Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Z KPO kupimy 1600 zielonych autobusów za 1,1 mld euro!

infobus
30.04.2021 17:00
0 Komentarzy

30 kwietnia Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy.

Dokument liczy niemal 500 stron. Musi go jeszcze zatwierdzić KE. Dla nas najważniejsza jest informacja o zwiększeniu puli na wymianę taboru autobusowego na nisko lub zeroemisyjny do 1,1 mld euro.

Komponent E

Zgodnie z dokumentem w ramach komponentu E „Zielona, inteligentna mobilność” planuje się wydać ponad 6,8 mld euro z dotacji oraz 700 mln euro z pożyczek.

W dokumencie podkreśla się, że środki z tego komponentu mają trafić na rozwój zrównoważonego, bezpiecznego i odpornego systemu transportowego zapewniającego odpowiednią obsługę potrzeb gospodarki i społeczeństwa. Jako cel szczegółowy wskazano, zwiększenie udziału zero i niskoemisyjnego transportu oraz przeciwdziałanie i zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu na środowisko.

W ramach części ogólnej w KPO wymienia się inwestycje w m.in. zero i niskoemisyjny transport zbiorowy (autobusy), linie kolejowe, pasażerski tabor kolejowy, transport intermodalny oraz cyfryzację transportu.

W KPO podkreśla się, że sektor transportowy generuje ok. 25 proc. wszystkich emisji w UE, z czego transport drogowy – 75 proc. całkowitej emisji w transporcie. W Polsce ten odsetek wynosi aż 93 proc.

KPO przewiduje m.in. skierowanie 1 mld 114 mln euro na dokapitalizowanie dedykowanego funduszu, który będzie wspierał kapitałowo lub dłużnie inwestycje firm związane z rozwojem rozwiązań nisko i zeroemisyjnych w zakresie zrównoważonej mobilności i energii.

1600 autobusów

Dokument precyzuje też, że ponad 1,1 mld euro zostanie przeznaczonych na zakup ok. 1600 autobusów napędzanych prądem i wodorem. Pojawia się tutaj pytanie o wcześniej wymieniony tabor niskoemisyjny. Jest czy go nie ma w planie?

Komponent „E” przewiduje ponadto, że blisko 2,4 mld euro w tym 100 mln euro w zakresie zadań wdrażanych przez CPK, będzie skierowana na modernizację ok. 478 km linii kolejowych o znaczeniu krajowym i regionalnym.

Dodatkowo 965 mln euro ma być przeznaczone na zakup nowego taboru. W KPO określono, że 482,5 mln euro ma pójść na dofinansowanie zakupu 38 składów PUSH-PULL, a 482,5 mln euro na tabor regionalny.

W części kolejowych inwestycji 175 mln euro ma trafić na rozwój transportu intermodalnego m.in. na przebudowę i rozbudowę terminali.

W KPO przewiduje się również przekazanie 700 mln euro na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach m.in. poprzez budowę obwodnic, przebudowę skrzyżowań, przejazdów drogowo-kolejowych.

zakup biletów

Komponent „E” zakłada też inwestycje w cyfryzację transportu m.in. poprzez wdrożenie kompleksowego systemu zakupu biletów w kolejowym transporcie pasażerskim, zakup urządzeń ETCS, czy budowę systemów zarządzania ruchem. Na takie projekty chce się przeznaczyć 341 mln euro.

W części pożyczkowej tego komponentu przewiduje się ponadto przekazanie 200 mln euro w ramach konkursów dla samorządów na zakup tramwajów.

Pożyczkowa część komponentu „E” zakłada również przeznaczenie 500 mln euro – także w formie konkursów – na zakup zeroemisyjnych pociągów do przewozów regionalnych.

Krajowy Plan Odbudowy po aktualizacji dostępny jest TUTAJ

Komentarze