Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Z Gniezna do Kraśnika: Autobusowy transfer małych MAN-ów

infobus
23.01.2023 09:02
0 Komentarzy

Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Kraśniku po raz kolejny postawiło na transfer używanych autobusów – tym razem z MPK Gniezno.

4 stycznia do kraśnickiej zajezdni dotarły trzy autobusy MAN A35 NM283F, które do tej pory eksploatowane były przez MPK w Gnieźnie. Rok temu przewoźnik wzmocnił swoją flotę kupując trzy Solarisy Urbino 12, które pozyskano w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 od MZA Warszawa. Autobusy te na tyle dobrze sprawdziły się w eksploatacji (plus okazyjna cena), że jesienią ubiegłego roku dokupiono jeszcze jeden autobus tego typu.

Nowe wyzwania

Autobusowy transfer z Gniezna jest związany z nadchodzącymi nowymi wyzwaniami, jakie czekają MPK Kraśnik, czyli obsługą nowych połączeń na zlecenie Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego Ziemi Kraśnickiej.

-„Połączenia organizowane przez nowy podmiot mają wedle planu ruszyć na początku lutego. Nasza firma ma być największym operatorem nowej sieci, ale nie jedynym” – poinformował Maksym Bratko, dyrektor ds. eksploatacji i rozwoju w MPK Kraśnik.

Ex gnieźnieńskie autobusy, mimo niż nie są fabrycznie nowe cechują się bardzo dobrym stanem zarówno wizualnym jak i technicznym. Wyposażone są min. w miejsce na wózek, przyklęk, rampę dla wózków, światła do jazdy dziennej LED, 3 miejsca dostępne bezpośrednio z poziomu niskiej podłogi oraz dużą liczbę miejsc siedzących. Ponadto dwa z trzech pojazdów posiadają niewielkie układy klimatyzacyjne. Autobusy napędza 280 konny silnik diesla, który zblokowany jest z automatyczną skrzynią biegów niemieckiej marki ZF.

Przypomnijmy, że lubelska firma jest w trakcie przetargu na zakup czterech autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania i szkoleniami, na który pozyskała dotację z „Zielonego Transportu Publicznego”.

-„Dodatkowo w najbliższych dniach planujemy pozyskanie kolejnych autobusów w tym dwóch fabrycznie nowych z silnikami diesla Euro 6 oraz dwóch używanych. Nowo pozyskane pojazdy pozwolą nam na obsłużenie dodatkowych zadań oraz wycofanie najbardziej zużytych i awaryjnych autobusów – dodał Maksym Bratko.

Wojciech Gulczyński, prezes MPK Gniezno i Maksym Bratko, dyrektor ds. eksploatacji w MPK Kraśnik / fot. MPK Kraśnik.

Taborowa wymiana

Niebawem sprowadzone MAN-y zostaną oklejone folią i zyskają barwy miejskie (wizualizacja na zdjęciu poniżej). Wymieniony zostanie także system informacji pasażerskiej, który docelowo będzie składał się z trzech zewnętrznych tablic LED, tablicy wewnętrznej LED oraz systemu głosowej zapowiedzi przystanków. Wszystkie trzy autobusy mogły się pojawić w firmie dzięki dzierżawie. Po 21 miesiącach autobusy zostaną wykupione i staną się pełnoprawną własnością spółki.

22 stycznia zadebiutował pierwszy z trzech sprowadzonych ostatnio MAN-ów A35 – #133. Autobus linie 2,6 oraz 7.

fot. MPK Kraśnik.

Dalsze zmiany

To nie koniec taborowych nowinek z Kraśnika. W związku z zakończeniem okresu umów najmu zarówno wynajęte doraźnie Jelcze M121MI4 Mastero, jak i Autosan Sancity 9LE nie będą więcej kursowały po ulicach. Jelcze już wróciły do MPK Lublin, zaś Autosan odprowadzony zostanie po nadchodzącym długim weekendzie.

Natomiast na dobre w Kraśniku zadomowiły się w Kraśniku warszawskie Solarisy Urbino 12, które pozyskano w ramach Budżetu Obywatelskiego w styczniu 2022 roku. Autobusy zakupiono w okazyjnej cenie, po dobrych doświadczeniach jesienią ubiegłego roku dokupiono jeszcze jeden autobus tego typu.

-„Pojazdy te sprawują się w naszym mieście bardzo dobrze, przez cały rok nie odnotowały żadnej poważnej awarii, są cenione zarówno przez pasażerów – min. za ciepłe wnętrze zimą, przewiewność lub klimatyzację latem oraz przestronność. Kierowcy zaś doceniają je oszkloną kabinę, dodatkową nagrzewnicę oraz zwrotność” – podsumowało MPK Kraśnik.

Komentarze