Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław sprawdził rynek przed liniowym przetargiem. W grze 40 nowych autobusów

infobus
11.06.2022 13:00
0 Komentarzy

Pod koniec 2022 roku Wrocław chce ogłosić duży przetarg na autobusową obsługę 16 linii aglomeracyjnych, w tym trzech zupełnie nowych.

Aby się dobrze przygotować do tego kontraktu, wrocławski Wydział Transportu UM ogłosił wstępne konsultacje rynkowe, które przeprowadził z 15 firmami – zarówno przewoźnikami, jak i dostawcami taboru oraz systemów pasażerskich. 6 czerwca podsumowano te przygotowania.

Co w rynku piszczy

W styczniu Wydział Transportu UM we Wrocławiu ogłosił nabór do konsultacji rynkowych pod nazwą: „Świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Wrocław na terenie Wrocławia oraz Gmin Wisznia Mała, Długołęka, Czernica, Siechnice”. Ich efektem ma być przygotowanie dokumentacji przetargowej w nowym postępowaniu na obsługę pakietu linii aglomeracyjnych, a finalnie nowe linie aglomeracyjne i nowe autobusy.

Udział w spotkaniach zadeklarowało 17 podmiotów, a rozmowy ostatecznie przeprowadzono z 15 firmami, w tym:

  • 6 producentami /dealerami autobusów (ABP Bus&Coach  – IVECO; AUTOSAN; EvoBus Polska – MERCEDES, MAN,  SOLARIS i VOLVO), gdzie poruszane zagadnienia obejmowały m.in. wymagane parametry techniczne autobusów (w tym wymagania dla autobusów zero emisyjnych – elektrycznych i wodorowych), możliwe rozwiązania dla osób o ograniczonej mobilności i osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, a także kwestie dostępności i funkcjonalności systemów poprawiających bezpieczeństwo i wspomagających pracę kierowcy.
  • 4 przewoźnikami autobusowymi (BUS MARCO POLO WRATISLAVIA 1992 (Kobierzyce); DOLNOŚLĄSKIE LINIE AUTOBUSOWE (Wrocław); MOBILIS (Bydgoszcz, Kraków, Warszawa, Wrocław) i PKS GRODZISK MAZOWIECKI (Warszawa i GOP);
  • 5 producentami informacji pasażerskiej (GENESISMOBO (Warszawa); MACRO-SYSTEM (Warszawa); OPERIBUS (Jaworzno); TRAPEZE POLAND (Kraków) i SIMS (Wrocław);

-„Naszym celem było omówienie  obecnie funkcjonujących na rynku rozwiązań, zarówno technicznych, organizacyjnych i prawnych w dziedzinie publicznego transportu zbiorowego. Udało nam się poruszyć ogromny zakres zagadnień, ponieważ w konsultacjach uczestniczyli zarówno producenci i dealerzy autobusów, operatorzy świadczący usługi publicznego transportu publicznego, jak i producenci systemów informacji pasażerskiej – podsumowała Paulina Tyniec-Piszcz, Dyrektor Wydziału Transportu.

fot. UM Wrocław

Co dalej?

Przedstawiony przez magistrat liniowy plan jest następujący:

  • maj – sierpień 2022 – opracowanie koncepcji dla Gmin/uzgodnienia/konsultacje społeczne;
  • wrzesień – listopad 2022 – przygotowanie dokumentacji przetargowej;
  • grudzień 2022 – ogłoszenie przetargu;

W efekcie w IV kwartale 2023 na 16 liniach aglomeracyjnych – w tym zupełnie 3 nowych – ma wyjechać nowoczesny tabor, składający się z ponad 40 nowych, niskopodłogowych autobusów, które będą pokonywać około 4 mln wozokilometrów rocznie. Czy będą one nisko- czy zeroemisyjne? Zobaczymy.

fot. UM Wrocław

Komentarze