Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Z Bydgoszczy do Mrągowa. Umowa na dwa elektrobusy od ARP

infobus
09.05.2023 07:49
0 Komentarzy

8 maja Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa podpisał umowę na zakup autobusów elektrycznych, które dostarczy firma ARP E-Vehicles.

Pojazdy zakupione zostaną dzięki dofinansowaniu z rządowego programu Polski Ład i jest to jeden z największych zamówień kontraktów na elektrobus w ramach tego projektu. O przetargu na zakup dwóch MIDI autobusów pisaliśmy w InfoBuse już wcześniej.  

Z Polskiego Ładu

Mrągowo stawia na ekologię i kupuje dwa autobusy elektryczne. 8 maja podpisano umowę na zakup pojazdów, które dostarczy polska firma ARP E-Vehicles Sp. z o.o. To dwa modele Pilea 10E , które będą wykorzystywane na potrzeby obsługi mrągowskiej komunikacji miejskiej. Ich łączny koszt to 4 miliony 305 tysięcy złotych z czego dofinansowanie sięgnęło 3 milionów 655 tysięcy złotych (około 75%) i pochodziło z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

-„Na razie zakupujemy dwa tego typu autobusy, ale w przyszłości chcemy, by komunikacja miejska była obsługiwana tylko i wyłącznie przez pojazdy elektryczne. Postaramy się, by pozyskać kolejne środki na tego typu inwestycje” – powiedział Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa.

Pojazdy wyprodukowane zostaną w Bydgoszczy, a ich przyjazd od Mrągowa zaplanowano na początek przyszłego roku. Podczas uroczystości 8 maja można było dokładnie obejrzeć demonstracyjny model Pilea 10E.

MRĄGOWSKIE ELEKTROBUSY

Zamawiane przez Mrągowo autobusy mają być fabrycznie nowe o długości nadwozia od 8,5 m do 9,5 m i wysokości maksymalne 3,4 m. Wymiana pasażerów odbywać się miała przez dwoje drzwi w układzie 1-2-0. Autobus ma być napędzany silnikiem elektrycznym umieszczonym centralnie lub silnikami elektrycznymi umieszczonymi przy osi napędowej o sumarycznej mocy minimum 160 kW. W układzie napędowym musi być zastosowany system odzyskiwania energii z hamowania i redukcji prędkości jazdy. Energia elektryczna ma być gromadzona w akumulatorach lub super kondensatorach, lub innych urządzeniach pozwalających na efektywne wykorzystanie zgromadzonej w nich energii elektrycznej. Wymagana pojemność magazynów energii elektrycznej to minimum 200 kWh. Ma ona pozwalać na przejechanie co najmniej 240 km na pełnym naładowaniu. Magazyn energii elektrycznej powinien być doładowywany podczas jazdy autobusu energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania (rekuperacja energii). Ładowanie baterii będzie się odbywać poprzez wtyczkę typu plug-in ze standardowej sieci elektrycznej.

W przedziale pasażerskim znajdą się fotele, których szkielety będą wykonane z tworzywa sztucznego. Mają być wyklejone wykładziną tapicerowaną z możliwością łatwego zmywania, demontażu i montażu, która z kolei powinna być odporna na ścieranie i zabrudzenie oraz niepalna.

Stanowisko pracy kierowcy to wydzielona kabina typu półzamkniętego, zamykana na zamek patentowy, z zamykanym okienkiem do sprzedaży biletów, wyposażona w blat lub kołyskę do przyjmowania gotówki, otwory komunikacyjne w szybie drzwi i kabiny kierowcy.

System informacji pasażerskiej stanowić mają tablice kierunkowe funkcjonujące w oparciu o diody LED koloru białego oraz wewnętrzny wyświetlacz funkcjonujący w oparciu o diody LED koloru czerwonego prezentujący np. numer linii, kierunek, informacje, reklamy, a także system automatycznej informacji głosowej o trasie pojazdu.

Komentarze