegerszeg (start wrzesień)

Wartość netto zakupu 75 nowych autobusów dla Budapesztu to około 6,9 miliarda HUF netto (ok. 87.630.000,00 PLN netto), a wartość netto 10 pojazdów na rynku w Szeged to prawie 920 milionów HUF netto (ok. 11.684.000,00 PLN netto, co daje jednostkową cenę węgierskiego Lion’s City 12G na poziomie 1.168.000 PLN netto). Kontrakty dla Szolnok i Zalaegerszegtoi odpowiednio 3,67 mld HUF netto i 3,58 mld HUF netto.

Węgierski standard

Volánbusz zamówił pojazdy w dwóch wersjach:

  • miejskiej (dla Budapesztu i Szeged), gdzie każdy z klimatyzowanych autobusów będzie mógł przewieźć 106 pasażerów i ma 27 miejsc siedzących. Dla wygody pasażerów przewidziano Wi-Fi i złącza USB, a także pokładowy system informacji pasażerskiej i monitoring.
  • w wersji podmiejskiej – (dla Szolnok i Zalaegerszeg), gdzie autobusy będą mieć 35 miejsc, a łączna pojemność to 93 pasażerów. Oczywiście pojazdy te są również dostępne dla wózków inwalidzkich, wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych, a także są wyposażone w klimatyzację, przygotowanie do Wi-Fi, złącza USB, informacje dla pasażerów i system kamer.

Budową infrastruktury tankowania nowych autobusów zajmuje się partner konsorcjum firmy transportowej – spółka Mobiliti Volánbusz Kft., czyli podobnie jak w przypadku autobusów elektrycznych,

Flotowa wymiana

Zdaniem Balázsa Fürjesa, sekretarza stanu ds. rozwoju Budapesztu i Aglomeracji Budapesztańskiej, nowe autobusy będą przewozić około 300 000 pasażerów tygodniowo m.in. w II. i XII. dzielnicy oraz w aglomeracji. Tym samym  – wraz z 40 pojazdami elektrycznymi Mercedes-Benz eCitaro, które pojawiły się w zeszłym roku w stolicy Węgier – w budapesztańskiej aglomeracji będą jeździły wyłącznie autobusy solo (klasy MAXI) z napędem alternatywnym. Nieźle.

W ciągu ostatnich 12 lat, dzięki wsparciu węgierskiego rządu, flota transportowa stolicy została wzmocniona o 1100 pojazdów, w tym:

  • 73 tramwaje,
  • 74 pociągi metra,
  • 57 trolejbusów,
  • ponad 900 autobusów
  • 103 podmiejskie szynobusy.

Do tego powstała 4. linia metra, a linia nr 3 jest modernizowana przy wsparciu rządowym w wysokości 200 miliardów HUF.

Sam Volánbusz – dzięki zainicjowanemu w 2018 roku programu odmładzania floty – zakupił do końca 2021 roku 1700 nowych autobusów. W tym roku firma planuje zakup kolejnych 1000 szt., w tym pojazdy elektryczne.  W ramach programu Green Bus zakończono 7 przetargów na zakup 100 elektrobusów – o czym pisaliśmy TUTAJ. Dzięki tej inwestycji 6 pierwszych ebusów będzie jeździć w Egerze, 10 w Szolnok, 8 w Szeged i kolejnych 40 w aglomeracji Budapesztu.

W wyniku tego całego procesu, do końca 2022 roku 40 procent całego taboru zostanie wymienione, a średni wiek floty Volánbusz spadnie do ok. 8 lat.

Komentarze