Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Yutong zwycięża w drugim podejściu w Kętrzynie. Na cztery elektrobusy

infobus
01.06.2022 14:00
0 Komentarzy

1 czerwca Gmina Miejska Kętrzyn dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty w ponowionym przetargu na zakup czterech autobusów z napędem elektrycznym oraz dwóch stacji ładowania.

W pierwszym podejściu do zakupu miejskich e-busów gmina otrzymała dwie propozycje, a za drugim razem tylko jedną. Trzeciego podejścia nie będzie – Kętrzyn wygrał Busnex z autobusami Yutong E10.

PIERWSZE PODEJŚCIE

Za pierwszym razem oferty złożone przez dwóch oferentów: Solarisa i Busnex okazały się dla Kętrzyna zbyt drogie. Wówczas Kętrzyn otrzymał dwie oferty. Od:

Busnex z ceną 9.338.160,00 PLN brutto / 7.592.000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt modelu E10 (plus ładowarka) na poziomie 1.898.000 PLN netto;

Solaris Bus & Coach z ceną 11.611.200 PLN brutto / 9.440.000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt modelu Urbino 12 electric (plus ładowarka) na poziomie 2.360.00 PLN netto.

Wówczas obie oferty znacząco przekroczyły kętrzyński budżet (7.822.258,80 PLN brutto), a do tańszej oferty Busnex zabrakło nieco ponad 1,5 mln zł. Natomiast warto podkreślić, że w tej cenie przedstawiciel Yutonga zaproponował ponad 8-letnią gwarancję. Nie patrząc na to, 18 lutego Gnina Kętrzyn poinformowała o unieważnieniu przetargu.

Przypomnijmy, że ten zakup realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

DRUGIE PODEJŚCIE

W ponowionym przetargu cały czas przedmiotem zamówienia była dostawa w ciągu 8 mc-cy od daty podpisania umowy:

czterech autobusów z napędem elektrycznym o długości całkowitej od 8,5 do 13 metrów; szer. od 2,4m do 2,55m; wysokość całkowita do 3,4m; przeznaczonych do wykonywania regularnych przewozów w publicznej komunikacji miejskiej;

dwóch stacji ładowania (każda stacja wyposażona będzie w dwa gniazda ładujące) wraz z podłączeniem oraz uruchomieniem stacji ładowania autobusów elektrycznych prądem stałym na terenie zajezdni.

7 kwietnia Kętrzyn otrzymał tylko jedną ofertę w autobusowym postępowaniu. Od Busnex na sumę 7.408.000 PLN netto / 9.111.840,00 PLN brutto, co daje jednostkowy koszt modelu E10 na poziomie 1.852.000 PLN netto (z ładowarkami). Czyli trochę taniej niż ostatnio… Z kolei zamawiający zamierza przeznaczyć na to zamówienie cały czas tę samą kwotę w wysokości 7.822.258,80 PLN brutto. To oznacza przekroczenie budżetu przez Busnex o ok. 1,2 mln PLN brutto.

Gmina postanowiła już nie szukać tańszej propozycji i 1 czerwca przystała na warunki Busnexu.

KĘTRZYŃSKIE ELEKTROBUSY

Elektryki dla Kętrzyna mogą być klasy MIDI albo MAXI, bowiem zamawiający dopuszcza pojazdy o długości od 8,5 m do 13,0 m. Ich wysokość nie może przekroczyć 3,4 m. Przepływ pasażerów ma odbywać się przez minimum dwoje drzwi, w tym jedne o szerokości 120 cm. Mają być to pojazdy niskopodłogowe lub niskowejściowe, tzn. że dopuszczalny jest podest ze stopniami za II drzwiami. Wysokość od podłoża do wejścia autobusu może wynosić max 340 mm, bez stopni wejściowych we wszystkich drzwiach. Pojazdy będą napędzane przez silnik lub silniki elektryczne umieszczone centralnie lub z tyłu. W układzie napędowym musi być zastosowany system odzyskiwania energii z hamowania i redukcji prędkości jazdy. Akumulatory powinny pozwolić na wykonanie trasy o długości minimum 250 km na jednym ładowaniu – w warunkach przy maksymalnym wykorzystaniu urządzeń grzewczych zimą oraz klimatyzacji latem oraz przy pełnym obciążeniu. Ładowanie akumulatorów ma odbywać się w systemie plug-in z wtyczką za pomocą zewnętrznej stacji ładowania.

Pojazdy będą wyposażone w niezależny układ klimatyzacyjny przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy. Pasażerowie pojadą na siedzeniach odpornych na akty wandalizmu, o dużych walorach estetycznych, odpornych na ścieranie i zabrudzenie. Kabina kierowca ma być zamknięta. Znajdzie się tam m.in. fotel kierowcy podgrzewany, z zawieszeniem pneumatycznym, z wielopołożeniową możliwością regulacji siedziska, oparcia i podłokietnika, a także radio i gniazdo USB. Gniazda USB będą dostępne również dla pasażerów.

System informacji pasażerskiej stanowić mają tablice kierunkowe zewnętrzne w kolorze białym. Wewnątrz zaś zostaną umieszczone dwa ekrany podsufitowe LCD lub LED. Powyższe uzupełni monitor o przekroju 30 cali, zamontowany na bocznej ścianie autobusu nad miejscem dla wózka inwalidzkiego.

Komentarze