Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ze Starachowic do Europy: 700 autobusów elektrycznych

infobus
06.04.2022 12:00
0 Komentarzy

Łącznie od momentu wejścia do sprzedaży autobusów elektrycznych MAN Lion’s City E zamówiono już ponad 700 takich pojazdów. Wszystkie zostały lub zostaną wyprodukowane w fabryce w Starachowicach.

Tym samym jak podaje producent, MAN ma trzecie miejsce w Niemczech pod względem sprzedaży elektrobusów w 2021 r.

Elektryczna połowa w 2025

W 2021 roku Lion’s City E miał około 5,5 procent udziału w całej sprzedaży ponad 2400 autobusów miejskich MAN w Europie.

-„Naszym celem jest wprowadzenie jeszcze większej liczby autobusów elektrycznych: do 2025 r. połowa naszych nowych autobusów miejskich będzie napędzana alternatywnie. Spodziewamy się, że już pięć lat później – w 2030 r. – 90 procent wszystkich autobusów miejskich MAN będzie zasilanych bateryjnie – powiedział Rudi Kuchta, szef działu autobusów w MAN Truck & Bus.

Te prognozy zaczynają się już sprawdzać. Oprócz zamówiweń z Hamburga na 53 e-busy, w tym firma Hamburger Hochbahn po raz pierwszy zamówiła autobusy MAN Lion’s City 18 E (18). Pierwsze egzemplarze zostaną dostarczone jeszcze w tym roku.

Drugie zamówienie z Hamburga pochodzi od Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH, która tym samym po raz trzeci zdecydowała się na MAN Lion’s City E, w tym 30 pojazdów solo i 6 szt. przegubowych. Dostawa pierwszych autobusów zaplanowana jest także na ten rok.

A to nie koniec hamburskich kontraktów. 1 kwietnia niemiecki minister transportu Volker Wissing (FDP) przekazał informacje o dodatkowym wsparciu finansowym dla Hamburga. Przekazane fundusze pozwolą na zakup łącznie 472 e-busów (solo + przegubowce) oraz około 700 stacji ładowania, które zlokalizowane zostaną w zajezdniach dwóch firm transportowych Hochbahn i VHH, w tym:

  • Hochbahn Hamburg kupi z rządową dotacją 289 autobusów bezemisyjnych (194 pojedyncze i 90 przegubowych oraz 5 autobusów na ogniwa paliwowe) oraz 481 stacji ładowania
  • VHH Hamburg kupi 183 e-busy (117 pojedynczych i 57 przegubowych oraz 9 minibusów) plus około 210 stacji ładowania.

Spodziewamy się, że znaczona część z tych pojazdów zostanie wyprodukowana właśnie w MAN Bus Starachowice. Za moment w InfoBusie szerzej opiszemy hamburskie plany.

Norymberga, Zurych, Kopenhaga

Te prognozy zaczynają się już sprawdzać. Oprócz zamówień z Hamburga na 53 e-busy, kolejnym ważnym klientem jest Norymberga, gdzie już we flocie VAG Verkehrs-Aktiengesellschaft Nürnberg działa flota 39 e-busów. Firma początkowo zamówiła 15 sztuk, a następnie w ramach kolejnego zamówienia dokupiła kolejne 13 sztuk Lion’s City 18 E i 11 sztuk Lion’s City 12 E.

Od lutego w Kopenhadze kursują również e-busy MAN, a dokładniej 25 autobusów Lion’s City 12 E jeździ na centralnej trasie autobusowej 7A w Kopenhadze, która rocznie przewozi ponad 4,3 mln pasażerów. Aby transport miejski był jak najbardziej zrównoważony, pojazdy miejskie ładowane są wyłącznie zieloną energią elektryczną. Dwanaście kolejnych elektrycznych lwów zostało również niedawno dostarczonych do firmy Vikingbus w Odder. Oznacza to, że po duńskich drogach jeździ teraz 37 autobusów elektrycznych z logo MAN.

Również w sąsiedniej Szwecji MAN zapewnia zrównoważoną mobilność. Grupa Keolis zamówiła łącznie 75 autobusów MAN Lion’s City 18 E, w tym:

  • 60 elektrycznych przegubowych autobusów MAN pojedzie do Göteborga,
  • 15 MEGA elektryków wzmocni komunikację w Sztokholmie.

Kolejnych 12 pojazdów MAN Lion’s City 18 E będzie wkrótce eksploatowanych w Uppsali w Szwecji. Umowa ramowa z Gamla Uppsala Buss obejmuje opcję na kolejne 65 elektrobusów – 45 z nich Lion’s City 18 E i 20 Lion’s City 12 E solo. Ponadto 22 autobusy Lion’s City E w nadmorskim mieście Malmö w pokazują, jak doskonale radzą sobie z ruchem miejskim w barwach Nobina Sverige AB.

Kolejne miasto to Zurych – od jesieni 2022 roku będzie jeździło łącznie 15 autobusów MAN Lion’s City 12 E.

Dwa elektryki w ofercie

Przypomnijmy, że produkcja seryjna 12-metrowej wersji solo MAN Lion’s City 12 E rozpoczęła się w październiku 2020 roku w zakładzie MAN w Starachowicach. W pełni elektryczny autobus przegubowy Lion’s City 18 E wszedł do produkcji seryjnej w kwietniu 2021 r. Oferuje on miejsce dla 130 pasażerów, a solowy autobus dla 88 pasażerów.

Jeśli chodzi o napęd, MAN opiera się na centralnym silniku tylnej osi (MAXI) lub dwóch centralnych silnikach na drugiej i trzeciej osi (MEGA), co korzystnie wpływa na właściwości jezdne. Energia dla całkowicie elektrycznego układu napędowego pochodzi z akumulatorów na dachu pojazdu. Zdaniem MAN, autobusy elektryczne oferują zasięg do 350 kilometrów w korzystnych warunkach przez cały okres eksploatacji akumulatorów.

Komentarze